Co wybrać – karmienie piersią czy karmienie butelką?

cze 15, 2020 | 0 komentarzy

Dla wielu przyszłych mam często ogromnym dylematem jest to, jaka metoda karmienia jest najlepsza. Karmienie piersią czy butelką? Czy mleko modyfikowane będzie tak dobre, jak naturalne? A może decydując się na karmienie butelką robią krzywdę swojemu dziecku? Czy karmienie piersią ma swoje wady? Na te i wiele innych pytań odpowiemy we wpisie – mamy nadzieję, że rozwiejemy wszystkie wątpliwości! 

Zalety karmienia piersią

O zaletach karmienia piersią słyszy się bardzo wiele! Zacznijmy od tego, że dziecko karmione w ten sposób już od pierwszych dni życia będzie miało naturalnie wzmacniany system odpornościowy. Mleko matki zawiera zbilansowane składniki odżywcze, zapewnia kompleksową ochronę przed chorobami, takimi jak zakaźna biegunka, zakażenia układu moczowego i oddechowego. Dodatkowo naturalny pokarm ma odpowiednią temperaturę. Możemy też być pewni, że mleko matki jest w stu procentach przyjazne maluszkowi! 

Warto również wspomnieć o sferze emocjonalnej. Dotyk skóry matki przy karmieniu, poczucie bliskości, ciepło, poczucie bezpieczeństwa – i dziecko, i matka będzie z tego wiele czerpać! Mówi się również, że niemowlęta karmione piersią w przyszłości rzadziej chorują na astmę, cukrzycę, nadwagę czy otyłość, a także na niektóre nowotwory. 

Karmienie piersią łączy się właśnie z samymi korzyściami dla maluszka. Jest naturalne, możemy być pewne, że jest dla naszego dziecka najlepsze. Karmienie wyłącznie mlekiem matki powinno odbywać się przynajmniej do szóstego miesiąca życia.

Mamy często martwią się, czy ich dieta wpływa na jakość mleka. Rzecz jasna – powinna być odpowiednio zbilansowana, pełna składników odżywczych, ale mamy wcale nie muszą rezygnować z ulubionych potraw, przypraw. Może zdarzyć się tak, że dziecko będzie boleć brzuch – najczęściej to wynika jednak z kolek, a nie z pokarmu! Pamiętajmy też o tym, że ze wszystkimi wątpliwościami możemy śmiało zwracać się do lekarza. 

Karmienie piersią – korzyści dla mamy

Kiedy mowa o karmieniu piersią, często skupiamy się wyłącznie na tym, jak dobre jest to dla naszego dziecka. Oczywiście – to podejście jest jak najbardziej w porządku, jednak nie zapominajmy o mamach! Matki bowiem również korzystają na tym, że karmią piersią! 

Zacznijmy od tego, że karmiące mamy odczuwają mniejsze dolegliwości podczas połogu. Macica szybciej się obkurcza. Ciało szybciej dochodzi do siebie. Dzieje się tak dzięki wyrzutowi oksytocyny – jest to hormon, który jest kluczowy, jeśli chodzi o prawidłowy przebieg porodu.

Mamy, które długo karmiły piersią, są mniej narażone na raka piersi, raka jajnika. Dodatkowo rzadziej chorują na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę. Podczas menopauzy będą mniej narażone na osteoporozę! Należy również wspomnieć o tym, że karmienie piersią mocno obniża ryzyko depresji poporodowej. Dlaczego tak się dzieje? Mamy, które od razu karmią czują się, że spełniają się w nowej roli. Jak wiadomo – przed porodem wielu mamom towarzyszy strach, czy na pewno podołają opiece nad małym człowiekiem! Bliskość z maluszkiem, bycie tylko dla siebie jest również pięknym aspektem, który docenia wiele kobiet. 

Wady karmienia piersią

Karmienie piersią ma ogrom zalet i dla mamy, i dla maluszka, ale są też pewne aspekty, z którymi przyszła mama musi się zapoznać. 

Po pierwsze, wiele mam karmiących zmaga się z bólem. Brodawki są bardzo wrażliwe i mija sporo dni, zanim się dostosują. Jest to fakt, którym wiele mam jest na początku zaskoczonych! Może zdarzyć się też tak, że z popękanych brodawek lecieć będzie krew. Zdecydowanie nie jest to miła niespodzianka. 

Mama może również cierpieć na zapalenie piersi. Ważne jest jednak, żeby wszystkie, przyszłe mamy zdawały sobie z tego sprawę i wiedziały, że nic z nimi nie jest nie tak. Takie sytuacje mają miejsce i jak najbardziej można sobie z nimi poradzić. 🙂 

Coś, co może być również nieprzyjemne, to nawał mleka i towarzyszący temu dyskomfort. Oczywiście – mamy mogą pokarm ściągać i w ten sposób sobie ulżyć! Warto również wspomnieć o tym, że czasem i mama, i dziecko karmienia muszą się nauczyć. Oczywiście – noworodek ma naturalny odruch ssania i może być tak, że od pierwszego przystawienia wszystko będzie szło gładko – czego wszystkim mamom życzymy! – ale jest też wiele sytuacji, gdzie i mamie, i dziecku trzeba pomóc. Drogie mamy, pamiętajcie – nie bójcie się prosić o pomoc. Teraz najważniejsze jesteście Wy i Wasze dzieci – reszta świata z przyjemnością się Wami zajmie. 🙂 

Ostatni aspekt, o którym należy wspomnieć jest fakt, że dziecko często wołać będzie o pierś, nie mając ochoty na pokarm! Może traktować ją jak smoczek. Mamy są w nowej, pięknej, ale też niełatwej sytuacji i bycie non stop przy dziecku może być odrobinę przytłaczające. Droga przyszła mamo, jeśli będziesz się tak czuć: pamiętaj, że nie jesteś w tym sama. Wcale nie jesteś złą matką. Wiele kobiet było, jest i będzie w podobnej sytuacji! 

Warto zdawać sobie sprawę z trudności, które możemy napotkać przy karmieniu. Będąc w ciąży mamy wiele oczekiwań – wobec siebie, naszego ciała i dziecka. Czujemy się źle, kiedy nie zostaną one spełnione. Dlatego właśnie warto wiedzieć o wszystkim, co może się wydarzyć. Spokojnie jednak – przede wszystkim musimy zdawać sobie z tego sprawę, ale nie się umartwiać

Zalety karmienia mlekiem modyfikowanym

Często z różnych przyczyn mamy nie decydują się, nie mogą karmić piersią. I to też się zdarza! Karmienie butelką jednak będzie się różnić od tego naturalnego. Nie tylko dlatego, że pokarm dla dziecka należy przygotować.

Po pierwsze, butelka, jak to jest w przypadku karmienia naturalnego, nie może być na zawołanie malca. Wynika to ze składu, jakie ma mleko modyfikowane. Należy wspomnieć też o tym, że karmienie, wybór mleka modyfikowanego musi być bezwzględnie skonsultowane z lekarzem! 

Należy pamiętać, że podawane dziecku mleko musi być zbliżone do temperatury ciała. Nie wolno przygotowywać mleka na zapas – należy je zawsze przygotować tuż przed podaniem. Twoje dziecko pokaże Ci, kiedy jest głodne. Nie zapominajmy jednak o tym, że odstęp między karmieniami powinien wynosić około trzech godzin. 

Karmienie mlekiem modyfikowanym, mimomimo że nie zapewni dziecku tych wszystkich zalet – może być w pełni wystarczające. Jeśli maluch nie ma szczególnych potrzeb żywieniowych – nie mamy się o co martwić. 

Karmienie butelką – korzyści dla mamy

Zacznijmy od tego, że mama nie będzie cierpieć na wszystkie wymienione wcześniej dolegliwości – piersi nie będą obolałe, nie będzie musiała borykać się z popękanymi brodawkami. 

Uważamy jednak, że największą korzyścią jest to, że karmiąc butelką możemy zaangażować partnera – pomoże to zbudować silną więź między maluszkiem a tatą! 

Wiele matek, które z różnych przyczyn nie karmią piersią, często borykają się z wyrzutami sumienia, że nie mogą dać dziecku tego wszystkiego, co otrzymałoby podczas karmienia naturalnego. Niepotrzebnie. Rzecz jasna, karmienie piersią ma wiele zalet i dla mamy, i dla malca, ale dzieci karmione butelką wcale nie muszą być nieszczęśliwe czy mniej zdrowe! Jest wiele innych aspektów rodzicielstwa, w których matki spełnią się w stu procentach. 

Wady karmienia mlekiem modyfikowanym

Musimy uważać, jaki pokarm wybierzemy dla naszego maluszka. Warto upewnić się, że jest on najlepszy, posiada wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Musimy być również cały czas być przygotowane, w porach karmienia najlepiej być w domu – będzie to najwygodniejsze. Pokarm modyfikowany musi być w odpowiedniej temperaturze – to kolejna sprawa, o którą martwią się karmiące w ten sposób mamy! 

Karmienie butelką na pewno nie jest tak wygodne, jak karmienie piersią. Fakt, że musimy być cały czas przygotowane, na pewno karmienia nie ułatwia! 

Karmienie butelką wiąże się też z tym, że mamy nie dochodzą tak szybko do siebie po porodzie. Pewne zachodzące w organizmie procesy mogą być utrudnione. 

Karmienie mieszane – czy warto?

Warto wspomnieć również o karmieniu mieszanym. Jest to metoda – zalecana nie od razu po porodzie – kiedy mam naprzemiennie podaje dziecku pierś i butelkę. Wiele mam nie może karmić piersią cały czas – dlatego właśnie to rozwiązanie jest bardzo dobre! Pozwala czerpać dziecku wszelkie korzyści wynikające z naturalnego karmienia.

Mamy, które szczególnie dotkliwie przeżywają karmienie piersią mogą co jakiś czas podawać dziecku butelkę. Wchodzi w grę i pokarm naturalny, i mleko modyfikowane! Świeżo upieczone mamy nie muszą więc całkowicie rezygnować z karmienia, kiedy powoduje to u nich duży dyskomfort.

Karmienie mieszane powinno być skonsultowane ze specjalistą. Musimy też bacznie obserwować nasze dziecko, jak zareaguje na nowy sposób karmienia. Jest to jednak pewne rozwiązanie, gdy mama chce karmić, ale nie może robić tego cały czas! 

Pamiętajmy, że nasze ciało wie najlepiej – nie bójmy się więc mu ufać! Wierzymy, że każda mama zadba o swojego maluszka najlepiej, jak potrafi. Ważne jest to, żeby jak najwięcej dowiedzieć się o każdej metodzie karmienia i wybrać tę, na którą pozwoli nam nasze ciało i taką, która będzie najlepsza dla naszego dziecka i dla nas samych. Pamiętajmy – w tej relacji równie ważna jest matka! 🙂 

Zobacz również jak się przygotować do porodu – omówiliśmy temat bardzo szeroko w jednym z naszych wpisów na blogu!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube