Manicure hybrydowy w ciąży

mar 12, 2022 | 0 komentarzy

Czasami sobie myślę, że Kobiety dzielą się na te, które nie wyjdą z domu bez pomalowanych paznokci i na te, którym ten temat jest zupełnie obojętny. To tak jak z perfumami, niektóre z nas nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez rozpylenia wokół siebie choćby kropli ulubionego zapachu. Kwestia perfum to temat na inny wpis, a dzisiaj chciałabym pochylić się nad kwestią bezpieczeństwa lakierów hybrydowych i całej procedury ich nakładania i usuwania z płytki paznokciowej.

Wszystko co napiszę będzie uniwersalne dla każdej z nas, natomiast wiadomo, że w czasie ciąży na kwestie bezpieczeństwa – wszystkiego – kładziemy jeszcze większy nacisk. Poprzez łożysko bowiem wiele składników przedostaje się do naszego malucha i wpływa na jego rozwój, a chcemy aby był on prawidłowy 🙂

Skandynawia, która jest inspiracją dla Czterech Trymestrów, to miłość do natury w każdej dziedzinie. W Skandynawii nie znajdziemy na każdym kroku gabinetów medycyny estetycznej, stylizacji rzęs, paznokci, brwi czy depilacji laserowej. Inspirując się skandynawskim podejściem do życia, chciałabym przybliżyć Wam różne spojrzenia oparte na doniesieniach naukowych dotyczące manicure z zastosowaniem lakierów hybrydowych. Wybór i decyzja – jak zawsze należy do Ciebie 🙂

O tym czym są Cztery Trymestry, jakie jest nasze motto możesz posłuchać poniżej 🙂

Gdyby natura chciała, aby Kobieta posiadała długie czerwone paznokcie opiłowane w migdał, z przyklejonym diamencikiem to jestem przekonana, że z takimi by się urodziła 🙂

I tutaj od razu pojawia się pierwsza wątpliwość: skoro naturalnie takich paznokci nie ma, to aby je mieć, trzeba zastosować szereg zabiegów – ingerencji – które są zabiegami sztucznymi.

O naturalnej pielęgnacji w czasie ciąży możesz posłuchać w rozmowie z Dominiką @naturalnieproste na naszym profilu @czterytrymestry na Instagramie.

Od kilku lat niezwykle popularne są hybrydowe lakiery do paznokci. Cóż za wygoda! Utrzymują się na paznokciach nawet przez kilka tygodni. Ale to oznacza, że przez cały ten czas płytka paznokciowa nie oddycha, jest przykryta kilkoma warstwami chemicznej substancji, która skutecznie blokuje prawidłowe funkcjonowanie paznokcia.

Skład lakieru hybrydowego to długa lista składników chemicznych o mniejszym, a raczej większym wpływie na zdrowie człowieka. Jednymi z tych składników są: ftalan, toluen i formaldehyd.

Wprawdzie formaldehyd jest obecnie zabroniony do stosowania w kosmetykach, w tym w lakierach do paznokci, istnieją natomiast takie składniki, które pod wpływem czynników zewnętrznych mogą uwalniać formaldehyd. Składnik ten nie jest zakazany do stosowania w Stanach Zjednoczonych, zatem jeśli traficie na salon, który sprowadził lakiery właśnie zza oceanu, to istnieje niemal pewność, że znajdzie się w nich tenże właśnie rakotwórczy składnik.

Zatem jeśli decydujecie się na manicure hybrydowy warto zapytać jaki lakier będzie zastosowany i sprawdzić jego skład. Tych trzech powyższych składników nie może tam absolutnie być!!!! Szkodzą nie tylko Tobie, ale także Twojemu dziecku.

Kolejna kwestia to lampy, które utwardzają lakier hybrydowy na paznokciu. Nie jest prawdą, że lampy ledowe są bezpieczne. Emitują takie samo promieniowanie jak lampy tradycyjne, tyle tylko, że sama żarówka jest inna. Kwestia szkodliwości promieniowania emitowanego przez lampy była i jest badana na całym świecie. Trudno w to uwierzyć, ale doniesienia są skrajne.

Naukowcy wywodzący się z Georgia Regents University dowiedli, że manicure hybrydowy może powodować czerniaka podpaznokciowego zaliczanego do jednego z najbardziej złośliwych i najtrudniejszych w leczeniu nowotworów.

Ten rodzaj czerniaka powstaje pod paznokciem, a następnie w błyskawicznym tempie, rozprzestrzenia się w całym organiźmie dając przerzuty do wielu narządów.

Pierwszymi objawami czerniaka podpaznokciowego jest delikatna zmiana koloru paznokcia, który z czasem staje się coraz ciemniejszy o nierównym zabarwieniu i zmiana ta ulega powiększeniu. W kolejnych etapach przebarwienia pojawiają się także na kolejnych paznokciach.

Inne badania prowadzone pod kierownictwem dr Julii Curtis z University of Utah (USA) potwierdziły szkodliwość lamp UV/LED wykazując, że już po 10 minutach ekspozycji na promieniowanie UV organizm otrzymuje dawkę promieniowania, którą można porównać z dawką, uważaną za całodzienny limit dla osób przebywających na zewnątrz.

Istnieją również badania przemawiające za znikomą szkodliwością lamp UV/LED do paznokci. Profesor Diffey z Uniwersytetu Newcastle przedstawił wyniki badań, które potwierdziły mały potencjał rakotwórczy lamp UV/LED stosowanych w manicure hybrydowym.

Wielu badaczy uważa, że mało prawdopodobne jest, aby czerniak podpaznokciowy był skutkiem wykonywania manicure hybrydowego, gdyż promieniowanie UVB blokowane jest w całości przez płytkę paznokcia, a UVA przenika przez nią w znikomym stopniu.

Dlaczego opinie, badania i ich wyniki są tak różne? Nie wiem i nawet nie chcę dociekać. Skoro jednak opinie nie są jednoznaczne, to lepiej dmuchaj na zimne i zanim podejmiesz decyzję o takim manicure zastanów się, czy faktycznie teraz w ciąży jest dobry moment aby to robić. I czy w ogóle warto taki manicure robić, a zwłaszcza na stałe. Wiele Kobiet bowiem korzysta z takiego rozwiązania w sposób ciągły: usuwa jeden lakier i natychmiast nakłada drugi.

Kolejna kwestia, która jest niezwykle istotna w sytuacji, gdy faktycznie zdecydujesz się na taki manicure to sposób usuwania lakieru. Tutaj bądź bardzo uważna, taki zabieg powinien być delikatny, a to zabiera trochę czasu. Przeważnie manikiurzystki wykonują to szybko, wtedy lakier jest usuwany w sposób inwazyjny dla płytki paznokcia, mechanicznie, uszkadzając jednocześnie zdrowe tkanki. Często także manikiurzystki opiłowują specjalną kostką paznokcie, aby usunąć wszelkie odstające fragmenty płytki i ją wypolerować. Takie działanie niezwykle uszkadza płytkę, paznokcie stają się cienkie, miękkie, przepuszczalność toksycznych substancji zwiększa się. Pisząc to czuję jak ciarki przechodzą przez moje plecy…

Kochane Dziewczyny, pisząc to wszystko nie mam na celu straszenie kogokolwiek, piętnowanie czy krytykowanie. Nasze zdrowie leży w naszych rękach, mamy prawo robić to co chcemy, decydować o sobie – o tym dużo mówimy w Czterech Trymestrach 🙂 Moim celem jest zwrócenie uwagi na ten aspekt 🙂

W moim przypadku decyzja jest bardzo prosta – kieruję się tym co naturalne 🙂 Ten kierunek sprawdza się zarówno w odżywianiu jak i pielęgnacji 🙂 Generalnie jednak, na czas ciąży lepiej zrezygnować z manicure hybrydowego, tym bardziej, że jest tyle nieścisłości co do tego czy jest bezpieczny czy nie. Możesz rozważyć w ogóle rezygnację z lakierów do paznokci. To tylko 9 miesięcy, a jednocześnie aż 9 miesięcy, podczas których Twój maluch rozwija się i najlepiej zapewnić mu wszystko co najlepsze i bezpieczne!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube