Na co uważać będąc w ciąży?

lip 12, 2021 | 0 komentarzy

Jesteśmy przekonane, że przyszłe mamy już od pierwszych tygodni słyszą, co im wolno, a czego nie wolno. Zdajemy sobie sprawę, że może być to nieco frustrujące! Dlatego też zadbałyśmy o to, aby w naszym poradniku znalazły się wyłącznie istotne kwestie –  takie, na które same zwracamy baczną uwagę! Chcesz się dowiedzieć, na co uważać będąc w ciąży? Przeczytaj! 

Nadmierny wysiłek 

Ten powinnaś postarać się całkowicie wyeliminować. Nadmierny wysiłek to nie jest nic dobrego ani dla Ciebie – dla Twojego ciała, ani dla dziecka! Wiesz, że obecnie Twój organizm przechodzi przez szereg zmian. Niektóre przychodzą prościej, inne trudniej – dlatego też musisz się oszczędzać. 

Jeśli do tej pory uprawiałaś mnóstwo sportu nie musisz rezygnować ze wszystkiego. Po prostu słuchaj swojego ciała i kiedy czujesz, że już dość – dopuść! Teraz jest idealny czas, aby nauczyć się to robić. 🙂

Wiesz, na co jeszcze musisz uważać będąc w ciąży? Na prace domowe, które wydają Ci się lekkie, a w rzeczywistości wcale takie nie są. Na okres ciąży zatem odpuść sobie kopanie w ogródku czy dźwiganie zakupów! 

Uwaga na infekcje! 

Po prostu bądź bardziej ostrożna niż zwykle i jeszcze raz – bacznie się obserwuj. Mając jakiekolwiek wątpliwości skontaktuj się z lekarzem. Infekcje, nawet te pozornie niegroźne dla nas, mogą być bardzo niebezpieczne dla płodu. Dlatego też musimy zwracać na to szczególną uwagę! 

Jeśli często chorowałaś np. na zapalenie pęcherza, poinformuj o tym lekarza. Warto, aby wiedział, czego się spodziewać i od razu mógł przepisać odpowiednie lekarstwa! 

Ostrożnie z preparatami

Zażycie każdego leku czy suplementu diety powinnaś skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Teraz doskwierać Ci będzie sporo – zaczną boleć plecy, kolana, będziesz rozkojarzona. Jednak pamiętaj – teraz odpowiadasz za dwójkę, a maleństwo nie koniecznie będzie szczęśliwe, jeśli poczęstujesz go niewskazanym w ciąży suplementem! Dlatego – ostrożnie! 

Uważaj również na te tabletki czy roztwory, gdzie napisane jest “bezpieczne dla kobiet w ciąży”. Niestety – nie wszystkie są bezpieczne. Możesz poprosić swojego lekarza prowadzącego o listę “zakazanych” i “bezpiecznych” preparatów. 

Lista zakazanych pokarmów w ciąży

Wiesz już, że w ciąży musisz pożegnać się z surowymi rybami (na szczęście istnieje wegańskie sushi!)i i serami pleśniowymi. Jednak czego konkretnie Ci nie wolno? 

  • Alkohol i inne używki, 
  • surowe i wędzone mięso,
  • surowe jajka, 
  • mleko niepasteryzowane i przetwory, 
  • owoce morza. 

Oczywiście – o szerszą listę poproś lekarza, który będzie znać również Twoje nietolerancje pokarmowe! 

Nie wystawiaj się na słońce 

Po pierwsze – nigdy nie jest to zdrowe, a po drugie, teraz możesz nabawić się uczulenia i plam. Wygrzewanie się na słońcu może i jest przyjemne, ale teraz zadbaj o cień! 🙂 I nie zapominaj o filtrach, oczywiście tych odpowiednich dla Twojego stanu. 

Zaprzyjaźnij się również z kapeluszem bądź czapką i podczas upałów koniecznie noś przy sobie butelkę wody! Nie musisz całkowicie rezygnować z plaży, jeśli akurat jesteś na wyjeździe. Po prostu trzymaj się tych zasad. Jeśli jesteś fanką opalenizny być może znajdziesz balsam brązujący odpowiedni dla kobiet w ciąży. Jeśli nie – to jedno lato musisz sobie odpuścić! 😉 

Uprzedź lekarza o sportowych planach

Aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana, ale koniecznie – koniecznie! – poinformuj o tym swojego lekarza. Ten doskonale wie, jak ma się obecnie Twoje ciało, dlatego też najlepiej Ci doradzi. 

Co natomiast Ci nie zaszkodzi? Delikatna joga i oczywiście – medytacja! Praca z oddechem zawsze jest dla nas dobra. Dlatego właśnie, jeśli do tej pory nie korzystałaś z uroków medytacji, teraz jest na to najlepszy moment! 

Jeśli Twój lekarz nie stwierdzi inaczej, warto, abyś zapisała się na basen! Ta aktywność fizyczna odciąża stawy i relaksuje. Jednak uważaj – na basenie naprawdę nietrudno o infekcję! 

Na co uważać w ciąży? Na kosmetyki! 

I oto kolejna kwestia, którą warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. Dokładnie sprawdzaj skład kremów i balsamów! Pamiętaj też, że nie ma co opierać się na poleceniach innych ciężarnych koleżanek – każda skóra jest inna! 

Jedno jest pewne – warto wybierać naturalne kosmetyki z jak najkrótszym składem. Te zawsze są dla nas dobre! 

Uważaj na stres! 

W ciąży powinnaś bezwzględnie unikać wszelkich stresujących sytuacji. Wiemy, że czasem jest to bardzo trudne, jednak powinno to być Twoim priorytetem. Stres w niewielkiej ilości nie sprawia kłopotu, jednak kiedy jest go za dużo jest bardzo szkodliwy. Teraz jesteś odpowiedzialna również za swoje maleństwo – a ono również nie będzie szczęśliwe, gdy Ty będziesz cały czas poddenerwowana. 

Nie doceniamy wagi relaksu na co dzień. Ciąża to naprawdę ostatni moment na uświadomienie sobie tego, jak istotny w naszym życiu jest odpoczynek! Dbaj o higienę snu i planując dzień nie zapominaj o zaplanowaniu również czasu na drzemkę czy inny rodzaj wypoczynku. To bardzo ważne! 

Co zatem wolno w ciąży?  

W porządku – dość już tych zakazów! Przejdźmy do nieco przyjemniejszej rzeczy, a mianowicie: co wolno w ciąży? 

Wolno jeść warzywa i owoce, chodzić na spacery. Wolno znaleźć sobie zajmujące, nowe hobby i wolno też… Spać! 🙂 Relaksuj się, czytaj książki, słuchaj muzyki. Rób wszystko to, co dla Ciebie przyjemne! Dbaj o siebie – Twoje maleństwo jest szczęśliwe wtedy, kiedy Ty jesteś szczęśliwa. Czytaj o wychowaniu maluszka – jednak nie szkodliwe poradniki, a ważne i mądre publikacje. 

Dziel się obawami ze swoim partnerem. Mów mu o wszystkim, co Cię martwi. Zaangażuj też w czytanie – w końcu maleństwem opiekować się będziecie we dwójkę! To ważne, abyście już teraz uczyli się jeszcze lepiej ze sobą komunikować. 

To wszystko, co przygotowałyśmy dla Ciebie na ten temat. Już wiesz, na co uważać będąc w ciąży. Pamiętaj też, aby unikać ludzi, przy których nie czujesz się dobrze i którzy dają Ci niepotrzebne rady – wcale nie musisz tego słuchać! Słuchaj swojej intuicji i swojego ciała. A już wkrótce będziesz obserwować swoje maleństwo. Sama będziesz wiedzieć najlepiej, co dla niego dobre! 

.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube