Nawyki w ciąży

kwi 26, 2021 | 0 komentarzy

W ciąży powinnyśmy jeszcze bardziej niż zwykle dbać o nasze zdrowie. To, jak zaczynamy nas dzień, ile śpimy, co jemy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, a co za tym idzie – na samopoczucie naszego maleństwa! Dobre nawyki w ciąży są więc podstawą. 

Jesteś ciekawa, o co należy zadbać? Na co zwrócić uwagę? Co robić, aby czuć się w ciąży jak najlepiej? Przeczytaj dzisiejszy tekst! 

Dbaj o sen

Jak wiesz, dobry sen jest podstawą dobrego samopoczucia. Dlatego właśnie, jeśli tylko możesz – śpij! To pomoże Ci w regeneracji. Niektórzy powiedzieliby nawet, że warto spać, póki jest to możliwe. W miarę, jak brzuszek będzie rósł, będzie to coraz mniej komfortowe i znalezienie odpowiedniej pozycji do spania będzie trudniejsze. Można powiedzieć, że warto wyspać się na zapas, choć wiemy, że nie jest to możliwe. 🙂 

Jednak jeśli tylko możesz, zadbaj o to, by spać wystarczającą ilość godzin dziennie. Twoje ciało będzie Ci wdzięczne! 

Pamiętaj o zbilansowanych posiłkach

Zazwyczaj napisałybyśmy, że warto jeść regularnie, jednak wiemy, że w ciąży nie zawsze jest to możliwe. Na początku towarzyszą nam mdłości, zachcianki – w takich okolicznościach trudno zadbać o stałe pory jedzenia! 

Nie chodzi też o to, abyś za wszelką cenę jadła to, co najzdrowsze i najlepsze. Jeśli masz ochotę na coś mniej zdrowego – w porządku. Byleby nie przesadzić. 🙂 Warto zadbać o to, aby jak najbardziej uprzyjemniać sobie ciążę. Uleganie zachciankom jest w porządku, ale najlepiej byłoby, gdyby to właśnie dbanie o zbilansowane posiłki stało się Twoim nawykiem. Baton? W porządku! Zrównoważmy go jednak później owocem. 🙂 

Jedząc zdrowe, zbilansowane posiłki nie tylko dbamy o swoje maleństwa, ale także o własne samopoczucie. Ciąża sama w sobie może dostarczyć nam wielu “rewelacji”, dlatego warto robić wszystko, aby czuć się jak najlepiej. A jak wiemy, dobra dieta wpływa i na dobry sen, i na nastrój. Której z nas choć raz nie bolał brzuch po porcji tłustego jedzenia? Właśnie! Warto więc tego raczej unikać. 🙂 

Nawyki w ciąży – co z aktywnością fizyczną? 

Warto zaznaczyć, że aby dobrze czuć się w swoim ciele, należy zadbać o ruch. Jeśli jednak chodzi o sportowe nawyki w ciąży, te uzależnione są od Twojego stanu. Zanim więc podejmiesz jakąkolwiek aktywność fizyczną warto, abyś skonsultowała się z lekarzem

Jeśli jednak nic nie zagraża Twojemu zdrowiu, serdecznie polecamy Ci zainteresowanie się jogą dla kobiet w ciąży, ale także pilatesem i fitnesem. Wiemy, że będziesz zachwycona! Jeśli przed ciążą nie uprawiałaś sportu, może kosztować Cię to ciut więcej wysiłku, dlatego pamiętaj – przede wszystkim słuchaj swojego ciała. Nie rób niczego ponad swoje siły. Zacznij od delikatnych ćwiczeń rozciągających, takich na piłce. Zadbaj o mięśnie dna miednicy. Nie chodzi o to, abyś w ciąży pokonywała rekordy! 

Zadbaj też o ćwiczenia rozluźniające. Zaopiekuj się swoim kręgosłupem, krzyżem – z pewnością już wkrótce poczujesz, jaka to różnica! 

Nawyki w ciąży – czy to czas na medytację? 

Tak! Medytacja w ciąży to doskonały sposób na radzenie sobie ze stresem, na uporanie się z natrętnymi myślami. Na naszym kanale na YouTube znajdziesz całe mnóstwo medytacji, które możesz wykonywać samodzielnie, w domu. Możesz zacząć już od trzech minut dziennie. Już po krótkim czasie poczujesz różnicę! 

Medytacja pozwala Ci na spędzenie odrobiny czasu z samą sobą. Dlatego jeśli chodzi o dobre nawyki w ciąży, medytacja z pewnością doskonale się sprawdzi! 

Praktykuj wdzięczność

Praktykę wdzięczności polecamy każdemu, nie tylko przyszłym mamom. Jeśli jednak do tej pory ta jest Ci obca, ciąża jest doskonałym momentem, aby rozpocząć! 

To od Ciebie zależy, jak będzie wyglądać. Możesz codziennie przed snem lub codziennie rano wymieniać w myślach rzeczy, za które jesteś dziś wdzięczna. Możesz je również zapisywać – co też serdecznie polecamy, bardzo miło jest później wracać do wcześniejszych zapisków! 🙂 

Praktyka wdzięczności pozwoli Ci cieszyć się tym, co tu i teraz. Pomoże Ci być bardziej obecną. Pamiętaj, że w końcu to nie muszą być ogromne rzeczy! Wystarczy, że dziś świeci słońce albo się wyspałaś, zjadłaś pyszne śniadanie, a ulubiony sok smakował lepiej niż zwykle. To wszystko się liczy! 

Nawyki w ciąży – obserwuj swoje ciało

Niech Twoim nawykiem stanie się obserwowanie ciała. Będzie się codziennie zmieniać – pamiętaj też, aby uważnie go słuchać. To bardzo ważne! Dzięki temu w razie ewentualnych dolegliwości będziesz w stanie lepiej przekazać lekarzowi, co się dzieje. I pamiętaj: bądź dla siebie dobra! Wiele kobiet nie lubi, jak wygląda ich ciało podczas ciąży. Ciesz się jednak z każdego nowego rozstępu, każdej fałdki, powiększającego się brzuszka. To wszystko to oznaki tego, że w Twoim ciele rozwija się nowy człowiek. Nowa, wspaniała istota! To niesamowite – i powinnaś być z siebie dumna. Tak samo, jak ze wszystkim zmian w ciele, których kolorowe magazyny każą Ci się wstydzić. Nie słuchaj ich! Nie warto. 😉 Niedługo będziesz mieć jedną z najważniejszych na świecie ról – zostaniesz mamą! 

Nawadniaj się 

Odpowiednie nawodnienie to podstawa! A teraz będziesz potrzebować nawet więcej wody niż zwykle. Pamiętaj również, że woda właśnie pomoże Ci się uporać z różnymi dolegliwościami, takimi jak swędząca skóra na brzuchu. W miarę, jak brzuszek będzie się powiększał, skóra będzie się napinać, stanie się sucha. Rzecz jasna, możesz wspomagać się różnymi oliwkami, balsamami, olejkami nawilżającymi, ale przede wszystkim zadbaj o siebie od środka! Zobaczysz, jaka to różnica. 🙂 

Pamiętaj, że to, jakie nawyki masz teraz, później bezpośrednio przełoży się na Twoje dziecko! Dlatego warto jak najwcześniej zadbać o to, aby zmienić je na lepsze. Rzecz jasna, możemy starać się wpoić naszym dzieciom inne, jednak prawda jest taka, że nasze pociechy będą przede wszystkim patrzeć na swoich rodziców!  

To wszystko, co przygotowałyśmy dla Ciebie na dziś! Mamy nadzieję, że dobre nawyki w ciąży towarzyszyć Ci będą codziennie 😉 i mimo pewnych dolegliwości będziesz czuć się znakomicie. 

Serdecznie zachęcamy Cię do zapoznania się z resztą wpisów na naszym blogu – wiemy, że dowiesz się ogromnie dużo! Sprawdź również nasz podcast

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube