Pierwsze dni po porodzie – jak wyglądają?

cze 21, 2021 | 0 komentarzy

Już wkrótce na świat przyjdzie Twoje dziecko – z pewnością jesteś podekscytowana, ale również poddenerwowana. Przygotowujesz pokoik, czytasz różne artykuły, książki. Pewnie wybrałaś już imię i nie możesz się doczekać, aż zobaczysz swoje maleństwo po raz pierwszy. Zakładamy, że zastanawiasz się, jak wyglądają pierwsze dni po porodzie. Czego możesz się spodziewać? Co Cię czeka? Sprawdź w naszym artykule! 

Pierwsze godziny po porodzie – co powinnaś mieć przy sobie? 

O tym, co powinno znaleźć się w Twojej torbie do szpitala pisałyśmy już wcześniej, ale pozwól, że przypomnimy o najważniejszych częściach wyprawki. Czym zatem będą? 

  • Pamiętaj o podpaskach, wkładkach higienicznych – są one niezbędne, ponieważ po porodzie przez jakiś czas będą towarzyszyć Ci odchody połogowe;
  • wkładki laktacyjne – będą wybawieniem, ponieważ około trzeciej – czwartej doby po porodzie możesz się spodziewać nawału mlecznego. Gruczoły zaczną mocno pracować, dlatego warto, abyś miała coś, co pozwoli Ci nad tym odrobinę zapanować.
  • Odpowiednia bielizna, wygodny biustonosz, piżamy na zmianę. Wszystko oddychające, wygodne. Twoje ciało po porodzie będzie bardzo obolałe – dlatego właśnie powinnaś maksymalnie zadbać o swój komfort! 

Pierwsze dni po porodzie – czego możesz się spodziewać? 

Pamiętaj, że to, co tu napiszemy niekoniecznie może Ci się przytrafić albo możesz zareagować na pierwsze dni po porodzie zgoła inaczej, niż się spodziewasz. Jednak uśredniając doświadczenia wielu kobiet – w tym naszych! – oto co może się stać:

  • Może dopaść Cię emocjonalny rollercoaster. Płacz pojawi się w nawet najbardziej absurdalnych sytuacjach – tak samo, jak strach albo radość. Pamiętaj – jest to zupełnie naturalne. Pozwól sobie na to – ciało musi odrobinę odreagować, tak samo głowa. Co więcej, nikt nie powinien Cię oceniać ani pozwalać sobie na absolutnie żadne komentarze w Twoją stronę. 
  • Zakwasy poporodowe. Jak podczas pierwszej doby będzie Cię jeszcze trzymać adrenalina, tak później możesz zacząć odczuwać ogromny ból mięśni. Twoje ciało dokonało ogromnego wysiłku! Doskwierać Ci będą również miejsca, gdzie byłaś zszywana. Jednak nie martw się – nie potrwa to długo. 
  • Może towarzyszyć Ci ogromna senność. Nic dziwnego – właśnie urodziłaś dziecko i nie miałaś szansy się odpowiednio zregenerować. Po pierwsze: adrenalina, po drugie: maleństwo, które domaga się piersi nawet co 20 minut. Jeśli masz taką możliwość – śpij. Zbieraj siły! 
  • Wiele mam ze względu na zmęczenie dopada spadek nastroju, a nawet baby blues. Pamiętaj – jeśli poczujesz, że nie radzisz sobie z emocjami, skonsultuj się z psychoterapeutką. To żaden wstyd prosić o pomoc, gdy jej potrzebujesz! 

O co powinnaś zadbać tuż po porodzie? 

Gdy Twoje dziecko się urodzi, lekarze mają za zadanie dokładnie je obejrzeć, zmierzyć, zważyć i przyznać punkty w skali Apgar. Warto, aby jednak w pierwszej kolejności dali Ci maleństwo, choć na dwie godziny. Kontakt skóra do skóry (skin to skin) jest bardzo ważny. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Niech lekarze ułożą maleństwo na Twoim brzuchu. Przeczytaj, co to jest breast crawl i zdecyduj, czy sama chcesz spróbować! 

Zadbaj, aby maluch od razu był prawidłowo przystawiony 

Oczywiście, prawidłowo przystawiony do piersi. W tym celu warto od razu poprosić o pomoc położną albo doulę. Im szybciej nauczycie się robić to porządnie, tym prościej będzie przebiegał cały proces karmienia. I mniej boleśnie – ponieważ niestety, czasem karmienie wiąże się z bólem. Na temat karmienia piersią przeczytasz więcej w naszym artykule: Karmienie piersią – najważniejsze informacje. 

Pierwsze dni po porodzie – czas uczenia się siebie! 

Pierwsze dni po porodzie to nie tylko trudy i znoje związane z karmieniem i małą ilością snu. To również czas, gdy uczysz się swojego dziecka. A ono Ciebie! Zna już Twój głos i zapach. Teraz potrzebuje być przytulane i noszone na rękach. Właśnie teraz wytwarzać się będzie między Wami więź. Pamiętaj, aby zaangażować w to również partnera. Ojcowie również mogą mieć baby bluesa – wiele mam nie pozwala ojcom na zbyt wiele, bo sądzą, że same zrobią wszystko tak, jak trzeba. Może to i prawda – jednak nie warto odcinać ojca od wychowania. Pamiętaj, że warto mieć pomoc. Przez jakiś czas to Ty będziesz najważniejszą postacią w życiu Twojego maleństwa, ale to nie oznacza, że drugi rodzic powinien być wykluczony! 

O roli mężczyzny podczas połogu pisałyśmy już wcześniej – zachęcamy do przeczytania! 

Co będzie robić Twoje dziecko podczas pierwszych dni po porodzie? 

Jeśli będzie mu wygodnie i nie będzie głodny, najprawdopodobniej będzie cały czas spać. Dla niego poród był również nie lada wysiłkiem, stąd też potrzeba uzupełnienia braków energetycznych. 🙂 Będzie również wymagać Twojej ciągłej uwagi, przytulania. Pamiętaj, że dla niego świat to jest całkowicie nowe miejsce, dlatego to przy Tobie czuje się najbezpieczniej. 

Skąd będziesz wiedzieć, że wszystko w porządku z Twoim maleństwem? 

Wiele mam boi się, że nie będzie wiedziało, czy z ich noworodkiem jest wszystko w porządku. Dlatego też warto na pierwsze dni po porodzie zaprosić do swojego domu położną albo doulę, która wszystko wyjaśni. Pamiętaj, aby o wszystko dokładnie wypytać lekarza. Ten powie Ci, na co powinnaś zwrócić uwagę. Tutaj nie warto słuchać innych – zaufaj więc wyłącznie specjalistom! 🙂 Wierzymy, że Twój instynkt jednak sam pozwoli Ci ocenić, czy wszystko jest w porządku. 

Co jeść podczas pierwszych dni po porodzie? 

Pamiętaj, że Twoja dieta powinna być treściwa i zrównoważona. Taka, która pozwoli Ci odzyskać siły i odżywić ciało. Co więcej, Twoja dieta ma wpływ na pokarm – warto o tym pamiętać! 

Pamiętaj, że nie musisz bać się prosić o pomoc. Jest to jak najbardziej wskazane! Pomoc z obiadem? Poproś mamę, przyjaciółkę. Nie zapominaj również, że masz obok partnera – powinien być równie mocno zaangażowany co Ty! Również w to, abyś się dobrze odżywiała. Witaminy, składniki mineralne i woda pomogą Ci również z samopoczuciem! W końcu nasz organizm tego potrzebuje. 

Pierwsze dni po porodzie mogą wydawać Ci się przerażające, jednak nie martw się. Naprawdę – wszystko będzie dobrze. Będziesz czuła, że nie dasz rady, że to za wiele. I zapewne będziesz tak czuć jeszcze wielokrotnie! Jednak nie martw się – wiemy, że dasz z siebie wszystko. A gdy czasem nie dasz – nic nie szkodzi. W końcu jesteś tak samo ważna, jak Twoje maleństwo! Dbaj o siebie!  

.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube