Pływalnia w ciąży – 5 zasad, których należy przestrzegać

lut 19, 2022 | 0 komentarzy

Aktywność fizyczna w ciąży przynosi bardzo wiele korzyści. Ciężarne bardzo często wybierają pływanie, jednak obawiają się, że pływalnia w ciąży może nie być bezpieczna. Jak jest naprawdę? Poznaj 5 zasad, których należy przestrzegać.

Czy pływalnia w ciąży to dobry pomysł?

Nie tylko dobry, ale wręcz znakomity. Pływanie w ciąży ma szereg zalet. Przede wszystkim jest sportem nieurazowym, a dzięki temu, że w wodzie odczuwamy naszą masę ciała jako dużo niższą, nie obciąża również stawów, które w ciąży i tak nie mają lekko. 

Pływanie wspomaga walkę z obrzękiem, a nawet żylakami na nogach. Jak być może już się przekonałaś, jest to dość powszechny problem wśród ciężarnych. Inną niebywałą zaletą pływania w ciąży jest jego korzystne działanie na bolące plecy czy nawet na rwę kulszową. Z kolei wzmacnianie mięśni brzucha i miednicy może usprawnić Twój poród. 

Pływalnia w ciąży to też odpowiednie miejsce dla ciężarnych, które mają kłopoty ze snem. Jeśli borykasz się z mdłościami w I trymestrze ciąży, również powinnaś rozważyć pływanie. Zanurzenie w chłodniejszej niż temperatura ciała wodzie i wysiłek fizyczny wspomagają walkę z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. W III trymestrze natomiast pływanie ułatwia obrócenie się dziecka głową w dół. 

Każda aktywność fizyczna, w tym oczywiście również pływanie pomaga utrzymać prawidłową masę ciała ciężarnej, co z kolei może zapobiec rozwojowi cukrzycy ciążowej czy nadciśnienia. Więcej o korzyściach aktywności fizycznej w ciąży przeczytasz w artykule „Aktywność fizyczna w ciąży”.

Nie musisz się martwić również o bezpieczeństwo swojego maluszka. Chemikalia, które stosuje się dzisiaj do oczyszczania wody w basenach, są bezpieczne. Nie wykazano zwiększonego ryzyka porodu przedwczesnego czy wad wrodzonych. Możesz zatem śmiało korzystać z pływalni w ciąży.

Nie korzystaj z basenów termalnych i jacuzzi

Aby korzystanie z pływalni w ciąży było bezpieczne, musisz przestrzegać kilku zasad. Jedną z nich jest odpowiednia temperatura wody. Zdecydowanie powinnaś unikać basenów, w których temperatura wody przekracza 35 stopni Celsjusza. Odpadają więc jacuzzi i większość basenów termalnych. 

Po pierwsze w tak wysokiej temperaturze szybciej rozwijają się zarazki i bakterie, które z kolei mogą prowadzić do infekcji intymnych. Po drugie, w naszej opinii ważniejsze, przebywanie w tak ciepłej wodzie powyżej kilku minut niekorzystnie wpływa na ukrwienie łożyska. Łożysko musi być wydolne, żeby dostarczać dziecku wszystko, co jest mu niezbędne do życia w Twoim łonie. Więcej o łożysku dowiesz się z tekstu „Łożysko – co to jest i do czego może Ci się przydać?”.

Pływalnia w ciąży – przed wizytą skonsultuj się z lekarzem prowadzącym

Korzystanie z pływalni w ciąży jest bezpieczne, jeżeli Twoja ciąża jest fizjologiczna. Jeżeli tylko występują jakieś nieprawidłowości, powinnaś najpierw skonsultować się ze swoim ginekologiem. W ciąży ma się bardzo wiele wątpliwości i pytań, więc to naturalne, że zadaje się je swojemu lekarzowi prowadzącemu. Nie wstydź się pytać o nawet najdrobniejsze sprawy, lekarze są profesjonalistami i chętnie udzielą Ci odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. 

Przeciwwskazaniami do korzystania z pływalni w ciąży może być np. odpływanie płynu owodniowego, krwawienia czy przechodzona właśnie infekcja intymna. Również gdy grozi Ci poród przedwczesny, powinnaś zapytać ginekologa, czy pływanie w Twoim przypadku będzie bezpieczne. 

Minimalizuj ryzyko infekcji

Wbrew krążącym mitom wizyta na basenie nie sprawi, że nabawisz się od razu infekcji. Zdajemy sobie jednak sprawę, że wiele z nas ma większe skłonności do infekcji intymnych, dlatego polecamy stosowanie po wizycie na pływalni w ciąży zastosowanie dopochwowego probiotyku. Dla spokoju ducha.

Twoje zachowanie na pływalni również ma znaczenie. Zawsze zabieraj ze sobą dodatkowy ręcznik, który będzie Ci służył jako podkładka pod pupę. Gdy będziesz musiała gdzieś usiąść, usiądź na swoim ręczniku. Pamiętaj tylko, żeby potem się nim nie wycierać, a w domu wyprać go w wysokiej temperaturze, żeby pozbyć się ewentualnych szkodliwych drobnoustrojów. Bezwzględnie nie siadaj również bezpośrednio na deskę w toalecie. Używaj specjalnych nakładek na sedes albo wyłóż deskę papierem toaletowym.

Zachowuj maksymalną ostrożność

Niesiadanie pupą odzianą jedynie w kostium kąpielowy na różnych powierzchniach to nie jedyna rzecz, na jaką powinnaś zwrócić szczególną uwagę. Tak samo jak infekcja pochwy to nie jedyna infekcja, której możesz nabawić się w miejscu publicznym jak basen. 

Wiele osób martwi się również grzybicą np. stóp. Jak powszechnie wiadomo, ciąża to nie choroba, ale jest to naprawdę duże obciążenie dla organizmu kobiety. Wiele ciężarnych boryka się z różnymi dolegliwościami – mdłości, kłopoty ze snem, obrzęk nóg, rwa kulszowa, ból pleców i wiele innych. 

Kolejna przypadłość nie jest wtedy wskazana. Właśnie dlatego należy zachowywać szczególną ostrożność również w innych obszarach niż ochrona przed infekcją intymną. Aby chronić się przed grzybicą stóp, poruszaj się po pływalni wyłącznie w swoich klapkach. Zabieraj je nawet pod prysznic. Nie stawiaj gołych stóp na podłodze również w przebieralni. 

Jeżeli byłaś już kiedyś na pływalni, z pewnością kojarzysz zagłębienie wypełnione wodą tuż przed wejściem na strefę basenową. Bardzo wiele osób przeskakuje to miejsce. Absolutnie tego nie rób. Każdy użytkownik pływalni powinien zanurzyć tam swoje stopy – jest to niecka dezynfekcyjna wypełniona środkiem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. 

Pływalnia to też miejsce, w którym bywa bardzo ślisko. Dodatkowo Twój środek ciężkości w ciąży się zmienia, co sprzyja utracie równowagi. Upadki w ciąży mogą być niebezpieczne dla dziecka, dlatego musisz zachowywać maksymalną ostrożność. 

Jest to kolejny powód do tego, abyś poruszała się po terenie pływalni wyłącznie w klapkach. Najlepiej będzie, jeśli będziesz wycierała stopy ręcznikiem, zanim włożysz je w klapki, bo mokre stopy mogą się w klapkach ślizgać. 

Bardzo ważne jest również to, żebyś nie przebierała się na stojąco. Bardzo łatwo wówczas stracić równowagę, lepiej więc będzie, jeśli usiądziesz na ławce czy krześle. Pamiętaj jednak o położeniu pod pupę ręcznika, o którym wspominaliśmy wcześniej. 

Korzystaj z pływalni w ciąży aktywnie

Aby korzystanie z pływalni w ciąży było efektywne, powinnaś być tam aktywna. Pamiętaj, że wybierasz się tam po to, żeby pływać, a nie żeby poleżeć na przybasenowym leżaku. Pływaj w swoim tempie, ale rób to przez co najmniej kilkanaście minut. Optymalny czas to około 30 minut.

W ciąży zaleca się szczególnie styl grzbietowy i klasyczny. Nie unoś jednak cały czas głowy nad wodą, bo może to prowadzić do napięcia mięśni szyi i karku, a także do pogorszenia bólów pleców. Bardzo korzystne jest też pływanie na plecach, szczególnie w III trymestrze ciąży.

Wiele pływalni organizuje specjalne zajęcia dla kobiet ciężarnych. Ogromnie polecamy z nich skorzystać, jeżeli tylko masz taką możliwość. Będziesz wykonywać na nich proste ćwiczenia w wodzie pod okiem doświadczonego instruktora, a przy tym poznasz inne ciężarne, co może wpłynąć korzystnie również na Twoje samopoczucie. 

To już wszystko, co dla Ciebie dzisiaj przygotowałyśmy. Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić Cię do wybrania się na pływalnię w ciąży, bo naprawdę warto.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube