Połóg – wszystko co powinnaś wiedzieć

mar 31, 2020 | 0 komentarzy

Połóg, czyli IV trymestr ciąży. Właśnie urodziłaś dziecko. Za sobą masz dziewięć miesięcy ciężkiej pracy — ćwiczeń, wyrzeczeń, ale również ogromu radości i ciekawości. Stawiłaś czoła wielu wyzwaniom — okres ciąży nie należał do najprostszych, chociaż na pewno jest to niezapomniany czas w Twoim życiu! Podczas tego okresu Twoje ciało bardzo mocno się zmieniło. Masz pewnie wobec tego mieszane uczucia — ale nie martw się i daj sobie czas. Wszystko można polepszyć ćwiczeniami — ale niezbyt intensywnymi, tylko takimi dostosowanymi do okresu po ciąży, dobrym odżywianiem. 

Teraz — daj sobie czas, daj sobie odpocząć. Twoje ciało podjęło się najbardziej wyczerpującego wysiłku, z jakim przyszło mu się kiedykolwiek zmierzyć. Teraz jest czas na to, żeby dać mu wrócić do normy. To jest właśnie połóg – okres czasu, w którym na spokojnie wracasz do formy.


Połóg — co to jest? Jak długo trwa? 

Połóg i w przypadku porodu naturalnego, i cesarskiego cięcia trwać może od 6 tygodni do 2 miesięcy. Jest to czas, w którym twój organizm oczyszcza się po ciąży i porodzie. Dochodzi do siebie. Wiąże się to z osłabieniem całego organizmu, zmęczeniem. Będziesz odczuwać wiele silnych emocji. 

Połóg to okres, podczas którego kobieta powinna być pod opieką bliskich. Twoje ciało będzie poddane wielu zmianom — odzyskanie stanu sprzed ciąży, dopasowanie się do nowej roli — opieki nad nowonarodzonym dzieckiem. Twoje narządy rodne będą wracać do stanu sprzed ciąży. 

Niestety, powrót do formy sprzed ciąży nie jest dla twojego ciała najprostszym zadaniem i będzie łączyć się z pewnymi dolegliwościami. Dlatego właśnie tak ważne jest, byś w tym czasie była z kimś, kto ci pomoże oswoić się z nową sytuacją. Pomoże znieść lepiej okres, kiedy ciało będzie wracać do formy sprzed ciąży, ale twoja głowa będzie teraz w nowej roli — roli matki! 


Co się dzieje z twoim ciałem podczas połogu? 

Rzecz, którą zapewne zauważysz jako pierwszą, jest wydalanie przez macicę resztek po porodzie. Nie bój się, kiedy tuż po porodzie zaczniesz krwawić — oznacza to, że macica się oczyszcza! Inne określenie na to to odchody połogowe. Przez pierwsze 3 do 7 dni będą koloru krwistego. Później będą w kolorze różowym, na końcu — brązowym. Mimo że może ci to przypominać krwawienie miesiączkowe, to pamiętaj, że nim nie jest — tampony w tym okresie nie są wskazane! 

Laktacja — gruczoły mogą być często pobudzone jeszcze podczas ciąży, ale to właśnie po porodzie — rzecz jasna — działają na pełnych obrotach! Pamiętaj, że karmienie piersią nie przychodzi najprościej — często potrzeba trochę czasu i cierpliwości. Wiele kobiet boryka się z problemami, dotyczącymi karmienia  — płaskie sutki, brak mleka na samym początku drogi po cesarskim cięciu, nawały, zastoje – to nie jest twoja wina! Oczywiście są sposoby na to, żeby pomóc dziecku i tobie — zdarza się jednak, że kobieta pokarmu mieć nie będzie. Nie martw się tym — dostępne na rynku mleka dla noworodków będą wystarczające dla twojego maluszka. Możliwe jest również, że będziesz musiała pokarm odciągać — dasz radę! Wiele kobiet miesiącami karmi w ten sposób, kiedy dziecko ma problemy ze złapaniem sutka czy jest wcześniakiem. Na rynku dostępnych jest mnóstwo laktatorów, które ułatwią to zadanie, między innymi laktatory ręczne lub elektryczne. Laktatory elektryczne są znacznym ułatwieniem dla kobiet, które odciągają sporo pokarmu i są bardzo proste w użyciu. 

Około trzeciej lub czwartej doby po porodzie, możesz zauważyć tak zwany nawał mleczny — najprościej mówiąc, nadprodukcję pokarmu! Gruczoły zaczynają pracować nagle, bardzo intensywnie, stąd wyprodukują więcej mleka, niż będzie to potrzebne. To również normalna, naturalna sprawa!

Dokuczać ci pewnie również będą bóle, skurcze w dole brzucha. To również związane jest z macicą — powraca do swojej pierwotnej wielkości. Najdokuczliwiej odczuwać to będziesz podczas kilku pierwszych dni po porodzie. Leki przeciwbólowe nie są wskazane, ale jeśli będzie to dla ciebie wyjątkowo bolesne, możesz zażywać coś łagodnego, jak paracetamol, maksymalnie 2 – 3 razy dziennie. 

Bóle mogą się nasilać podczas karmienia piersią. Związane jest to z hormonem — oksytocyną – który pobudzany jest podczas karmienia. Wpływa on również na skurcze macicy. 

Panie, które zdecydowały się na poród naturalny, będą odczuwać również dyskomfort związany z raną po nacięciu krocza. Powinna być zagojona po 10 dniach. 

Musisz ostrożnie wstawać — nie możesz też zbyt długo pozostawać w pozycji stojącej ani zbyt dużo chodzić! Siadanie również może sprawiać kłopoty.

Korzystanie z toalety może być utrudnione — zwłaszcza dla tych kobiet, które zdecydowały się na naturalny poród.  Nic dziwnego — mięśnie, przez które przechodziła głowa dziecka, są mocno naciągnięte. Wiele kobiet decyduje się na oddawanie moczu pod prysznicem — albo po prostu puszczają wodę z kranu przy próbie załatwienia się 🙂 

Uwaga, podczas tej czynności możesz odczuwać również pieczenie. Polewanie miejsca czystą, chłodną wodą pomaga!

Pewnie słyszałaś o dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu. Znowu — kobiety, które są tuż po porodzie naturalnym, na pewno mogą się z tym borykać. To może trwać przez okres 2 – 3 miesięcy po porodzie. Właśnie tyle czasu potrzebują mięśnie, żeby odzyskać swoją elastyczność.

Panie tuż po cesarskim cięciu będą odczuwać dolegliwości związane z blizną. Na początku odczuwalny będzie dyskomfort — zwłaszcza tuż po tym, kiedy przestanie działać znieczulenie! Blizna, gojąc się, będzie również swędzieć. Po trzech dniach od operacji śmiało możesz już brać prysznic, zalecalibyśmy jednak jej za mocno nie moczyć. 

Możesz odczuwać dyskomfort i trudności podczas wypróżniania się! Bez obaw — to również jest zupełnie naturalne i nie ma czego się wstydzić. Początkowo może występować biegunka. 

Żeby zapobiec trudnościom w oddawaniu stolca, jedz produkty bogate w błonnik! 

Wiele pań boryka się również z hemoroidami — jest to dolegliwość występująca i podczas ciąży, i po.  Pomoże błonnik i maści łagodzące. 

Rzecz, która jest ci znana z niektórych okresów ciąży — zmęczenie! Nic dziwnego. Hormony dają o sobie znać, a ty musisz dojść do siebie po dziewięciomiesięcznym wysiłku, o porodzie nie wspominając! Pamiętaj, że połóg to czas, kiedy wszystko odczuwasz intensywniej, możesz czuć się zagubiona, przerażona. Jesteś mamą! Niczego się nie obawiaj. To minie. Wiele kobiet boryka się z wątpliwościami, czy na pewno są gotowe na macierzyństwo, czy będą dobrymi matkami. Wydaje im się, że nie wiedzą, co robić. To nieprawda! Nasze ciało jest wspaniałe — skoro dało radę z ciążą, porodem, to opieka nad dzieckiem, wychowanie również jest do zrobienia! Pamiętaj — mamy instynkt. To właśnie on nie pozwoli nam zrobić krzywdy naszym dzieciom 🙂 Uwierz w to, że wszystko już wiesz! Słuchaj swojego ciała i instynktu. 

Nasza rada na pierwsze tygodnie po porodzie? Dużo śpij. Korzystaj z każdej okazji, by się zdrzemnąć. Śpij wtedy, kiedy twój maluch i wtedy, kiedy tylko masz ku temu możliwość. W miarę możliwości obowiązki domowe oddaj innym domownikom. Pamiętaj, dopiero co urodziłaś człowieka. Nie musisz działać na pełnych obrotach! 

To samo tyczy się twojego ciała po porodzie. Skóra brzucha będzie pofałdowana, po ciąży zostaną również rozstępy. Powrót do figury sprzed ciąży jest możliwy, ale wymaga czasu. To trwa miesiące! Podczas połogu jednak nie powinnaś się tym przejmować. Bądź dla siebie dobra. Jeszcze raz — właśnie na świecie pojawił się człowiek i to twoja zasługa! 

Kiedy poczujesz się gotowa, możesz zacząć wykonywać delikatne ćwiczenia. Rzecz, której absolutnie nie wolno robić podczas połogu, to dieta odchudzająca! Nie martw się, nad figurą jeszcze popracujesz — teraz jednak najważniejsze jest to, byś wypoczywała i pozwoliła swojemu ciału wrócić do normy. 

Rzecz, której absolutnie nie wolno robić podczas połogu, to dźwiganie! Pozwól innym domownikom robić to za ciebie. Nawet najmniejszy twoim zdaniem wysiłek może być niebezpieczny — macica może nie wrócić do poprzedniego kształtu. 

Tak naprawdę połóg to nie tylko czas odnowy dla kobiety, ale też dla noworodka, który nie tylko adaptuje się do nowego otoczenia ale też regeneruje po porodzie. Połóg to również ważny czas dla taty, czy partnera kobiety i rodzeństwa maleństwa.

Co się dzieje w połogu z noworodkiem?

Dziecko również bardzo intensywnie przechodzi poród. W wieku dorosłym nie pamiętamy własnego porodu, ale w naszej podświadomości to doświadczenie pozostaje. 

Po upływie 9 miesięcy w komfortowych warunkach u mamy w brzuchu, maleństwo potrzebuje również tych sześciu tygodni aby przystosować się do nowego otoczenia. 

Co się dzieje podczas połogu z ojcem dziecka, czy partnerem kobiety?

Nie zdajemy sobie sprawy, że mężczyzna też  intensywnie przechodzi czas po porodzie. W jego naturze rozbudza się instynkt rodzicielski. Jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu swojej partnerce, dziecku i całej rodzinie. 

On również potrzebuje czasu adaptacji i związania się z nowym wyzwaniem i z maleństwem.

Co się dzieje z rodzeństwem podczas połogu?

Nie ważne w jakim wieku jest rodzeństwo. Przywitanie i zaakceptowanie siostrzyczki, czy braciszka jest dla nich również bardzo emocjonujące. Często rodzice zauważają zazdrość u starszego rodzeństwa nie zdając sobie sprawy, że jest to tak naprawdę jest lęk przed utratą ich pozycji  w życiu mamy, czy taty. 

Czwarty trymestr, który jest właściwie ostatnim kwartałem ciąży – połogiem i częścią ciąży jest tak samo intensywny i ważny jak pozostałe trymestry ciąży. 

Warto na ten czas przygotować siebie i najbliższych, być świadomym i cierpliwym.

Połóg po porodzie naturalnym a po cesarskim cięciu — jakie są różnice?

Podstawową różnicą pomiędzy porodem naturalnym a cesarskim cięciem jest miejsce blizny — w pierwszym przypadku jest to krocze, w drugim — brzuch. 

Panie, które urodziły naturalnie, przez pierwsze dni mogą odczuwać dyskomfort związany z siadaniem, oddawaniem moczu. Blizna powinna zagoić się po 10 dniach. Należy również uważać, by nie narazić się na infekcje krocza! 

Blizna po cesarskim cięciu, jak już zostało wspomniane wcześniej, najbardziej dokuczliwa jest do pierwszych trzech dni po porodzie. Ból może być mocny. Po trzech dniach jednak nie ma przeciwwskazań do prysznica, a następnie dolegliwości związane będą ze swędzeniem.  

Mamy, które urodziły naturalnie i te, które zdecydowały się na cesarskie cięcie, tak samo odczuwać będą zmęczenie, ból brzucha związany z tym, że macica wraca do swojej naturalnej wielkości. 

Kolejna różnica związana jest z dyskomfortem podczas załatwiania się oraz nietrzymaniem moczu — ten problem dotyczyć będzie pań po porodzie naturalnym. 

Mamy, które urodziły za pomocą cesarskiego cięcia, będą musiały poświęcić specjalną uwagę bliźnie – można stosować kremy, maści. 

Uwaga — po cesarskim cięciu mamy mogą odczuwać dolegliwości związane ze znieczuleniem. Mogą wystąpić nudności, wymioty. Najczęściej — bóle głowy, bóle pleców. Czasem panie skarżą się na drętwienie nóg. 

Mamy po cesarskim cięciu mogą mieć początkowo kłopot z karmieniem piersią — najczęściej jest to związane z niemożnością znalezienia wygodnej pozycji do karmienia.

Jak przygotować się na połóg?

  • Zaplanuj czas 40-stu dni tylko dla Ciebie, maleństwa i najbliższej rodziny, odkładając wizyty znajomych i dalszej rodziny na później. Jeśli powiadomisz wszystkich jeszcze w ciąży, to nikt nie poczuje się urażony i z pewnością zaakceptuje twoją decyzje.
  • Zaplanuj pomoc w domu. Jeśli masz odpowiednie środki ekonomiczne to zatrudnij poporodową doulę, która nie tylko zajmie się podstawowymi obowiązkami w domu, ale również przyrządzi dla Ciebie odpowiednie, ciepłe i świeże posiłki. Wykona masaż lub inne uzdrawiające ciebie rytuały.
  • Jeśli nie możesz pozwolić sobie na doulę, to poproś najbliższą rodzinę lub przyjaciół o przyrządzenie ciepłych posiłków. Eliminuj sytuacje zamawiania jedzenia na wynos z pobliskich restauracji. Jedzenie tam przyrządzane nie jest tak wartościowe i zdrowe, jak to zrobione specjalnie przez najbliższych.
  • Jeśli powyżej wymienione opcje  nie są możliwe, to zaplanuj potrawy wcześniej i zamów ze sklepu internetowego produkty, tak aby Twój partner z nich przygotował posiłki. W Danii istnieje strona internetowa, gdzie możliwe jest zamówienie tygodniowego planu jedzenia w taki sposób, że otrzymuje się skrzynkę z świeżymi i ekologicznymi  produktami i przepisem na potrawy.
  • I przede wszystkim pozwól sobie na ten czas regeneracji.  Zrób to nie tylko dla siebie, ale również z myślą o Twoim dziecku, które tak bardzo potrzebuje spokoju i wypoczętej mamy.
  • Pamiętaj, że czas połogu jest ważny również dla Twoich najbliższych, ojca i starszego rodzeństwa noworodka. Jeśli kobieta, jest wypoczęta to wszystko funkcjonuje dużo lepiej i panuje równowaga w rodzinie.

Miesiączka po porodzie 

Ciekawostka – karmiąc  piersią, możesz opóźnić miesiączkę nawet o 20 tygodni. Związane jest to z hormonem — prolaktyną – który jest wtedy wydzielany — hamuje on owulację! Pamiętaj jednak, że płodność jest sprawą bardzo indywidualną. Może zdarzyć się tak, że miesiączki dostaniesz od miesiąca do sześciu tygodni po porodzie — albo dopiero wtedy, gdy przestaniesz karmić piersią.

Jajniki rozpoczynają swoje normalne funkcjonowanie, gdy częstotliwość karmienia się zmniejsza. Pamiętaj jednak, że owa niepłodność wynikająca z karmienia utrzymuje się, gdy karmisz co 2-3 godziny, a najdłuższa przerwa trwa 4. Czasem i najmniejsze ustępstwa sprawiają, że jajniki powracają do pracy!

Opieka nad kobietą w połogu – krótki poradnik dla taty

Połóg to czas, kiedy kobiece ciało wraca do formy przed porodem. Oznacza to dla niej ogromny wysiłek — i fizyczny, i emocjonalny. Nie jest to czas, aby wymagać od niej pełnych obrotów, tak jak przed ciążą — teraz potrzebuje wsparcia i odpoczynku.

Jak najlepiej pomóc? Po pierwsze, być cierpliwym i nie obwiniać jej za rzeczy, na które nie ma wpływu — czyli fakt, że jest bardzo emocjonalna! Daj jej się oswoić z nową sytuacją. Daj jej czas. Nie narzucaj swojego zdania, staraj się wysłuchać wątpliwości i w miarę możliwości je rozwiać! 

Odciąż ją z obowiązków domowych. Teraz nie jest czas, by prała czy prasowała. Nie wspominając o bardziej fizycznie angażujących obowiązkach domowych! 

Absolutnie, pod żadnym pozorem nie pozwól jej dźwigać! Tutaj nie ma zmiłuj — nawet najmniejszy wysiłek może być dla świeżo upieczonej mamy niebezpieczny. 

Kolejna sprawa — daj jej spać. Kiedy tylko możesz, zajmij się dzieckiem, żeby mama mogła się zdrzemnąć i odzyskać siły. Pamiętaj — jej ciało otrząsa się po dziewięciomiesięcznych rewolucjach! 

Połóg to czas, kiedy kobieta dopiero odnajduje się w nowej roli. Nie pokazuj, że potrafisz zrobić coś lepiej, nieładnie mówiąc — nie wtrącaj się! To jest jej czas. Świeżo upieczona mama musi nabrać pewności siebie, że świetnie radzi sobie w nowej roli. Przytyki, pouczanie absolutnie w tym nie pomaga, wręcz mocno szkodzi! Należy być życzliwym, odpowiadać na pytania, nie narzucać swoich rozwiązań. 

Bądź mentalnym wsparciem. Pokaż, jak doceniasz to, co teraz robi. Doceniaj każdy, najmniejszy krok. Wsparcie i dobre słowa — to najlepsze, co możesz teraz zrobić! 

Pomagaj też praktycznie — jak już było wspomniane, przejmij obowiązki domowe, a także… Gotuj! 

Jak przygotować do połogu rodzeństwo nowo narodzonego dziecka?

Dla starszego rodzeństwa jest to również niezapomniany czas. Warto przygotować je na okres połogu tłumacząc, jak będziemy go przechodzić wspólnie z rodziną, jak mama może się czuć po porodzie. Zapewnić je, że są częścią tego wydarzenia i nawet zaangażować je w codzienne obowiązki. 

Jak przygotować najbliższą rodzinę i przyjaciół?

Okres połogu powinien być czasem przeznaczonym na regenerację, budowanie więzi i spokój. Dlatego warto przygotować rodzinę i znajomych, jak chcemy przez ten czas przechodzić. Uprzedź ich, kiedy jesteście jako rodzina gotowi na wizyty i nie czuj się winna, jeśli odmówisz przyjmowania gości zaraz po porodzie. Jeśli z góry poinformujesz znajomych, że jesteś gotowa na ich wizyty dopiero po jakimś czasie, to  na pewno  zrozumieją to i nawet będą zadowoleni, że nie muszą domyślać się sami.

Możesz też określić czas wizyty, jak na przykład:

“Kochani, zapraszamy do odwiedzenia nas i naszego maleństwa po 4 tygodniach od narodzin. Niestety nie możemy przewidzieć, w jakich godzinach nasze maleństwo i jego mama będą mieć godziny spania i karmienia, dlatego będziemy gotowi na najwyżej godzinną wizytę.”

 

Czy warto poprosić o pomoc?

Jeśli rodzina ma taką możliwość, to idealna byłaby poporodowa doula – kobieta, która zajmuje się obowiązkami domowymi, zna metody regenerujące kobietę po porodzie. Taka osoba przygotuje odpowiednie dla połogu posiłki, wykona masaż – jeśli tego sobie życzymy, wysłucha i wesprze rodzinę. Skontaktuj się z organizacją postnatalsupportnetwork.com, która pomoże Ci znaleźć odpowiednią dla Ciebie osobę.

O pomoc możemy również poprosić znajomych lub rodzinę. Niesamowitym prezentem dla rodziny w połogu  jest zapewnienie im ciepłego posiłku, zrobienie zakupów, czy posprzątanie domu. Taki gest często znaczy więcej niż kupienie kolejnej pary śpioszków dla maleństwa.

Połóg nazywany jest czwartym trymestrem ciąży, dlatego że jest częścią zamykającą ten cały proces. Nie zapominajmy i nie lekceważmy tego tak ważnego etapu w rodzicielstwie.

Dieta po porodzie naturalnym

Najważniejszymi składnikami diety podczas połogu są białko, wapń, węglowodany, cukier (ale ten naturalny!) oraz zioła. 

Zioła, które zalecane są podczas diety w okresie połogu, to:

  • rumianek ,
  • melisa,
  • mniszek lekarski,
  • melisa lekarska,
  • oraz wiele innych. 

Ciało po porodzie jest szczególnie wrażliwe na to, czym je odżywiamy! Musimy więc zadbać o to, by dieta była pełnowartościowa, bogata w wiele składników odżywczych. 

Białko, zawarte w chudym drobiu i rybach będzie bardzo pomocne, ale należy pamiętać, by było to mięso dobrej jakości. Panie na diecie wegetariańskiej niech mocno zaprzyjaźnią się z soczewicą! Migdały oraz fasola też powinny zostać uwzględnione w diecie. 

Naturalny cukier, zawarty w owocach oraz niektórych warzywach będzie dla nas najlepszy. Po takim wysiłku, jakie właśnie przeszło nasze ciało cukier będzie niezbędny — unikajmy jednak tradycyjnego, białego cukru. Jest szkodliwy dla zdrowia. Zwłaszcza teraz! 

Pamiętajmy, że mleko wcale nie jest głównym źródłem wapnia, jak to jest już utarte w naszej świadomości. Nie zapominaj o warzywach, orzechach, a także twarogach i jogurcie naturalnym. 

Węglowodany — te najlepiej przyswajać jedząc pełne ziarna zbóż. Dobre pieczywo to podstawa!

Dieta, zwłaszcza przy karmieniu piersią, jest kluczową sprawą, jeśli chodzi o dbanie o siebie po porodzie! Nie lekceważmy tego, jak to, co jemy, na nas wpływa. Nie zapominajmy o podstawie każdej zdrowej, zbilansowanej diety — warzywach i owocach! 


Dieta po cesarskim cięciu 

Różnica między dietą po porodzie naturalnym a dietą po cesarskim cięciu nie jest ogromna — podstawy są te same. Nie zapominaj więc o węglowodanach, białku, ziołach, wapniu i dobrym cukrze. Warzywa i owoce — wiadomo! 

Na samym początku jednak niezbędne składniki odżywcze podawane ci będą przez kroplówkę. Później — posiłki półpłynne, dopiero po określonym czasie można do diety włączać stałe produkty. To bardzo ważne! Twój układ trawienny nie od razu będzie działał prawidłowo. Im szybciej zaczniesz przyjmować pokarmy, tym lepiej — dolegliwości bólowe ustępują szybciej w przypadku kobiet, które nie czekały zbyt długo z posiłkami.

Po cesarskim cięciu musisz pamiętać o tym, żeby dużo, dużo pić! Jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Niezbędne będzie również żelazo — tak jak podczas każdej operacji, straciłaś dużo krwi. Płatki owsiane, kasze, żółtko jaj, a także mięso, warzywa liściaste — te produkty pomogą ci ustrzec się przed groźną dla zdrowia anemią. 

Nie zapominaj o kwasie foliowym, a także jedz pokarmy bogate w witaminy A, E, B12 i B6. Możesz je również suplementować.

Po cesarskim cięciu zapomnij natomiast o tłustych, ciężkostrawnych potrawach! 

Połóg, a seks

Jak wiadomo, ciało każdej kobiety jest inne i inaczej reaguje na zmiany, które w nim zaszły, więc decyzję o współżyciu należy skonsultować z lekarzem. Na pewno jednak musi się to wydarzyć po zakończeniu połogu! 

Wiele par zastanawia się, jak seks po porodzie będzie wyglądać. Obawiają się, że będzie się znacznie różnił od tego przed porodem, a nawet przed ciążą. 

Nie obawiajcie się! Wszystko będzie w porządku. Pamiętajcie o cierpliwości, życzliwości i miłości. I dla mam, i dla świeżo upieczonych ojców jest to nowa sytuacja i jedna, i druga strona ma wiele pytań i wątpliwości. Spokojna rozmowa pozwoli Wam wrócić na odpowiednie tory.

Wiele kobiet nie ma ochoty na seks przez to, że nie akceptują swojego ciała po porodzie. Pamiętaj — nie jest to najważniejsze dla twojej drugiej połowy! Akceptuje cię taką, jaką jesteś i na pewno docenia wysiłek, jakiego się podjęłaś — urodziłaś dziecko! Pamiętaj — każde ciało jest piękne, a zwłaszcza takie, dzięki któremu na świecie oddycha teraz nowy człowiek. 

Większość kobiet i mężczyzn, mimo obaw i wątpliwości, nie odczuwa różnicy przy współżyciu — nawet jeśli mięśnie są rozciągnięte, dość szybko wracają do poprzedniego stanu! Nasze ciało jest niesamowite i może znieść wiele — i wrócić do swojej poprzedniej formy! 

Co więcej, wiele par deklaruje, że po porodzie seks jest… Lepszy niż przed! Dajcie sobie czas i szansę. Musicie się trochę się nauczyć od nowa — ale wystarczy trochę cierpliwości i praktyki. Warto! 


Połóg, a hormony  

Oprócz tego, że hormony szaleją i w okresie połogu towarzyszą nam różne, skrajne emocje to jedno. Często też kobiety nie czują się… kobiece. Wpływ na to ma estrogen, który normuje się po zakończeniu karmienia. 

Wiesz o tym, że stabilizacja hormonalna może trochę zająć. Najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, to wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością dla samej siebie. Jeszcze raz: bądź dla siebie dobra! 

Przy ustabilizowaniu hormonów pomaga dobrze zbilansowana dieta (mąka, biały ryż i krowie mleko nie będą pomocne, jak możesz ograniczaj wielonienasycone kwasy tłuszczowe) i ćwiczenia! Jak zapewne wiesz, nie wolno ci zbyt intensywnie ćwiczyć — sprawdź, jakie ćwiczenia będą dla ciebie najlepsze. Nie spożywaj zbyt wiele kofeiny — podnosi ona poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu — nie jest to pomocne podczas okresu, w którym obecnie jesteś!

Jak możesz, stresu właśnie unikaj. Nie jest on przydatny podczas prób ustabilizowania swojej gospodarki hormonalnej. Co więcej — nie jest pomocny w żadnym okresie twojego życia! Nie zapominaj o jodze (ale delikatnej!)  – pomaga oczyścić myśli i uspokoić oddech. Pozwoli Ci również wrócić do harmonii, a kilka chwil dla siebie w ciągu dnia potrafi naprawdę naładować akumulatory. 

Co jeszcze możesz zrobić? Staraj się spacerować, w miarę możliwości, relaksuj się i ciesz obecnym okresem. Suplementacja witaminy D również może pomóc. Jeśli masz ku temu okazję, ciesz się słońcem — ale jak w przypadku całej reszty rzeczy, z rozwagą!


Jesteś teraz w jednym z najbardziej niesamowitych, najpiękniejszych okresów swojego życia. Jest on również jednym z najtrudniejszych. Mimo wszystko — ciesz się nim i z niego korzystaj! Obok ciebie jest twoje ukochane, długo wyczekiwane dziecko! Niech połóg będzie czasem odpoczynku, powrotu do formy, pełnym miłości, spokoju i radości. Raduj się każdym dniem i bądź wdzięczna za każdy uśmiech. Sama też wiele się uśmiechaj – uśmiech powoduje, że czujemy się znacznie lepiej, a to przecież nic nie kosztuje, prawda?

Jeśli chcesz poczuć się lepiej i pomóc sobie w powrocie do formy zapraszamy do wspólnych treningów, które przygotowałyśmy dla Ciebie wraz z Olgą Lipczyńską.

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Ćwiczenia po porodzie - wszystko co musisz wiedzieć | Portal Ciąży - […] ogromnym wysiłkiem jest poród (wysiłek porównywany do wysiłku podczas maratonu), ale o tym czym jest połóg, jak go przejść…
  2. Szkoła rodzenia - czego możemy się tam nauczyć? | Portal Ciąży - […] Połóg – wszystkie kwestie okresu połogu i ewentualnych powikłań poporodowych, jak sobie radzić i jak sobie pomoc, co można,…
  3. Dieta w czasie połogu - porady od eksperta | Portal Ciąży - […] jeszcze dzieje się podczas połogu? Całe mnóstwo zmian! O nich przeczytasz w innym tekście na naszym blogu, co czego…

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube