Poród naturalny – wszystko co musisz wiedzieć

kwi 6, 2020 | 0 komentarzy

Jeśli jesteś coraz bliżej rozwiązania i jest to Twój pierwszy poród, to na pewno masz w sobie mnóstwo obaw i wątpliwości. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ często boimy się nieznanego. Nawet jeśli jest to drugi bądź kolejny poród naturalny, często podczas ogromnej dawki adrenaliny zapominamy, jak to było i jak przebiegał cały proces. Podejdź do tego na spokojnie – Twoje maleństwo niedługo przyjdzie na świat i dla niego samo to jest niesamowitą dawką stresu. Nie dokładaj mu kolejnych nerwów. Ćwicz głębokie wdechy, praktykuj jogę i przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat porodu naturalnego.

Co to jest poród naturalny?

Na samym wstępie wyjaśnimy, czym jest poród naturalny i czym różni się na przykład od cesarskiego cięcia, czy porodu siłami natury. Poród naturalny zaczyna się wtedy, kiedy odczuwasz pierwsze skurcze Twojej macicy. Podczas tego rodzaju porodu nie jest wymagana interwencja farmakologiczna, ponieważ jest to proces naturalny, w którym Twoje maleństwo rodzi się w położeniu główkowym w ostatnich tygodniach ciąży. Podczas porodu naturalnego nie zostaje podana oksytocyna. Różni się on również od cesarskiego cięcia tym, że to dzięki Twojej sile i zaparciu maluszek przychodzi na świat. Cesarskie cięcie natomiast odbywane jest pod znieczuleniem miejscowym lub całkowitym i jest to po prostu operacja.

Czym jednak poród naturalny różni się od porodu siłami natury?

Mimo, że wiele osób utożsamia ze sobą te dwa pojęcia i są one często zamiennie używane, to jednak istnieje między nimi drobna różnica. Poród siłami natury następuje wtedy, kiedy zostaje Ci podane znieczulenie, oksytocyna czy następuje nacięcie krocza. Czyli wszystko, co wymaga odrobiny interwencji ze strony medycyny. W naszym artykule opiszemy poród naturalny, ale również poród siłami natury, ponieważ ta drobna różnica między nimi, wcale nie oznacza, że nie urodzisz samodzielnie 🙂

Kiedy nie może dojść do porodu naturalnego?

Jeśli Twoje dziecko w ostatnich tygodniach ciąży ułoży się w sposób miednicowy, to najpewniej dostaniesz skierowanie na cesarskie cięcie. Urodzenie dziecka, którego położenie jest miednicowe, jest oczywiście możliwe, ale mogą nastąpić komplikacje oraz różne problemy, dlatego powszechnie takie kobiety kieruje się na cesarskie cięcie. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że życie Twojego maleństwo będzie zagrożone i wysiłek podczas porodu naturalnego może sprawić, że nastąpią komplikację, to wtedy również szuka się innej drogi. Pamiętaj również, że Twoje życie i zdrowie jest ważne, dlatego, jeśli chorujesz przewlekle, masz olbrzymie problemy z kręgosłupem, to wysiłek spowodowany porodem naturalnym może być dla Ciebie za duży. Taką decyzję należy podjąć z lekarzem, który rozważy wszystkie za i przeciw. 

W którym momencie poród naturalny zmienia się w poród siłami natury?

Podczas porodu (niezależnie jakiego) mogą wystąpić problemy – maluszkowi zacznie spadać saturacja, akcja porodowa nie będzie postępować zgodnie z planem, dziecko będzie za duże. Wtedy wkracza farmakologia i lekarze robią wszystko, aby poród przebiegł bez uszczerbku na zdrowiu dziecka i mamy. Poród naturalny, czyli spontaniczny, dziejący się naturalnie i swobodnie, zmienia się w poród siłami natury, jeśli anestezjolog musi podać znieczulenie lub lekarz musi naciąć Twoje krocze. Niektóre z tych działań muszą zostać zastosowane, aby zakończyć poród jak najszybciej. Warto elastycznie podejść do tego tematu, ponieważ poród nie jest czynnością, którą możemy zaplanować od A do Z. Akcja porodowa może zacząć się szybciej, poród będzie się przeciągał lub wystąpią komplikacje – to tylko niektóre z możliwych scenariuszy. Dlatego uzbrój się w cierpliwość i spokój. 

Jakie są fazy porodu naturalnego?

Poród naturalny ma swoje fazy – od samego początku aż do narodzin maleństwa. 

Pierwszym etapem są skurcze zwiastujące. Jest to taki rodzaj skurczów, które nie występują w takiej sile jak skurcze porodowe, jednak odstęp między nimi jest równie regularny co między skurczami porodowymi. Zazwyczaj jest to ok. 2 minuty przerwy między skurczami. Dzieje się tak dlatego, że szyjka macicy przygotowuje się do całkowitego rozwarcia.

Kolejną fazą są skurcze porodowe, czyli takie, które występują co około 10 minut, są regularne, a każdy kolejny przybiera na sile. Im częściej skurcze porodowe zaczynają się pojawiać, to oznaka, że poród jest już blisko.

Trzecią fazą jest sam poród. Następuje on w momencie, kiedy macica osiąga pełne rozwarcie, a dokładnie 10 cm.  Jest to najdłuższa faza, jednak nie ma odgórnego czasu, ile może on trwać. Niektóre porody kończą się po dwóch godzinach, a inne po 18. Jest to związane z siłą parcia, z wielkością dziecka, jego ułożeniem, Twoją fizjonomią. Naprawdę, nie ma na to reguły. Faza czwarta to urodzenie maluszka. Jednak nie na tym kończy się Twoja „praca”. Niektórzy myślą, że mając w rękach swoje dziecko, to przygoda z porodem już się skończyła. Niestety, jeszcze do „urodzenia” jest łożysko. Jest to znacznie krótsze i dużo mniej bolesne, jednak kobieta musi wydalić z siebie łożysko. 


Skóra do skóry

Kiedy już poród jest już za Tobą, następują najpiękniejsze chwile, które możesz sobie wyobrazić. Twoje dziecko jest kładzione na Twojej klatce piersiowej czy brzuchu. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, to może być właśnie Wasz pierwszy raz, kiedy maleństwo będzie szukało Twojej piersi! Jest to niezwykle ekscytująca, zachwycająca, ale również bardzo wzruszająca chwila, dlatego wiele mam w takiej sytuacji uroni nie jedną łzę. Kontakt „skóra do skóry” jest niezwykle ważny i przedstawiany jest w samych superlatywach. Przede wszystkim maluszek, który odpoczywa na Twojej piersi, słyszy Twoje bicie serca – tak dobrze znany mu dźwięk od ostatnich 9 miesięcy! Jest to dla niego bardzo kojąca i uspokajająca chwila, w której już wie, że jest przy osobie, która kocha go najmocniej na świecie! Takie kangurowanie, czyli kontakt skóra do skóry po porodzie powinien trwać co najmniej dwie godziny. Jest to piękny moment w życiu każdej mamy. 

Karmienie piersią po porodzie naturalnym

Wiadome jest, że większość kobiet, które pragną karmić piersią, nie mają z tym problemu po porodzie naturalnym. Czasami ten problem występuje u kobiet, które mają cesarskie cięcie, które jest umawiane na „sucho”. Dzieje się tak dlatego, że organizm nie przygotował się jeszcze na poród. Jednak podczas pierwszego kontaktu skóra do skóry możesz spróbować nakarmić swoje maleństwo. W Twoich piersiach znajduje się teraz siara, czyli bardzo wartościowy pokarm. Maluszek teraz nie będzie dużo jadł, ponieważ jest jeszcze najedzony tym, co mu zafundowałaś, kiedy leżał smacznie w Twoim brzuszku. Czasami mamy mają problemy odnośnie do płaskich brodawek, jeśli to jest pierwsze maleństwo lub trafia się bardzo leniwe dzieciątko, któremu nie chce się ssać. Jeśli jesteś przekonana do karmienia piersią, to pamiętaj, że wcale nie musisz podawać mleka modyfikowanego. 


Pozycje do porody naturalnego

Kwestia bólu przy porodzie naturalną jest bardzo osobliwa. Dużo tutaj zależy również od Twojego progu bólu. Niektóre kobiety podczas parcia krzyczą tak, że potrafią postawić cały szpital na nogi, a inne odczuwają to zdecydowanie lżej. Jednak podczas porodu naturalnego mamy do wyboru wiele pozycji. Niestety, dość powszechne w Polsce jest po prostu pół leżenie, gdzie nogi mamy na tak zwanym „samolocie”. W Ameryce kobiety często rodzą w wodzie, w pozycji „na pieska”, czy nawet kucając. Najlepiej dobrać pozycję odpowiednio do tego, jak sama się czujesz. Sprawdź, jakie ułożenie jest dla Ciebie wygodne, w którym ból jest najmniejszy, a Tobie najłatwiej jest przeć. W końcu to Ty wydajesz na świat nowego człowieka! Często nawet siedzenie na piłce przed ostatecznymi parciami potrafi przynieść ulgę. 


Znieczulenie a poród naturalny

Jak już wiemy, kiedy w grę wchodzi znieczulenie, nasz poród przyjmuje odrobinę inną nazwę – mianowicie jest poród siłami natury. Jednak bez znaczenia jak go nazwiemy – jego koniec jest taki sam. Możemy więc umówić się na nazwę „narodziny Twojego szczęścia”. Znieczulenie jest coraz bardziej powszechne, choć niekiedy niechętnie dawane przez lekarzy starszej daty. Przed porodem możesz wybrać opcję podania znieczulenia zewnątrzoponowego. Pamiętaj również, że podanie znieczulenia wcale nie oznacza, że jesteś słabą kobietą! Dla niektórych przyszłych mam podanie znieczulenia jest wręcz nakazane, ponieważ bóle mogą być tak silne, że będą tracić przytomność. Co oczywiście nie jest dobre dla zdrowia mamy i maluszka! 


Życie po porodzie

Dojście do siebie po porodzie naturalnym jest dużo łatwiejsze, nawet jeśli miałaś nacięte krocze, niż po wykonaniu cesarskiego cięcia. Wiele kobiet już po krótkich odpoczynku jest w stanie wstać i iść pod prysznic. Niestety kobiety po cesarskich cięciu nie mogą tego doświadczyć, ponieważ przez najbliższe godziny będą musiały leżeć nieruchomo, a przez pierwsze kilka godzin nawet nie mogą podnieść głowy. Pamiętaj jednak, że odpoczynek po porodzie jest bardzo ważny! Za chwilę już nigdy – a przynajmniej do 18 urodzin Twojego dziecka – nie będziesz sama. Wykorzystaj chwilę, w których maluszek śpi również na swój sen. Odpocznij. Odpręż się. Delektuj się zapachem główki Twojego maleństwa. Zapach noworodka jest naprawdę piękny i będzie Ci przypominać o tym wyjątkowym momencie w Waszym życiu! 


Poród samodzielny czy z parterem?

To musi być Twoja decyzja. Jeśli Twój partner, mąż czy konkubent nie boją się widoku krwi, są dla Ciebie wsparciem w każdej sytuacji i pragną być przy Tobie, a Ty nie widzisz w tym nic złego, to zaproś go do sali porodowej. Wsparcie nawet podczas wycierania potu czy podawania wody może być dla Ciebie nieocenione. Zanim nastąpi prawdziwa akcja porodowa, partner będzie mógł Ci pomagać w masażach czy spacerach. Natomiast zaraz po porodzie będzie mógł przypilnować maleństwa, abyś w spokoju mogła wziąć prysznic. Jest to bardzo ważne! Dlatego, jeśli nie widzisz przeciwwskazań i czujesz się dobrze ze swoim partnerem, to nie wahaj się! Pamiętaj również o tym, że możesz rodzić nawet ze swoją mamą czy przyjaciółką! Jeśli jesteś samotną mamą, to wybierz tę osobę, przy której czujesz się dobrze i która jest gotowa do udzielenia Ci wsparcia!


Na poród możesz się przygotować w sposób teoretyczny, jednak nigdy nie wiesz, jak to wyjdzie w praktyce. Dobrze jest mieć świadomość różnych opcji, które możesz wybrać, jednak nie zakładaj najgorszego. Nie obawiaj się także bólu – nie zawsze jest on tak silny, jak przedstawiają w filmach. I pamiętaj! Filmy rzadko kiedy oddają rzeczywistość. Mimo że lekarze na porodówce często nazywają kobiety, które zaczęły nagle rodzić „przypadkiem z ulicy”, to wcale nie oznacza, że wody faktycznie odejdą Ci na ulicy i natychmiast musisz znaleźć się w szpitalu. To są sceny z filmu, nie z prawdziwego życia. Obserwuj swoje ciało, aby wiedzieć, kiedy poród może nastąpić. Rozmawiaj z lekarzem o każdej możliwej ewentualności i pytaj, jeśli coś jest dla Ciebie niejasne. Lekarz jest tam dla Ciebie, abyś czuła się komfortowo i bezpiecznie. Pamiętaj również, że nawet jeśli Twój poród naturalny zakończy się cesarskim cięciem, to i tak powinnaś być z siebie dumna, że próbowałaś! Jeśli jesteś już po porodzie, ciesz się chwilami ze swoim maleństwem. Są one bezcenne!

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Cesarskie cięcie - wszystko co musisz wiedzieć | Portal Ciąży - […] używa „cesarka”, jednak lekarze nie lubią tego określenia. O porodzie naturalnym pisaliśmy tutaj. Wyjaśniliśmy tam wszystko, co powinnaś wiedzieć,…
  2. Połóg - wszystko co powinnaś wiedzieć | Portal Ciąży - […] które urodziły naturalnie, przez pierwsze dni mogą odczuwać dyskomfort związany z siadaniem, oddawaniem moczu. Blizna […]

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube