Najlepsze prezenty dla przyszłej mamy!

paź 25, 2021 | 0 komentarzy

Jeśli masz w swoim otoczeniu kobietę, która spodziewa się dziecka, być może myślisz o jakimś prezencie dla niej. Niezależnie od tego, czy zbliża się baby shower, jej urodziny, czy po prostu chcesz jej coś podarować, bo jest Ci bliska, nie możesz zapomnieć o jednym – prezenty dla przyszłej mamy mają być prezentami dla przyszłej mamy. Nie dla dziecka, które ma przyjść na świat, ale dla kobiety, która niestrudzenie całą ciążę nosi je pod sercem.

Prezenty dla przyszłej mamy – jakich unikać?

Oczywiście nie możemy Ci niczego zabronić, jednak są pewne prezenty, których lepiej się wystrzegać, jeśli chcesz zrobić prawdziwą przyjemność ciężarnej.

Jak się już zapewne domyślasz, są to wszelkie przedmioty dla dziecka. Ubranka, pluszaki, pieluszki, podgrzewacze do butelek, nianie elektroniczne, śpiworki, książeczki kontrastowe i inne gadżety to naprawdę świetne prezenty. Tyle że dla dziecka, nie dla przyszłej mamy. Zapewniamy, że ona już stanowczo zbyt mało uwagi poświęca tylko sobie. Od momentu ujrzenia na teście dwóch kresek, jej świat kręci się wokół ciąży i dziecka, które ma przyjść na świat. 

Owszem, wspaniale o siebie dba, rusza się, zdrowo odżywia, bada regularnie – nie robi tego jednak dla siebie. Wszystko to robi z myślą o dziecku. Dlatego ofiarowując jej prezent, przypomnij jej, że ona też jest ważna, że nie jest tylko mamą – przede wszystkim jest też sobą. Kobietą, która musi dbać o swój dobrostan także po to, aby móc dawać innym – w końcu z pustego to i Salomon nie naleje.

Prezenty dla ciała

Najpierw zajmiemy się kategorią prezentów, które nazwałyśmy „dla ciała”. Na pierwszy ogień pójdą kosmetyki. Tylko błagamy, nie takie z rozstępami i ujędrnianiem w nazwie. Nie przypominaj jej, że jej ciało się zmienia, ona doskonale o tym pamięta. Zdecyduj się np. na kosmetyki, które pięknie pachną. Aromatyczny peeling czy płyn do kąpieli, otulający balsam lub masło do ciała. Coś, co sprawi jej przyjemność, a nie tylko będzie pożyteczne. Pamiętaj tylko o sprawdzeniu, czy nadaje się dla kobiet ciężarnych. I może podpytaj, czy przyszła mama nie cierpi na nudności z powodu zapachów. Bo prezenty dla przyszłej mamy przede wszystkim powinny być dopasowane do obdarowywanej kobiety.

Jeśli wiesz, że ciąża dokucza jej szczególnie w nocy, gdy nie może spać, bo boli ją każdy skrawek ciała i jest jej po prostu niewygodnie, pomyśl o poduszce ciążowej do spania – takiej, która przypomina literę C. Dzięki niej przyszła mama przypomni sobie, co znaczy komfortowy sen. A przypominamy, że po narodzinach dziecka przez długi okres może nie mieć okazji do takiego.

Naszą ostatnią propozycją z tej kategorii jest masaż dla kobiet w ciąży. Chyba nie musimy nikogo przekonywać, że masaże są niezwykle przyjemne i relaksujące? Ciało kobiety podczas ciąży bardzo się zmienia, często powstaje w nim wiele napięć, które taki masaż zniweluje. Masaż taki jest całkowicie bezpieczny, więc voucher na niego będzie wspaniałym prezentem. 

Warto też przypomnieć jej, że jeśli lekarz prowadzący jej ciążę nie widzi przeciwwskazań, może uprawiać np. pilates czy jogę – więcej na ten temat może przeczytać w naszym wpisie Aktywność fizyczna w ciąży

Prezenty dla przyszłej mamy – kategoria dla ducha

Ciało to nie wszystko. Nasza psychika i emocje są równie ważne. Warto więc o nie zadbać. A jeśli przyszła mama o nich zapomina, warto ją wspomóc odpowiednim prezentem. 

Wiesz, że kocha czytać? Kup jej książkę lub najlepiej całą serię – relaks na wiele wieczorów zapewniony. Tylko prosimy – nie poradnik o tym, jak przygotować się do porodu albo jak wychowywać dziecko. Takich ma już zapewne na pęczki. Kup jej coś, co da jej rozrywkę, relaks, przyjemność. Często zapominamy, jak ważny jest odpoczynek i staramy się, żeby wszystkie konsumowane przez nas treści były wartościowe. A może warto czasami postawić na czystą rozrywkę? 

A może artystyczna z niej dusza? Może jakaś książka ucząca podstaw rysunku, obraz do malowania po numerkach, zestaw akwareli, włóczki do dziergania lub cokolwiek takiego, co mogłoby ją zainteresować? Po porodzie może nieprędko znaleźć czas na takie przyjemności, może więc zapewnij jej je, gdy jest w ciąży.

Inną propozycją jest zabranie jej „na miasto”. Życie przyszłej mamy naprawdę bardzo często kręci się tylko wokół dziecka, które ma lada moment przyjść na świat. Jeśli zakupy, to dla dziecka, jeśli lekarz, to w związku z ciążą, jeśli szkoła rodzenia, to z myślą o dziecku. Bardzo często zapomina w tym czasie, że przecież wyjście z przyjaciółką, siostrą, mamą, mężem, partnerem czy kimkolwiek bliskim, wcześniej dawało jej ogromną radość i satysfakcję. Przypomnij jej o tym! Zabierz ją na zakupy, na spacer, do kina, na kawę czy obiad – Ty wiesz najlepiej, co lubi i jak najchętniej spędza czas. 

Czy prezent dla przyszłej mamy musi się przydać jeszcze w ciąży?

Naszym zdaniem absolutnie nie! 

Jak najbardziej możesz ofiarować przyszłej mamie prezent, który wykorzysta dopiero po porodzie. Unikałybyśmy jednak rzeczy w stylu vocherów na paznokcie, fryzjera, masaż czy kolację dla dwojga. Nie mówimy, że nie będzie miała na takie rzeczy ochoty, bo z dużym prawdopodobieństwem będzie miała. Trzeba jednak spojrzeć na sprawę dość pesymistycznym okiem. 

Nie wiadomo, jak jej i jej rodzinie będzie się żyło po narodzinach dziecka. W prawdziwym życiu nie ma scen, jak z filmu – dziecko ¾ dnia leży w kołysce i budzi się na karmienie co 4 godziny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie przyklejone do swojej mamy przez większość doby. Każde dziecko jest inne i nie wiadomo, jak długo to potrwa akurat w przypadku tej pary mama-bobas. Szkoda, żeby mama nie wykorzystała podarowanego vouchera, bo skończył się termin jego ważności. Tego typu prezenty pozostaw na czas, kiedy dziecko będzie już większe i nieco bardziej przewidywalne.

Jaki prezent na czas po porodzie?

Według nas jednym z najwspanialszych prezentów, jakie możesz dać przyszłej mamie, jest szczera rozmowa i zapewnienie o tym, że zawsze będzie mogła liczyć na Twoją pomoc i wsparcie. Zarówno to emocjonalne, jak i to fizyczne – w opiece nad dzieckiem czy ogarnięciu mieszkania lub przygotowaniu posiłku. 

Jeśli słowne zapewnienia to dla Ciebie za mało i lubisz dawać fizyczne prezenty, przygotuj kartkę z napisem „VOUCHER”, a na odwrocie napisz, czego dotyczy. Nasze propozycje: 

  • godzinny spacer z dzieckiem,
  • posprzątanie mieszkania,
  • zrobienie prania,
  • przygotowanie obiadów na cały tydzień, 
  • dwie godziny opieki nad dzieckiem, by ona mogła zrobić to, co lubi. 

Można by wymieniać długo! Nie musi to być pojedynczy voucher, może być zestaw pojedynczych mniejszych kuponów. Koniecznie bezterminowych! Niech znajdą się tam rzeczy, które można zrealizować bez długiej rozłąki z dzieckiem ze względu na to, o czym pisałyśmy wyżej.

Dzięki takiemu prezentowi przyszła mama poczuje, że nie będzie sama, że bliscy nie skupią całej uwagi na jej dziecku, ale będą dostrzegać także ją i jej potrzeby, że może i powinna prosić o pomoc, że to żadna ujma czy przyznanie się do błędu, wręcz przeciwnie – to dowód dojrzałości i poniekąd odwagi w dzisiejszym świecie, kiedy zewsząd wmawia nam się, że trzeba samotnie ciężko pracować w pocie czoła i nie wolno narzekać. 

Nie zapomnij podesłać przyszłej mamie linka do naszego YouTube’a. Znajdzie tam materiały na temat ciąży, połogu, medytacje, a także praktyki jogi, które pomogą jej ciału i duszy się zrelaksować. 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube