Rwa kulszowa w ciąży

lip 13, 2020 | 0 komentarzy

W dzisiejszym tekście opowiemy Wam odrobinę o rwie kulszowej – dolegliwości, z którą boryka się mnóstwo kobiet. W ciąży może być szczególnie uciążliwa. Należy również pamiętać, że gdy tylko podejrzewamy u siebie rwę kulszową, bezwzględnie należy udać się do lekarza. Będąc w ciąży każde schorzenie należy traktować bardziej poważnie! 

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to inaczej atak korzonków nerwowych. Efekt ucisku na nerw kulszowy. Jest to bardzo nieprzyjemny, promieniujący ból, szczególnie ciężki do wytrzymania nocą. Musimy pamiętać, że nie każdy ból tych okolic będzie rwą kulszową. Niestety, będąc w ciąży nie można wykonywać wszystkich badań (mogą zaszkodzić dziecku), dlatego warto jest wybrać się do bardzo doświadczonego specjalisty. Rzecz jasna – najlepszą praktyką jest zapobieganie rwie kulszowej poprzez aktywność fizyczną. 

Jakie są objawy rwy kulszowej? 

Przede wszystkim będzie to promieniujący ból, który swoje centrum będzie miał w okolicach lędźwi. Przejdzie przez pośladki, biodra, tylną część ud, po łydkę i stopę – dlatego, że nerw kulszowy sięga aż do stopy właśnie. Kobieta cierpiąca na rwę kulszową nie będzie w stanie w pozycji leżącej podnieść nogi do góry. Kolejnym objawem jest mrowienie i pieczenie w nogach, często również ból obejmuje tylko jedną stronę tułowia. 

Te dolegliwości są właśnie typowe dla rwy kulszowej. Znając je, na pewno nie pomylimy tego schorzenia z żadnym innym! 

Jak można zapobiegać rwie kulszowej w ciąży? 

Umiarkowana aktywność fizyczna zdecydowanie wpłynie pozytywnie na ciało. Co ważne – ciąża nie musi być powodem powstania rwy kulszowej, tak więc jeśli przed ciążą nie towarzyszyły Ci żadne objawy, może to oznaczać to, że szczęśliwie tego schorzenia unikniesz. 

Pamiętaj o delikatnym rozciąganiu – wszystko na miarę własnych potrzeb i możliwości. Dobrze sprawdzi się również masaż odcinka lędźwiowego, krążenie bioder z obciążeniem na dużej piłce. Ważne są również ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Co ważne – te metody nie tylko pomogą Ci uniknąć dolegliwości, ale także pomogą, gdy już się pojawiły. 

Rwa kulszowa a ciąża

Przez to, że w organizmie zachodzi mnóstwo zmian, dolegliwości związane z rwą kulszową mogą się w tym okresie powiększać. Ma to związek właśnie ze zmianami biochemicznymi, takimi jak przyrost masy ciała. Dodatkowo nie zapominajmy, że w czasie ciąży środek ciężkości ciała przesuwa się aż o 2 cm do przodu. To ogromna różnica! 

Nie zapominajmy o hormonach. Ciało kobiety w ciąży przygotowuje się do porodu, jednocześnie obniżając swoją odporność na obciążenia oraz utrzymanie ciała w prawidłowej pozycji. Często nasze mięśnie i stawy są po prostu przeciążone! 

Można przeczytać, że rwa kulszowa może być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Może, ale nie musi! Należy skonsultować to z lekarzem. W międzyczasie, jednak jeśli rwa się pojawiła, zachęcamy do umiarkowanej aktywności fizycznej. Na pewno nie zaszkodzi, a może bardzo pomóc. Pamiętaj jednak, by wszystko odbywało się rozsądnie. Jeśli czujesz, że nie możesz ćwiczyć – nie rób tego. Twoje ciało wszystko Ci podpowie! 

Pamiętajmy, że w ciąży nie możemy stosować wszystkich środków przeciwbólowych. Jeśli chodzi o te niefarmakologiczne, to warto zrobić ciepłe lub zimne okłady, zastosować techniki relaksacyjne, delikatne ćwiczenia ruchowe, delikatny masaż. Może okazać się również, że niezbędny będzie kilkudniowy odpoczynek w odpowiednich pozycjach, na przykład na boku, z poduszką między kolanami, a także na plecach, w pozycji krzesełkowej. 

Ćwiczenia na rwę kulszową w ciąży

Rwa kulszowa jest to dyskomfort, który bardzo często spotyka kobiety w ciąży. Związany jest z naszą posturą. Postawa naszego ciała zmienia się pod wpływem ciąży – dziecko jest coraz większe, nasz organizm jest cały czas w procesie zmian. 

Dlatego właśnie warto praktykować jogę czy inne ćwiczenia – po prostu być aktywną – aby temu zapobiec. Dziś przygotowaliśmy dla Was dwa ćwiczenia zapobiegające rwie kulszowej w ciąży. 

Przejdź do pozycji podpartej, szeroko rozstaw dłonie, tak aby poczuć stabilizację w ramionach. Pępek niech przybliży się do Twojego maleństwa, tak jakbyś pępkiem chciała pocałować dziecko. W tej pozycji zaczynamy ruch – tak, jakbyśmy kołysały się w przód i w tył. Wdech i wydech, kilka razy. 

Kiedy poczujesz się w tej pozycji swobodnie, wyciągnij swoją nogę. Zwiń palce od stóp i w tej pozycji poczujesz rozciąganie. Kołysz się w taki sam sposób, przód, tył i poczujesz rozciąganie tylnej części nogi. Właśnie dzięki temu zapobiegamy rwie kulszowej. Weź głęboki wdech, unieś nogę i wydech. Odstaw do pozycji podpartej. Druga strona – zawiń palce, poruszaj się w przód i w tył, kilka razy. Z wdechem, wydechem unieś nogę – wdech i wydech, wróć do pozycji podpartej. 

Z tej pozycji przejdź do siedzącej – otwórz szeroko nogi, postaraj się je wyprostować tak, aby poczuć rozciąganie ich tylnej części. Wyciągnij ręce w górę, głęboki wdech i wydech. Robimy skłon do przodu, jeszcze głębiej, rozciągając tylną część nóg. Głęboki wdech i wydech. Poczuj rozciąganie – wdech i wydech. Jeszcze raz głęboki wdech i wydech. 

Wróć do pozycji podstawowej. Są to dwa ćwiczenia, które zapobiegają rwie kulszowej. Jeżeli jednak masz tę rwę kulszową, jest to stan zapalny, to doprowadź do tego, aby zniknął. Wtedy możesz kontynuować ćwiczenia. Oczywiście skonsultuj to też ze swoim lekarzem czy fizjoterapeutą. Jedną z rzeczy, którą możemy zasugerować, jest też to, aby siedzieć w taki sposób, żeby biodra nie były niżej niż kolana. Czyli jeśli masz predyspozycje do rwy kulszowej, boli Cię, sprawia dyskomfort, to możesz siedzieć na poduszce. Tak, aby kolana zawsze były niżej. Na co dzień rozważ praktykę jogi czy inną aktywność fizyczną. 

Zobacz też na naszym kanale ćwiczenia na rwę kulszową w ciąży!

Podsumowanie

Z rwą kulszową należy bardzo uważać. Jest schorzeniem, na które cierpi wiele kobiet, a podczas ciąży może być szczególnie nieprzyjemna. Ważne jest, aby być pod opieką lekarza, fizjoterapeuty. Na szczęście znamy mnóstwo sposobów na to, jak z rwą kulszową sobie radzić. Umiarkowana aktywność fizyczna jest w tym przypadku zbawieniem! Nie zapominajmy więc o ćwiczeniach relaksacyjnych. My bardzo polecamy jogę – świetnie rozciąga ciało, nie jest obciążająca dla przyszłej mamy ani maluszka. Co więcej, jesteśmy w stanie się dobrze zrelaksować! 

Pamiętajmy też o odpoczynku – nie musimy działać na pełnych obrotach. Ciąża to piękny czas, ale musimy być też bardzo odpowiedzialne. Zróbmy wszystko, aby nie zaszkodzić sobie ani dziecku. Dbajmy o siebie i maleństwo – pamiętajmy, że należy zacząć od siebie! To od naszego samopoczucia zależy samopoczucie naszego nienarodzonego dziecka. 

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. 10 ćwiczeń z piłką na pośladki dla kobiet w ciąży | Portal Ciąży - […] Nie ma co ukrywać! My, kobiety, lubimy ćwiczyć pośladki. A co jeśli powiem Ci, że warto o nie zadbać…

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube