Sposoby na bóle nadgarstków w ciąży

paź 12, 2020 | 0 komentarzy

W czasie ciąży kobiety borykają się z szeregiem różnych dolegliwości – jedną z nich są bóle nadgarstków. Ta dolegliwość – jak zdecydowana większość – nie dotknie każdej z Pań, ale niewątpliwie jest to coś, o czym warto wiedzieć. Tym bardziej że bóle nadgarstków mogą oznaczać chorobę – zespół cieśni nadgarstka. Drogie przyszłe mamy – nie macie się czego obawiać. W większości przypadków objawy tej dolegliwości mijają już po porodzie.

Chcesz się dowiedzieć, jak skutecznie radzić sobie z bólami nadgarstków w ciąży – i w jaki sposób pomóc sobie w przypadku zespołu cieśni nadgarstka? Przeczytaj dzisiejszy tekst! 

Co to jest zespół cieśni nadgarstka w ciąży? 

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest zespół cieśni nadgarstka? Odpowiedź jest następująca: jest to choroba, która bezpośrednio wpływa na naszą zdolność chwytania – z rąk wypadać mogą przedmioty, na początku odczuwać możemy mrowienie, drętwienie (najczęściej palca wskazującego i środkowego, połowy serdecznego i nadgarstka), a także promieniujący aż do ramienia ból i trudności z zaciśnięciem dłoni w pięść. Spowodowany jest uciskiem na nerw pośrodkowy nadgarstka. 

Czym więc jest zespół cieśni nadgarstka w ciąży? Tym samym, ale powodem jest po prostu ciąża. A właściwie – hormony, zatrzymana w organizmie woda, przez którą na torebce stawowej nadgarstka pojawić może się obrzęk, co więcej – wzrośnie ciśnienie, przez co nerwy są uciskane. Istnieje wiele sposobów, aby sobie ulżyć – ale dobra wiadomość jest taka, że dolegliwości miną po porodzie. Oczywiście, nie od razu – zależy to od tego, jak długo potrzebować będzie Twoje ciało. 

Kto jest narażony na zespół cieśni nadgarstka w ciąży? 

Zapewne nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że przede wszystkim te z pań, które w pewien sposób nadgarstki nadwyrężają. Czyli te, które sporo pracują przy komputerze, grają na instrumencie, szydełkują, rysują czy malują. Częściej przytrafia się tym z pań, które są w bliźniaczej ciąży, dla których jest to pierwsza ciąża (ale rzecz jasna, w kolejnych również może się pojawić), są w wieku mniej więcej trzydziestu lat. Dodatkowo – choroba ta może się ujawnić w okolicach trzeciego trymestru. 

Jakie są przyczyny choroby?

Na to, czy zachorujemy na zespół cieśni nadgarstka w ciąży czy nie, wpływ może mieć szereg czynników. Głównym jest ten, który wymieniony został wcześniej – zatrzymanie wody w organizmie (na to akurat żadna z nas nie ma wpływu!). Nie bez znaczenia również jest nadmierny przyrost masy ciała w ciąży czy cukrzyca ciążowa. 

Co jeszcze może być przyczyną? Różnego rodzaju zapalenia czy uszkodzenia nadgarstka, a także powtarzające się ruchy nadgarstka (właśnie pisanie na klawiaturze, szydełkowanie, granie na instrumencie itp.). Dlatego, jeśli to możliwe – warto na jakiś czas ograniczyć wszelkie manualne czynności. 

Czy zespół cieśni nadgarstka w ciąży może być niebezpieczny? 

Pozwól, że zanim odpowiemy na to pytanie, podkreślimy jedną rzecz: nie wszystkie bóle nadgarstków w ciąży oznaczają, że cierpisz na zespół cieśni nadgarstka. Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli bóle nasilają się, rezonują i odczuwasz problemy z chwytaniem czy zaciśnięciem dłoni w pięść. 

Wracając do pytania – czy zespół cieśni nadgarstka w ciąży może być niebezpieczny? Nie! Co więcej, nie stosuje się żadnego leczenia. Z lekarzem, jak najbardziej, warto się skonsultować – ale nie ma się czym martwić. 🙂 Z czasem mijają. 

Bóle nadgarstków w ciąży z pewnością są jednym z bardziej przeszkadzających w codziennym życiu ciężarnych dolegliwości. Na szczęście są sposoby, aby sobie z nimi radzić! 

Jakie są sposoby na bóle nadgarstków w ciąży? 

Podzielmy objawy na mocne – związane z zespołem cieśni nadgarstków w ciąży, jak i “normalne” bóle nadgarstków. 🙂 

Jak sobie pomóc przy zespole cieśni nadgarstków w ciąży? 

  • Na ogół nie stosuje się żadnego, konkretnego leczenia, ale jeśli ból nam mocno doskwiera – lekarz może zalecić ostrzykiwanie przez ortopedę
  • Rzecz jasna, pod nadzorem lekarza stosować preparaty z magnezem i witaminą B6. Warto też wzbogacić dietę o takie produkty, które będą w nie bogate. 🙂 
  • Warto spróbować wszystkich sposobów, które wymienimy poniżej – ale również czasami po prostu należy to przeczekać. Minie! 🙂 

Jak sobie pomóc przy bólach nadgarstków w ciąży? 

  • Joga – ma wiele rewelacyjnych dla ciała właściwości. Pomoże i przy bólach nadgarstków! 
  • Masowanie bolących miejsc,
  • Zimne okłady,
  • Zadbanie o to, aby położyć się wyżej do spania – podłożyć sobie np. dodatkową poduszkę, 
  • Jeśli zrezygnowanie z czynności, które obciążają nadgarstki nie jest możliwe – na przykład pisanie na klawiaturze – warto robić dużo przerw,
  • Wykonywanie ćwiczeń oddechowych, 
  • Masaż u specjalisty,
  • Stosowanie usztywniaczy na nadgarstki,
  • Stosowanie różnego rodzaju, bezpiecznych dla kobiet w ciąży maści przeciwzapalnych i żeli chłodzących
  • Ograniczenie soli w diecie (bo sprzyja zatrzymywaniu się wody w organizmie). 

Pamiętaj, że jeśli dolegliwości bólowe są bardzo uciążliwe, pojawiają się często (np. nie tylko w nocy) i nie ustępują, warto skonsultować się z lekarzem. Warto też dodać, aby każde stosowane maści czy inne preparaty były odpowiednie dla kobiet w ciąży. Trzeba na to zwrócić uwagę! 

Na szczęście, wszystkie dolegliwości, jak i zespół cieśni nadgarstka w ciąży mijają. Trzeba się jednak wykazać odrobiną cierpliwości. 🙂 Pamiętaj, że we wszystkim pomóc może też zdrowa dieta i ćwiczenia. Tutaj – joga będzie wręcz zbawienna! Zachęcamy Cię do tego serdecznie – na jodze zyskają nie tylko Twoje nadgarstki, ale również całe ciało! 

Zapraszamy Cię również serdecznie do tego, abyś zapoznała się z resztą artykułów na naszym blogu. Jesteśmy przekonane, że znajdziesz tu sporo przydatnej wiedzy. Jeśli masz do nas pytania – śmiało do nas napisz! 

Tymczasem życzymy Ci dużo zdrowia i siły. Bądź z nami na bieżąco!

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Dolegliwości ciążowe od A do Z | Cztery trymestry | - […] Zespół cieśni nadgarstka w ciąży to wbrew pozorom bardzo częsta przypadłość! Można rozpoznać ją po drętwieniu i bólu dłoni.…

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube