Współżycie po porodzie – kiedy można zacząć?

cze 28, 2021 | 0 komentarzy

W dzisiejszym tekście postanowiłyśmy rozwiązać dziesięć najczęstszych wątpliwości dotyczących współżycia po porodzie. Wiele świeżo upieczonych matek i ojców zastanawia się, kiedy jest to bezpieczne. Jak wiadomo, ten rodzaj intymności jest dla związku bardzo ważny, dlatego też warto o to zadbać. Należy jednak odczekać odpowiednią ilość czasu – i oczywiście, skontaktować się z lekarzem ginekologiem. 

Czy koniec połogu to odpowiedni czas na to, aby rozpocząć współżycie po porodzie?

Rozpocznijmy zatem od pierwszej wątpliwości, czyli – czy wystarczy poczekać do końca połogu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Owszem, może być tak, że wystarczy – w tym czasie powinny zagoić się blizny, a po okresie połogu jest dużo mniejsze ryzyko infekcji. Jednak każda kobieta jest inna, inaczej zniosła ciążę i poród, dlatego też bardzo ważne jest to, aby odwiedzić lekarza i upewnić się, że wszystko jest w porządku. 

Co, jeśli po porodzie nie masz ochoty na seks? 

To nic! Nie powinnaś się do niczego zmuszać. Oczywiste jest to, że teraz myślisz głównie o dziecku, o swojej nowej roli. Nic złego w tym, że Twoje libido jest obniżone. 

Jeśli jednak obniżone libido towarzyszy spadkowi nastroju, poczuciu nieatrakcyjności, najpierw postaraj się porozmawiać na ten temat z partnerem. Jeśli jednak nie chcesz się z nim tym dzielić, warto udać się po pomoc do psychoterapeuty. Pamiętaj, że to żaden wstyd! O głowę powinniśmy dbać tak samo, jak o resztę naszego ciała. Warto porozmawiać z kimś, kto rozumie pewne mechanizmy, a co najważniejsze – jest biernym obserwatorem. 

Najważniejsze jednak, żebyś uświadomiła sobie, że nie jesteś w tym sama. Wiele kobiet przed Tobą borykało się z tym problemem – i zapewne jeszcze wiele kobiet po Tobie będzie. 

Współżycie po porodzie to nie jest niczyj obowiązek. Możesz wrócić do tego wtedy, kiedy masz na to ochotę, kiedy czujesz się komfortowo. Nie wtedy, gdy czujesz presję, że już “powinnaś”. 

Co, jeśli partner nie ma ochoty na współżycie po porodzie? 

Taka sama sytuacja. Mężczyźni również przeżywają poród i boją się o swoje partnerki. Nie chcą zrobić im krzywdy – i czasami ten strach jest dla nich paraliżujący. Również warto wtedy porozmawiać z partnerką – nie wykluczać też opcji psychoterapii! 

Ojcowie również mogą mieć depresję poporodową, wątpliwości, mogą być przerażeni. Należy to zrozumieć. Co najważniejsze – jeśli partner ma obniżone libido, partnerka nie powinna myśleć, że jest to jej wina. Bo nie jest! Na libido składa się szereg czynników. Tym, który działa najbardziej destrukcyjnie, jest stres. A podczas pierwszych miesięcy z dzieckiem, w niektórych przypadkach, stres może towarzyszyć cały czas! 

Czy karmienie piersią to metoda antykoncepcji? 

Nie, to żadna metoda. Ten mit został obalony już setki razy, jednak chcemy, aby wybrzmiało to również w naszym tekście. Owulacja pojawia się przed pierwszą miesiączką. Dlatego też nigdy nie wiadomo, kiedy płodność powraca! 

Wiele kobiet nie ma ochoty na współżycie po porodzie, ponieważ obawia się kolejnej ciąży. Jeszcze przez jakiś czas wspomnienie bolesnego porodu będzie bardzo wyraźne, stąd też należy pozwolić kobiecie wrócić do siebie. Jeśli paniczny strach nie ustępuje, tutaj również warto zobaczyć się ze specjalistą. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy nie musimy obawiać się oceny. Wiele osób korzysta z psychoterapii – i jest to wspaniałe! Dajmy sobie pomóc – bo rozwiązanie naszych kłopotów jest z pewnością bliższe, niż sądzimy. 🙂 

Czego obawiają się kobiety po porodzie? 

Jeśli chodzi o współżycie po porodzie, kobiety często obawiają się tego, że nie są atrakcyjne dla swoich partnerów. Ich ciało bardzo się zmieniło – nie wolno narzucać na siebie rygoru jak najszybszego zrzucenia dodatkowych kilogramów czy ćwiczeń. Ciało poddane zostało ogromnemu wysiłkowi, stąd też po prostu musi minąć odpowiednia ilość czasu do tego, aby odzyskało dawne siły. 

Mleko z piersi, nietrzymanie moczu – to również aspekty, które zniechęcają kobiety do seksu. Partner w tym czasie powinien wspierać kobietę – absolutnie nie wolno mu ani razu wypowiedzieć się na te tematy negatywnie! 

Co uniemożliwia współżycie po porodzie? 

Presja! Dlatego też tak ważne jest, aby na nią sobie nie pozwolić. Ważna jest szczerość i życzliwość partnerów.  Partnerzy powinni wiedzieć, że mogą na sobie polegać, swobodnie się ze sobą komunikować. Warto nad tym popracować. I tak, znów to powtórzymy – w razie potrzeby warto skorzystać z pomocy specjalisty! To żaden powód do wstydu. 

Jak najlepiej uprawiać seks po porodzie? 

Oczywiście tak, aby obojgu partnerom było komfortowo. 🙂 Jednak można odnaleźć informacje, że pozycje, przy których nie jest możliwa głęboka penetracja i takie, gdzie to kobieta kontroluje tempo. Jednak oczywiście – to zależy od danego przypadku! 

Ważne jest również to, że nawet jeśli partnerzy zdecydują się na pierwszy raz po porodzie, niekoniecznie ta próba musi zakończyć się sukcesem. 🙂 Nie warto upierać się przy tym, aby kontynuować – należy odpuścić i niedługo dać sobie jeszcze jedną szansę. Seks to ma być intymne zbliżenie, które łączy partnerów – nie przymus! 

Czy ból podczas seksu po porodzie jest normalny? 

Seks nie może i nie powinien boleć. Jeśli partnerka odczuwa taki dyskomfort, może być to połączone zarówno z jej psychiką, jak i z faktem, że nie doszła w pełni do siebie. Warto w takim momencie odczekać z ponowną próbą, a także skontaktować się z lekarzem. 

Nawet jeśli minęło 6 tygodni od porodu, nie jest wcale powiedziane, że narządy rodne w pełni się zagoiły. Różne organizmy reagować będą inaczej! 

To już wszystko, co dla Ciebie przygotowałyśmy. Mamy nadzieję, że Twoja rekonwalescencja przebiegnie szybko i sprawnie. A nawet jeśli nie – nie martw się. Powinnaś być wdzięczna swojemu ciału! Dokonało cudu – temu nie możesz zaprzeczyć. 

Pamiętaj, aby zajrzeć do pozostałych artykułów na naszym blogu. Zapoznaj się też z naszymi kursami – na okres po porodzie zalecamy medytację i delikatne rozciąganie. Nie martw się – wszystko przygotowałyśmy tak, abyś mogła czuć się całkowicie bezpiecznie i komfortowo. 

.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube