Zimowy wyjazd w ciąży — czy narty są dla mnie?

lut 12, 2022 | 0 komentarzy

Kiedy tylko zaczynają się pierwsze mrozy, wiele z nas marzy o ucieczce z miasta. Niektóre kobiety planują wykorzystać śnieżną aurę i decydują się na zimowy wyjazd w ciąży. Inne wolą uciec od zimna do ciepłych krajów. Tylko czy takie wycieczki są bezpieczne podczas ciąży? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się wyjechać.

Kiedy jest najlepszy moment na wyjazd w ciąży?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, o którą musisz zadbać przed jakimkolwiek zimowym wyjazdem w ciąży, jest uzyskanie zielonego światła od swojego lekarza prowadzącego. Tylko on jest w stanie ocenić czy Twój stan zdrowia oraz stan zdrowia maluszka pozwala na wycieczki. Rozumiemy, że możesz odczuwać wewnętrzny sprzeciw przed pytaniem lekarza o zgodę na spędzenie swojego wolnego czasu w wybrany przez siebie sposób. Jednak Twój ginekolog powinien wiedzieć o Twoich wyjazdowych planach.

Uważa się, że najbezpieczniejszym okresem na podróżowanie jest drugi trymestr ciąży. Kobieta najczęściej pożegnała się już z porannymi mdłościami, sennością i osłabieniem, ale w przeciwieństwie do trzeciego trymestru, brzuszek przyszłej mamy jest jeszcze niewielki i nie przeszkadza w codziennych czynnościach. Ciężarne najczęściej w drugim trymestrze czują przypływ energii i nabierają ochoty na zdobywanie świata. 

Jak dotrzeć do celu? 

Wbrew pozorom to wcale nie takie banalne pytanie. Każdy środek transportu posiada wady i zalety. 

Zaczynając od najbardziej popularnego i najłatwiej dostępnego wehikułu jakim jest samochód. Największą zaletą podróży samochodem jest możliwość nieograniczonych postojów. To ważny argument, ponieważ podróżując w ciąży, powinnaś co maksymalnie dwie godziny zrobić sobie przerwę, aby pospacerować chwilę i rozciągnąć ciało. Przygotuj sobie dużo wody i popijaj podczas drogi, aby zminimalizować ryzyko mocnych opuchnięć. Więcej informacji o puchnięciu nóg znajdziesz w naszym wpisie Puchnięcie nóg w ciąży — dlaczego tak się dzieje? Jak sobie pomóc?

Wybierając natomiast lot samolotem musisz pamiętać, że różni przewoźnicy mają różne zasady dotyczące wpuszczania kobiet ciężarnych na pokład samolotu. Przed kupieniem biletów upewnij się, że nie musisz mieć żadnego pozwolenia od lekarza na piśmie. Inaczej możesz się niemile zdziwić podczas odprawy i z zimowego wyjazdu w ciąży nic nie wyjdzie. Linie lotnicze nie są przygotowane, aby udzielić specjalistycznej pomocy ciężarnej podczas lotu. Właśnie stąd biorą się te utrudnienia i ograniczenia dotyczące latania kobiet ciężarnych. Zaletą lotu samolotem jest zdecydowanie czas, który jest potrzebny na dotarcie do celu. Podróż samochodem może trwać nawet kilkanaście godzin, a lot o wiele, wiele krócej. 

Czy góry to dobry pomysł na zimowy wyjazd w ciąży?

Lubisz zimę? Kochasz zaśnieżone górskie szczyty i mróz szczypiący w nos i uszy? Podejrzewam, że pierwszym kierunkiem, który przychodzi Ci do głowy, są góry! Wbrew pozorom to wcale nie jest zły pomysł. Jeśli tylko Twoje zdrowie na to pozwala, nie ma żadnych przeszkód, żebyś zażywała mroźnych spacerów w górach. 

Oczywiście, szusowanie na nartach i inne ekstremalne rozrywki będą musiały na Ciebie poczekać do kolejnej zimy. Łyżwy również są zbyt ryzykownym sportem w Twoim stanie. Na lodzie łatwo o kontuzję, a Ty masz obecnie zaburzony środek ciężkości, co zwiększa ryzyko wywrotki. 

Śmiało natomiast możesz uprawiać Nordic Walking, spacerować po szlakach bezpiecznych dla rodzin z dziećmi albo jeśli czujesz się na siłach i masz doświadczenie — jeździć na nartach biegowych. Powiedzmy to jasno — ciąża nie jest najlepszym momentem na naukę jazdy na nartach, ale jeśli wcześniej spędzałaś dużo czasu aktywnie i potrafisz poruszać się na biegówkach, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w ciąży to kontynuowała. 

Musisz jednak pamiętać, że o ile możesz być pewna swoich umiejętności, to nie jesteś w stanie przewidzieć zachowań innych ludzi. Wypadki się zdarzają i w tym szczególnym okresie musisz myśleć za siebie i za innych, którzy mogą zagrozić Tobie i Twojemu maluszkowi. Jeśli interesuje Cię temat aktywności fizycznej podczas ciąży, to zajrzyj tutaj.

Egzotyczne podróże

A co, jeżeli nienawidzisz zimna i marzysz o wylegiwaniu się w ciepłym basenie? To też jest jak najbardziej możliwe! 

Podstawowe warunki pozostają takie same, czyli zielone światło od lekarza prowadzącego. Warto, abyś pamiętała, że będąc w ciąży, niektóre choroby mogą być bardziej niebezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. Prostym przykładem jest tzw. zemsta faraona, która objawia się biegunką, wymiotami i osłabieniem organizmu. Takie objawy powoduje inna flora bakteryjna. 

W normalnych warunkach jest to uciążliwe i nieprzyjemne, ale raczej nie zagraża życiu człowieka. Natomiast w ciąży jesteś bardziej narażona na odwodnienie, nie możesz zażywać wielu leków i takie dolegliwości mogą być bardzo niebezpieczne dla Ciebie i Twojego maluszka. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o inne egzotyczne choroby. Lepiej odpuść sobie wycieczki do krajów, w których wymagane są dodatkowe szczepienia. 

Jeśli planujesz spędzać czas na plaży, to koniecznie pamiętaj o nakryciu głowy, dużej ilości wody i kremach z filtrem! W ciąży zwiększa się ryzyko przebarwień, więc lepiej się zabezpieczyć niż później walczyć z niechcianymi plamami na ciele. 

Najlepszym i najbezpieczniejszym kierunkiem jest mimo wszystko Europa. Możesz znaleźć miejsca, w których jest przyjemnie ciepło i bezpiecznie dla przyszłej mamy.

O czym musisz pamiętać podczas wyjazdu w ciąży?

Koniecznie zabierz ze sobą kartę ciąży i aktualne badania. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze zorientowanie się, gdzie znajduje się najbliższy szpital z izbą ginekologiczno-położniczą. 

Oczywiście, chcemy wierzyć, że nic złego Ci się nie przytrafi, ale gdyby jednak coś się wydarzyło, to ostatnie czego potrzebujesz, to dodatkowy stres wynikający z poszukiwań szpitala albo braku potrzebnych dokumentów. 

Mamy nadzieję, że nie zniechęciłyśmy Cię do zimowego wyjazdu w ciąży. To może być wspaniały relaks, wystarczy tylko odpowiednio się do niego przygotować i pamiętać o kilku zasadach. Zdjęcia z takiego wyjazdu będą wspaniałą pamiątką dla Ciebie i Twoich najbliższych. A kto wie, może za rok zabierzesz swojego maluszka w miejsce pełne miłych wspomnień?

.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube