7 mitów na temat połogu

paź 4, 2021 | 0 komentarzy

Ciąża, poród i połóg. Mamy wrażenie, że wokół tych trzech tematów wyrosło całe mnóstwo mitów! Pozwól, że opowiemy Ci o siedmiu dotyczących połogu. Mamy nadzieję, że ani jednego nie usłyszałaś jako „dobrej rady”! Porozmawiamy o aktywności fizycznej, o wizytach w toalecie i naszym instynkcie. Sprawdź, o czym jeszcze! 

Najpopularniejszy z mitów: nie wolno uprawiać żadnej aktywności fizycznej

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to w trakcie połogu oczywiście nie możesz podnosić ciężarów, ale nie jest tak, że nie wolno Ci się wcale ruszać! Wręcz wskazane jest, abyś spacerowała, wykonywała delikatne ćwiczenia. Na naszym portalu znajdziesz takie, które są specjalnie dobrane na czas połogu. Ruszaj się więc na tyle, w jakim stopniu pozwala Ci Twoje ciało – musisz się go bardzo uważnie słuchać! 

Jeśli do tej pory byłaś bardzo aktywna, nie musisz ze wszystkiego rezygnować! Po prostu skonsultuj się ze swoim lekarzem czy lekarką, co będzie dla Ciebie najlepsze. Sport jest świetny dla naszego organizmu, świetnie działa na głowę. Sprawia, że uwalniają się endorfiny, które są hormonem szczęścia. A w czasie, kiedy Twoje ciało wraca do siebie i nie zawsze jest to bardzo komfortowe, jest to jeszcze bardziej potrzebne! 

Najdziwniejszy z mitów? Ogranicz wizyty w toalecie

Ta „rada” ma związek ze szwami po porodzie. I mimo że korzystanie z toalety może nie być teraz zbyt komfortowe, nie powinnaś niczego ograniczać! Szanuj swój pęcherz i swoje ciało – wstrzymywanie moczu nie jest najlepszym wyjściem. Jeśli rana po porodzie bardzo mocno Ci dokucza, możesz zapytać lekarza albo lekarki o środki przeciwbólowe. 

Nie mamy jednak dobrych wiadomości – to będzie jeszcze przez jakiś czas odczuwalne, ale z dnia na dzień coraz mniej. Życzymy Ci więc dużo siły – z pewnością wszystko będzie w porządku! 

Połóg po cesarskim cięciu jest lżejszy

Macica nie obkurcza się ani wolniej, ani blizny nie goją się szybciej, gdy zdecydowałaś się urodzić poprzez metodę cesarskiego cięcia. Połóg nie będzie więc lżejszy. Twoje ciało musi wrócić do siebie po dziewięciu miesiącach naprawdę ciężkiej pracy. Nie zapominaj o tym i daj sobie czas! 

Poza tym, cesarskie cięcie to bardzo poważna operacja. Musisz dać sobie odpocząć. Nierzadko mamy, które urodziły naturalnie czują się lepiej o wiele szybciej od tych, które urodziły dzięki cesarskiemu cięciu. Nie czuj więc żadnej presji! Odpoczywaj tyle, w jakim stopniu tylko pozwoli Ci maluszek. On Cię teraz bardzo potrzebuje – Twojej bliskości, oddechu, ciepła, bicia serca. Został właśnie wydany na świat z ciepłego, miękkiego miejsca – musiał przeżyć nie lada szok! 😉 

Od samego początku będziesz czuć wdzięczność, że jesteś mamą

Może być tak, że poczujesz wszechogarniającą miłość. Może być też tak, że poczujesz przerażenie! Możesz czuć się zagubiona, nie wiedzieć, co robić. I jest to całkowicie naturalne. Dlaczego? 

Po pierwsze – jesteś ogromnie zmęczona. Twój organizm właśnie wydał na świat człowieka. I wiązało się to z ogromnym wysiłkiem! Czy postanowiłaś urodzić naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie – wcześniej przez 9 miesięcy towarzyszyły Ci wielkie zmiany. Hormony szalały, macica się powiększała. Teraz musisz dojść do siebie. Pewnie dokucza Ci rana na brzuchu czy kroczu. Oczywiste, że nie czujesz fajerwerków! 

Masz prawo być zła. Zmęczona. Niewyspana. Zagubiona. Pamiętaj też, że jeśli te uczucia nie odchodzą, stają się coraz gorsze, możesz mieć do czynienia z baby bluesem albo nawet depresją poporodową. Pamiętaj – warto skonsultować się ze specjalistą. Nasze zdrowie psychiczne jest równie ważne co fizyczne! Pamiętaj o tym. I bądź dla siebie dobra! 

Nie zajdziesz w ciążę podczas połogu – jeden z największych mitów! 

Po pierwsze, z seksem podczas połogu należy uważać – jesteśmy wtedy bardzo podatne na infekcje! Gdy jednak świeżo upieczone mamy czują się lepiej i decydują się na seks z partnerem, nie powinny zapominać o zabezpieczeniu, jeśli nie planują kolejnego maleństwa od razu. 

Burza hormonalna sprawia, że nie wiadomo, kiedy ciąża jest na powrót możliwa. A nierzadko właśnie może niektórych zaskoczyć! 

Jeśli karmisz piersią, musisz być na specjalnej diecie 

Droga mamo – nie istnieje specjalna dieta dla mam, które karmią piersią! Nie musisz się więc niczego obawiać. Warto się zdrowo odżywiać, jeść zbilansowane posiłki. Jednak jest to taka sama zasada, jakiej powinniśmy się trzymać na co dzień! 

Pamiętaj też, żeby jeść to, na co masz ochotę. Nie staraj się „zapychać” żołądka czymś, co jest zdrowe, ale wcale Ci nie smakuje. Takie praktyki prowadzą do zaburzeń odżywiania. Możesz czuć się syta, ale niezadowolona z doboru posiłku. Dlatego też cały czas będziesz miała ochotę jeść więcej. 

Pamiętaj, że maluszek będzie patrzeć na Ciebie i z Ciebie właśnie brać przykład. To, jak się odżywiamy ma ogromny wpływ na nasze pociechy! Jednak nie wtedy, kiedy jeszcze karmione są mlekiem matki. Zadbaj o swoje zdrowe nawyki, ale nie daj sobie wmówić, że czegoś Ci nie wolno! 

Powinnaś od razu wiedzieć, co robić – najbardziej szkodliwy z mitów

Tak jak jesteśmy zdania, że swojemu instynktowi warto ufać, tak sądzimy, że młodym mamom należy się nieco więcej wyrozumiałości. Nie zawsze wszystko jest oczywiste – zwłaszcza w czasach, gdzie mamy zapewniony dostęp do wielu źródeł, które nierzadko podają sprzeczne informacje. Nic więc dziwnego, że młoda mama ma problemy z tym, by wybrać, co dla jej dziecka najlepsze! 

Tuż po porodzie czujemy się zagubione. Nie wiemy, co robić. I to jest całkowicie naturalne! Nierzadko brakuje nam również wiary w siebie. To w porządku – warto, abyś mimo wszystko zdawała sobie sprawę, że doskonale wiesz, co robić. Może być to trudne, możesz czuć się zblokowana, sfrustrowana – jednak to wszystko jest w Tobie. 

Wiemy, że zdarzają się sytuacje, kiedy nawet najlepsza intuicja nas zawodzi. I również to jest w porządku! Droga, świeżo upieczona mamo – to nie wstyd prosić o pomoc! Rób to śmiało, zwłaszcza teraz, kiedy powinnaś odpoczywać, regenerować siły po porodzie. Jak wiemy – poród to nie jest najprzyjemniejsze doświadczenie na świecie. To ogromny wysiłek dla naszego organizmu. Musimy dać mu odpocząć – i zwyczajnie być dla siebie dobre! 

Jak podobały Ci się mity, o których napisałyśmy? Niestety – w internecie krąży ich jeszcze więcej. Dlatego tak ważne jest, aby wszelkie informacje weryfikować u lekarki czy lekarza! Mamy nadzieję, że nieco rozjaśniłyśmy Ci zagadnienie połogu – i że podejdziesz do tego okresu jak do czasu, kiedy Twój organizm się oczyszcza i regeneruje. Bo właśnie to będzie robić! Pamiętaj – bądź dla siebie dobra i życzliwa. Trzymamy za Ciebie kciuki! 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube