Co warto wiedzieć przed staraniem się o dziecko?

lut 1, 2021 | 0 komentarzy

Podjęcie decyzji o staraniu się o dziecko to zawsze bardzo ważny moment! Kiedy już się zdecydowałaś, warto równolegle zacząć odrobinę mocniej o siebie dbać. O ciało, psychikę, związek. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co powinnaś robić zanim zaczniesz starać się o maleństwo, przeczytaj dzisiejszy tekst. 

Wybierz się do dentysty

Jeśli do tej pory nie odwiedzałaś gabinetu dentystycznego co roku czy co pół, najwyższa pora się tam wybrać. Nie wolno zaniedbać zębów! Niestety, problemy z zębami właśnie mogą być powodem wielu komplikacji. Czego na przykład? Najgorszym scenariuszem jest przedwczesny poród. Sama więc widzisz, że jest to bardzo ważne! Pamiętaj również, że w czasie ciąży nie zaleca się robić zdjęć rentgenowskich. Zatem niech Twoim pierwszym krokiem będzie ten w stronę dentysty. 🙂 

Rzuć palenie

Pewnie już o tym doskonale wiesz, ale mimo wszystko powtórzymy. Rzuć palenie, najlepiej, jeśli całkowicie zrezygnujesz z alkoholu. Jeśli masz jakiekolwiek inne nałogi – na przykład pijesz za dużo kawy – te też postaraj się ograniczyć. Jednak spokojnie – te wszystkie starania z pewnością się opłacą. I nie traktuj rzucenia nałogów jako tymczasowy detoks – raczej jako zmianę stylu życia na lepszy, zdrowszy! 

Wykonaj wszystkie badania

Warto, abyś wybrała się do lekarza rodzinnego, aby ten zlecił Ci wszystkie podstawowe badania. Krew, mocz – zbadaj się pod każdym kątem! Warto, abyś dokładnie znała swój stan zdrowia. Pamiętaj również o wizycie u ginekologa – ten z pewnością zleci Ci również szereg badań, na przykład cytologię. 

Zadbaj o aktywność fizyczną 

Jeśli do tej pory raczej od niej stroniłaś teraz jest ten moment, aby zmienić zdanie! Aktywność fizyczna jest naprawdę bardzo ważna dla naszego ciała, a przede wszystkim naszego mózgu! Pomaga rozładować stres, zrelaksować się. Pamiętaj, aby regularnie się rozciągać – to pomoże również po porodzie. Jeśli mimo wszystko ciężko jest Ci się zmotywować, spróbuj zacząć od jogi – delikatnych ćwiczeń rozciągających, dzięki którym z pewnością będziesz mogła się zrelaksować. 

Pamiętaj, że ciało, które jest silne szybciej dojdzie do siebie po porodzie. Oczywiście nie powinnaś wywierać na sobie żadnej presji! Jednak jeśli zadbasz o swoje ciało teraz, później będziesz się zwyczajnie lepiej czuć. 

Zadbaj o swoją dietę

Po raz kolejny – tu chodzi o Twoje zdrowie i samopoczucie, a później o zdrowie Twojego maleństwa. Gdy starasz się o dziecko, a nie masz zbyt zdrowych nawyków żywieniowych, warto, abyś zmieniła je właśnie teraz. Podczas ciąży nie będzie to najprostsze, a później, kiedy dziecko będzie już na świecie, będzie robić wszystko to, co Ty. Będzie uczyć się od Ciebie wszystkiego – oczywiście noworodek nie będzie jadł tego samego, co mama, ale później będziesz dla dziecka źródłem wszystkiego, co wie. 

Starasz się o dziecko? Przede wszystkim: relaks! 

Relaksuj się, rozkoszuj czasem tylko dla Ciebie, ciesz się bliskością z partnerem czy partnerką. Czytaj ulubione książki, bierz długie kąpiele w wannie (w ciąży nie będziesz mogła sobie na to pozwolić), wybierz się na masaż. Warto też, abyś w miarę możliwości zrobiła jak najwięcej rzeczy, o których marzyłaś, a na które nie było czasu. 🙂 Przez najbliższe kilka lat będziesz mieć dość ograniczoną przestrzeń! Oczywiście nie jest tak, że z dzieckiem nie będziesz w stanie niczego zrobić. Nie będzie to jednak tak wygodne, jak teraz. Dlatego relaksuj się i ciesz swoim towarzystwem! 

Uwaga – wiele przyszłych mam na równi z radością i niecierpliwym oczekiwaniem odczuwa lęk. Jeśli staje się on nie do zniesienia, jeśli nie czujesz się najlepiej psychicznie, rozważ wizytę u psychologa lub psychoterapeuty. To całkiem normalna sprawa! Tak samo jak o ciało powinnyśmy dbać o psychikę! 🙂 

Zadbaj o związek

Pary często mają tendencję do zapominania o sobie, kiedy starają się o dziecko. Nie warto wpadać w tę pułapkę! 🙂 Chodźcie na randki, organizujcie sobie filmowe wieczory, rozmawiajcie ze sobą jak najwięcej. Postarajcie się jeszcze lepiej się poznać. Warto, abyście skonfrontowali ze sobą wyobrażenia dotyczące przyszłości. Jak będzie wyglądać opieka nad dzieckiem? Jak będziecie kompletować wyprawkę? Jakie wyobrażacie sobie trudności po drodze? Przedyskutujcie każdą, nawet najmniejszą wątpliwość. 

Zacznij przyjmować kwas foliowy 

Kwas foliowy podczas starań o dziecko jest bardzo ważny! Dlaczego? Pozwala zapobiec pewnym wadom rozwojowym płodu jak na przykład wadzie cewy nerwowej. O kwasie foliowym napisałyśmy więcej w innym tekście – koniecznie przeczytaj

Kontroluj wagę

Nie chodzi o to, abyś się tym niepotrzebnie stresowała. Jednak warto wprowadzić pewne zmiany w żywieniu, jeśli Twoja waga nie jest w normie, może sprawiać Ci trudności z zajściem w ciąże. To jednak skonsultuj z lekarzem, a później ze specjalistą dietetykiem. Co na pewno możemy poradzić? Pij dużo wody i nie odmawiaj sobie warzyw! 🙂 

Zadbaj o finanse

Dziecko to ogrom szczęścia, mnóstwo wyzwań, ale również spory wydatek. 😉 Warto, abyś dla własnego komfortu zadbała o finanse – oszczędności z pewnością się przydadzą! Dlatego też nie warto rzucać się na zakupy ubranek – oczywiście zrobisz jak uważasz, ale warto też skorzystać z tych używanych. Wiele mam zastanawia się, czy kupując używane ciuszki nie daje dziecku wszystkiego, co najlepsze. Absolutnie nie! Jest to nawet lepsze podejście – ekologiczne! 

Uzbrój się w cierpliwość 

I dla swojego ciała, i dla partnera, i dla siebie, ale również do ludzi wokół. Podczas starania się o dziecko, a później w czasie ciąży z pewnością usłyszysz wiele rad co ci wolno, a czego nie wolno robić. Powinnaś słuchać siebie, lekarza, położnej, douli – niektórzy mimo najszczerszych intencji doradzają po prostu źle. Co więcej, Ty sama zaczniesz mieć tego dosyć. 😉 Pamiętaj też, że wcale nie musisz znosić żadnych dobrych rad – musisz natomiast postawić granice! 

To wszystko, co przygotowałyśmy dla Ciebie w związku ze staraniem się o dziecko. Życzymy Ci mnóstwo siły! Zapoznaj się z pozostałymi wpisami na blogu Portalu Ciąży – znajdziesz tu mnóstwo wartościowych treści i praktycznych porad, które będziesz miała ochotę przeczytać. 🙂 

.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube