Jakie rośliny domowe są korzystne w czasie ciąży

kw. 9, 2022 | 0 komentarzy

Czy tęsknicie już za zielenią drzew i krzewów? Za tym momentem, kiedy natura budzi się po zimie, rośliny wypuszczają pąki i w ciągu zaledwie kilku dni krajobraz robi się pysznie zielony? Bez roślin nie ma życia, rośliny wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, dzięki nim oddychamy i żyjemy:-)

To wszystko oczywiście dookoła nas, na zewnątrz:-) Jeśli jesteś szczęściarą i mieszkasz w bliskiej okolicy lasu lub parku – wspaniale! Jeśli posiadasz swój ogród lub nawet mały skrawek ziemi przy domu – też świetnie! Bez względu na to jednak warto też w domu otaczać się roślinami, dzięki którym będzie nam przyjemniej, wnętrze będzie wyglądało pięknej, a dodatkowo jeszcze będziemy lepiej i zdrowiej się czuć:-) Same korzyści!

Czy wszystkie rośliny nadają się aby hodować je w domu?

Mówimy oczywiście o roślinach, które mogą rosnąć w pomieszczeniach i dobrze to znoszą, nie potrzebują być na zewnątrz lub wręcz przeciwnie, w naszej szerokości geograficznej lepiej jest im w ciepłym pomieszczeniu. Większośc roślin możesz hodować w domu, warto jednak zwrócić uwagę na to, że niektóre mogą być trujące dla domowników ludzkich i czworonogich. Takich roślin unikaj i najlepiej po prostu ich w ogóle nie mieć. Koty poruszają się w 3D i nie ma takiej wysokości, której kot nie dosięgnie. O czworonogach o maluchach pod jednym dachem możesz poczytać tutaj.

I oczywiście najważniejsze – dzieci! Jeśli jesteś teraz w ciązy, to oczywiście na razie nie ma problemu, ale czas szybko mija i ani się obejrzysz, a Twój maluch będzie raczkował po całym domu. Być może jesteś już Mamą starszego dziecka, wtedy tym bardziej pozbądź się z domu i unikaj roślin, które potencjalnie mogą być szkodliwe w bliższym kontakcie. Te, z których zdecydowanie należy zrezygnować to: difenbachia, kroton, dracena.

Jakie rośliny hodować w domu

Tutaj chciałabym podkreślić, że posmakowanie jakiejkolwiek rośliny może skończyć się w najlepszym przypadku biegunką czy nudnościami i nie ma roślin doniczkowych, które mogą sobie stać gdziekolwiek i być przekąską dla domowników. Wyjątek stanowią na przykład przyprawy: bazylia, rozmaryn czy natka pietruszki, ale nie o takich roślinach doniczkowych przecież rozmawiamy:-) Choć jak najbardziej, wspaniale jest mieć swój przyprawowy ogródek na parapecie w kuchni i w razie potrzeby sięgać po listek czy dwa:-) Dobrze jest samemu także kiełkować rośliny, aby mieć swoje własne kiełki do sałatki:-) O dobroczynnym wpływie kiełków na zdrowie możesz posłuchać poniżej.

Nawiasem mówiąc, czy udało się Tobie dłużej niż dwa dni utrzymać w domu świeżą kolendrę? Mnie nigdy, zatem chętnie poczytam jak to zrobić:-)

Skoncentrujmy się zatem na tych roślinach doniczkowych, które będą korzystnie wpływały na Twoje samopoczucie i wytwarzały tlen, w otoczeniu których będziesz czuła się dobrze i jednocześnie Twój sen będzie lepszy!

Rośliny do sypialni

W sypialni wspaniale sprawdzą się rośliny, które charakteryzują się odwróconą fotosyntezą, czyli produkują tlen nocą, gdy jest ciemno. Może Ciebie zaskoczę, ale taką rośliną jest między innymi storczyk! Ta pięknie kwitnąca roślina nie ma zbyt wielu liści, ale właśnie ze względu na swój cykl dobowy jest idealna do sypialni. Jej plusem jest także to, że nie potrzebuje dużo miejsca, zatem jeśli Twoja sypialnia jest mniejszych rozmiarów to może to być roślina dla Ciebie! Inne rośliny o odwróconej fotosyntezie to między innymi aloes drzewiasty oraz sansewieria gwinejska.

Rośliny korzystne w czasie ciąży

Jeśli w czasie ciąży spędzasz więcej czasu w domu, albo jeśli po prostu chcesz otoczyć się pięknymi roślinami, które będą wywierały korzystny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie czy to w mieszkaniu czy to w pracy, to najlepiej będą nadawały się monstera i zamiokulkas. Ta druga roślina jest niezwykle mało wymagająca, szybko rośnie, ma piękne lśniące liście i daje w ciągu dnia mnóstwo tlenu. Niezwykle zdobi każde pomieszczenie i nadaje instagramowy charakter wnętrzu:-) Monstera jest z kolei bardziej wymagająca, ale jej duże dziurawe liście prezentują się okazale, również szybko rośnie, ale uważaj, ponieważ łatwo przesadzić z podlewaniem i od razu stanie sie kapryśna:-) Dużo tlenu produkują także skrzydłokwiaty, ale ich liście są trujące, zatem w mieszkaniach z kotami i małymi dziećmi trzeba podchodzić do ich hodowli ostrożnie. W otoczeniu roślin zdecydowanie przyjemniej praktykuje się jogę, możesz spróbować tę praktykę:

Czy warto otaczać się roślinami doniczkowymi w ciąży?

Na to pytanie odpowiedź może być tylko jedna – zdecydowanie tak! Będą cieszyły oko i sprawią, że Twoje samopoczucie będzie od razu lepsze. Gdy dodatkowo światło słoneczne zajrzy przez okna poczujesz się jak na Bali:-) Opieka nad roślinami przyniesie Tobie odskocznię od natrętnych myśli. Upiększysz swoje mieszkanie czy dom i sprawisz, że powietrze będzie bardziej czyste przez co lepiej będzie się oddychało.

Lubisz rośliny w pomieszczeniach? Chętnie poznamy Twoje zdanie na ten temat:-)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube