Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

mar 23, 2020 | 0 komentarzy

Ciąża to piękny, ale także trudny i zaskakujący czas. Aby pomóc jak najbardziej oswoić ci się ze stanem, w którym się obecnie znajdujesz, zapoznaj się z naszym ciążowym kalendarzem – znajdziesz tam najważniejsze informacje i garść ciekawostek! Przygotuj się na ten piękny okres i bądź przygotowana na wszystko! Ciesz się każdą minutą, każdym ruchem dziecka. To są chwilę, których nigdy nie zapomnisz, a uwierz – mijają bardzo szybko. 

1 tydzień

Co zaskakujące, pierwszy tydzień liczony jest od dnia, w którym rozpoczynasz krwawienie miesiączkowe – ostatnie, rzecz jasna, przed Twoją dziewięciomiesięczną przygodą. Kolejny cykl owulacyjny to właśnie będzie moment, kiedy wszystko się rozpocznie. Pierwszy tydzień ciąży będzie więc tym, w którym w ciąży nie jesteś – ale to właśnie jest moment, by trochę pomóc naturze i poprawić swoją płodność. 

Co możesz zrobić dla siebie i maleństwa? Przede wszystkim zdrowo się odżywiaj! To jest ważne tak samo podczas ciąży, jak i w codziennym życiu. 

Często pojawia się również mit o zaprzestaniu aktywności fizycznej. Jeśli przed ciążą nie miałaś ku temu przesłanek, to aktualnie możesz wykonywać proste ćwiczenia, które nie będą Cię obciążać. Nie rezygnuj ze świeżego powietrza, spacerów, pływania czy innych przyjemności fizycznych. Yoga również bardzo dobrze sprawdzi się w tym okresie. 

Bardzo ważne jest również przyjmowanie kwasu foliowego. Wielu lekarzy radzi, aby zacząć go przyjmować jeszcze przed ciążą. Dzięki kwasowi foliowemu Twoje maleństwo będzie rozwijać się prawidłowo, dlatego bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do jego braków!

Jesteś obecnie na takim etapie, że wszystko, co robisz, jesz lub wdychasz – ma znaczenie. 

Czego natomiast powinnaś unikać? Między innymi, cukrów prostych, kofeiny i używek! Niestety, kobiety często nie wiedzą, że są w ciąży na tak wczesnym etapie, a pierwsze tygodnie mogą być dla dziecka kluczowe. Jeśli więc starasz się o maluszka i spodziewasz się, że to następuje, już teraz rozpocznij o siebie dbać. Zbyt duża ilość kawy może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Pamiętaj również, aby rzucić palenie, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. 

2 tydzień

Drugi tydzień to ten, w którym wkrótce spodziewasz się owulacji. Umownie nazywamy to tygodniem ciąży, jednak dopiero przygotowujesz się do zapłodnienia. Owulacja następuje najczęściej w połowie cyklu, czyli jeśli miesiączkujesz co 28 dni – 14 dzień to ten, na który teraz czekasz! Bądź cierpliwa, wszystko niedługo się okaże. 

Pamiętaj: jeśli starasz się o dziecko, już teraz zrób wszystkie, niezbędne badania. Przede wszystkim wybierz się na badanie krwi (pomaga ocenić ogólny stan zdrowia) i moczu. Zarezerwuj sobie sporo czasu, ponieważ tych jest dużo, dużo więcej! 

Co możesz teraz zrobić? Wbrew temu, co można przeczytać na niektórych portalach, nie ma magicznych sposobów, aby zwiększyć szansę zapłodnienia! Nie oznacza to jednak, że nie możesz już teraz zacząć o siebie dbać. W miarę możliwości odstaw używki, wysypiaj się (z miesiąca na miesiąc będzie to coraz bardziej utrudnione!), staraj się unikać stresujących sytuacji. Wiele mam wykorzystuje ten czas na szukanie inspiracji do zdrowej diety. Odpuść już raczej ryzykowne zabiegi, farbowanie włosów. Spaceruj, korzystaj ze świeżego powietrza. 

Przygotowujesz się do nadejścia swoich dni płodnych – jeśli chcesz wiedzieć jak wyglądają u Ciebie, obserwuj swój organizm. 

3 tydzień

Trzeci tydzień to niestety jeszcze zbyt wcześnie, by stwierdzić na pewno, czy jesteś w ciąży, ale teraz właśnie w twoim organizmie dzieją się cuda! Na potwierdzenie wymarzonego stanu musisz jeszcze poczekać – do czasu spodziewanej miesiączki.

Teraz właśnie rozwija się ciało dziecka, błony płodowe i łożysko. Jeśli chodzi o ciebie, to nadchodzi ogromna burza hormonalna. Nie wstydź się swoich odczuć, zachowań i reakcji. Są całkowicie naturalne! Możesz mieć również i zwiększony apetyt, i wstręt do jedzenia. Wyostrza ci się węch, powiększają piersi. Robisz się drażliwa. Częściej korzystasz z toalety. Możesz być senna, więcej pijesz. Ostatnie: mogą pojawiać się nudności! 

Ciekawostka: teraz właśnie jest etap, kiedy określana będzie budowa ciała twojego dziecka, kolor włosów i oczu, wzrost i cechy charakteru. Wiele kobiet nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Szkoda, ponieważ w tym okresie kształtuje się wiele kluczowych rzeczy – mogą zostać uszkodzone komórki, które odpowiadają za istotne elementy!

Wiele kobiet martwi się brakiem mdłości – ta przypadłość dotyka znaczną większość kobiet, ale co zaskakujące, nie są niezbędne! Jeśli więc jesteś tą szczęściarą, którą to omija: zazdrościmy! 🙂

Jeśli spodziewasz się ciąży i podejrzewasz, że jesteś w trakcie trzeciego tygodnia, jak możesz – unikaj stresu. Wiemy, że często nie jest to proste zadanie, ale stres może naprawdę zaszkodzić twojemu dziecku! Próbuj ćwiczeń oddechu, jogi, różnych technik relaksacyjnych.

4 tydzień

Czwarty tydzień to dobra pora na zrobienie domowego testu ciążowego. Nie ma sensu robić go wcześniej – wyniki mogą być nieprawidłowe. Pamiętaj, że na tak mimo wszystko wczesnym etapie ciągle możesz otrzymać wynik negatywny mimo tego, że jesteś w ciąży. Pomyłka może wynikać z tego, że możesz mieć obniżony poziom hormonu Beta HCG – hormon ten odpowiedzialny jest za rozwój wczesnej ciąży!

Wiesz, co się dzieje teraz w twoim ciele? Twoje dziecko wielkością przypomina ziarnko ryżu. Ma już zalążki układu nerwowego, krwionośnego, limfatycznego, ruchu, wydalniczego, oddechowego, moczowego, rozrodczego i nerwowego! Głowa w stosunku do reszty jest spora, nieforemna. 

Maluszek w spokoju się rozwija, jednak twoje ciało ani ty nie jest już tak spokojne. Przez to, że ciało przygotowuje się do ciąży, potrzebuje masy energii. Ty będziesz czuła się senna, osłabiona, będziesz mieć zawroty głowy i nudności. Wiemy, nie brzmi to pięknie – ale nie martw się, nie będzie to trwać wiecznie. Organizm na potęgę wytwarzać będzie estrogen (hormon płciowy)  i progesteron (hormon podtrzymujący ciążę). Wybierz się na badanie USG, żeby potwierdzić swój stan! 


Żeby pomóc swojemu ciału przygotować się do tego, co niedługo ma nastąpić, nie zaniedbuj aktywności fizycznej. Jakie ćwiczenia dozwolone są w pierwszym trymestrze ciąży? Przede wszystkim, niezbyt intensywne. Dobrych rozwiązaniem będzie joga. Delikatne ćwiczenia relaksujące i rozciągające. Pamiętaj o konsultacji z lekarzem!

5 tydzień

Witaj w drugim miesiącu! Twój maluszek przypomina wielkością ziarnko jabłka. Jest dosłownie maluszkiem, ale zmiany, które dzięki niemu przechodzi twoje ciało, zdecydowanie do najmniejszych nie należą. 

U twojego dziecka zaczyna formować się kręgosłup. Wszystkie, podstawowe organy rozwijają się właśnie teraz! Dzięki łożysku i pępowinie, twojemu dziecku dostarczany jest tlen oraz wszystkie, niezbędne składniki odżywcze. Teraz również zaczyna rozwijać się dziecięce serduszko. Teraz właśnie, wokół dziecka zaczyna pojawiać się łożysko, które podczas okresu ciąży zastępować mu będzie rolę płuc – te rozwijają się do samego końca ciąży. 

Ty w dalszym ciągu cierpieć będziesz na poranne nudności i wymioty. Nie mamy dobrych wiadomości – najczęściej ustępują dopiero pod koniec pierwszego trymestru. Oprócz tego będziesz czuła się drażliwa, piersi będą bardziej okrągłe, ale również tkliwe. Progesteron sprawi również, że będziesz czuć się cały czas zmęczona. Organizm potrzebuje wiele, wiele energii, żeby wykształcić łożysko i przygotować się do ciąży. 

Możesz już teraz być wrażliwa na zapachy, możesz także odczuwać wzmożoną produkcję śliny. Wiele kobiet czuje również metaliczny posmak w ustach – związany jest z burzą hormonalną i nie będzie ci towarzyszyć przez całą ciążę. Najpewniej zniknie w okolicach drugiego trymestru. Co może na to pomóc? Kwaśne jedzenie! Często słyszymy o kobietach w ciąży, które uwielbiają ogórki kiszone – to pewnie dlatego!

6 tydzień

Pewnie słyszałaś, że dzieci często określa się mianem kijanki – wynika to z tego, jak wyglądają właśnie podczas szóstego tygodnia. Teraz tworzą się nerki, płuca i wątroba. Wykształcają się komory serca i… Kształtuje się nos 🙂 

Teraz możesz również zauważyć zmiany w swoim ciele. Piersi staną się większe i bardziej wrażliwe. Poranne mdłości mogą dokuczać coraz bardziej – pamiętaj, by regularnie się nawadniać. Jedz często, ale niewielkie porcje – w ten sposób nie obciążysz żołądka. Co ciekawe, na dolegliwości te pomagają migdały! Gdy nie będziesz czuć się najlepiej, możesz zjeść kilka. Pomogą! Dodatkowo – sen jest twoim najlepszym przyjacielem. Teraz nie jest czas na zarywanie nocy! 

Jeśli nudności zdarzają się częściej, niż 2-3 razy dziennie, zgłoś to swojemu lekarzowi prowadzącemu. 

Jeśli jeszcze nie zaczęłaś tego robić, to teraz jest najwyższy czas na rozpoczęcie przyjmowania kwasu foliowego. To jedna z najważniejszych witamin w naszym organizmie – niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę! Możesz go kojarzyć również pod innymi nazwami: witamina B9, witamina B12 lub folacyna. Oprócz organizmu człowieka, znajduje się również w tkankach roślin i zwierząt. Kwas foliowy tworzy i wspomaga dojrzewanie komórek (DNA!), a także jest pomocnikiem w ochronie przed anemią – popularnym, niestety, schorzeniem u kobiet w ciąży! 

Wiele kobiet aż dotąd nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu – może stało się tak i w twoim przypadku? Jeśli wybierasz się do lekarza, aby potwierdzić ciążę, oprócz obowiązkowych badań jak badanie krwi (morfologia krwi i oznaczenie jej grupy i czynnika Rh) i moczu, wykonaj badania dodatkowe. Należeć do nich będą: oznaczenie przeciwciał odpornościowych (odczyn Coombsa), cytologia, badania w kierunku kiły, HIV, HCV, oznaczenie antygenu HBs, badanie czystości pochwy, oznaczenie stężenia glukozy we krwi na czczo, badania w kierunku toksoplazmozy i różyczki. 

7 tydzień

Uwaga – twoje dziecko zaczyna błyskawicznie rosnąć. W porównaniu z poprzednim tygodniem może być nawet 2-3 razy większe! Dziecko rośnie, ale ty jeszcze nie zauważysz u siebie ciążowego brzuszka, mimo że waga wskazuje niewielką ilość dodatkowych kilogramów. Uwaga: możliwe jest, że przez mdłości nawet parę straciłaś! Ciągle odczuwasz poranne mdłości, ponadto jesteś cały czas zmęczona. Co więcej – ucisk na pęcherz! Musisz też być ostrożna – możesz bowiem cierpieć na anemię. Nie przejmuj się – oprócz stosowania się do zaleceń twojego lekarza, pamiętaj o diecie. Soki owocowe i warzywne, zielone i czerwone warzywa – takie jak brokuły, pomidory, marchew czy sałata, czerwone mięso na pewno będą twoimi sprzymierzeńcami! 

Teraz jest też moment, kiedy główka twojego malucha (obecnie nieproporcjonalnie duża) pracuje na najwyższych obrotach. W każdej z półkul mózgowych co minutę może przybyć nawet sto komórek mózgowych. Niesamowite, prawda? 

Odczuwasz zadyszki? Wchodzenie na drugie piętro sprawia ci kłopoty, a zazwyczaj nawet nie przyspieszyłby ci oddech? Nie martw się tym! Twoje serce musi teraz przepompować więcej krwi, więc zmęczenie i zadyszki będą ci towarzyszyć. Twoje ciało jest teraz w stanie maksymalnego wysiłku. Jednak wiedząc to, nie przemęczaj się za bardzo. Czujesz potrzebę odpoczynku? Śmiało, usiądź lub się połóż. Ciąża to nie czas wyścigów. Wiele kobiet czuje rozdrażnienie, kiedy bliscy okazują im zbyt wiele uwagi. Spokojnie. Daj sobie pomóc. Jest was teraz dwoje! Daj się rozpieścić. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, ćwicz – joga bardzo pomaga na zszargane nerwy, pomoże ci się rozluźnić i zadziała kojąco na ciało, które jest w ciągłym trybie przystosowywania się do nowego stanu. Po ćwiczeniach zrelaksuj się z książką lub swoim hobby!

8 tydzień

Właśnie teraz w ciele twojego malca kształtują się stopy i… kciuki 🙂 Co więcej, zaczyna się ruszać, jednak ty jeszcze tego nie poczujesz. Rozwijają się narządy – wątroba, nerki, serce, żołądek, mózg i rdzeń kręgowy. Twój maluch ma już linie papilarne. Zaczynają kształtować się płuca dziecka – one nie będą doskonałe aż do końca ciąży! 

Podczas wszystkich rewolucji w ciele twojego dziecka, ty walczysz z zaparciami i zgagą. Dolegliwości te możesz zniwelować odpowiednim nawadnianiem się (pij nawet do trzech litrów niegazowanej wody dziennie!), a także uwzględnieniem w diecie produktów z błonnikiem. Jeśli chodzi o warzywa i owoce zaprzyjaźnij się z jabłkami, brokułami i burakami. Musisz być ostrożna z kwaśnymi owocami – nasilą zgagę! Unikaj też potraw smażonych, tłustych. 

Nie widać jeszcze po tobie ciąży, ale zapewne czujesz dyskomfort w dole brzucha. Twoja macica wielkością przypomina grejpfrut, dlatego dół brzucha może być zaokrąglony. Może być to już czas na delikatną wymianę garderoby – nie chcemy, aby cokolwiek uciskało ciążowy brzuszek – nawet, jeżeli dopiero zaczyna rosnąć. 🙂

Piersi – większe i wrażliwe, dodatkowo brodawki zmienią kolor – będą ciemniejsze. Znacznie spada ci libido. 

Jeśli nigdy wcześniej nie cierpiałaś na bóle głowy – teraz mogą się pojawić. Tutaj znów pomóc może woda, a także spacery na świeżym powietrzu.

Ciekawostka: u twojego dziecka działa już błędnik! Dlatego od jazdy samochodem, woli spacer, a nawet taniec. 

9 tydzień

Początek trzeciego miesiąca! Serce twojego dziecka bije z ogromną prędkością, aż 165 razy na minutę! Twój maluch zgina kończyny i palce. Powieki ciągle są zamknięte. Mózg pracuje jeszcze mocniej – teraz w ciągu minuty wytwarza się dwa i pół miliona nowych komórek! 

Nie będziemy w stanie jeszcze określić płci, ale właśnie teraz tworzą się genitalia. U chłopców jądra, u dziewczynek jajniki. 

Co jeszcze się rozwija? Struny głosowe i kubki smakowe. 

Twój brzuszek staje się coraz bardziej widoczny! Przypomina wielkością dorodnego melona. Możesz go jeszcze ukryć pod luźnymi ubraniami. Jeśli mowa o twoim samopoczuciu, to dobry nastrój raczej nie będzie twoim dobrym towarzyszem. Obecne za to będą zmiany emocjonalne – możesz się łatwo wzruszać, denerwować. Często słyszy się  kobietach, które potrafią rozpłakać się na reklamach w telewizji – możesz zostać jedną z nich! 🙂 Poza żartami – czasem rozchwianie emocjonalne może ci dokuczać, zwłaszcza, jeśli towarzyszy mu lęk przed tym, co nadejdzie. Nie wstydź się tego i poproś o pomoc specjalistę. Pamiętaj, że nie jesteś sama i wiele kobiet przeżywało i przeżywa to samo, co ty!

Wiele kobiet właśnie w tym momencie kupuje porządne, ciążowe biustonosze. I mają rację! Dobry biustonosz odciąży twój kręgosłup, a dla kręgosłupa bardziej musisz być w tym okresie bardzo dobra! Nie zapominaj również o ćwiczeniach. Wykonuj zwłaszcza takie, które wzmocnią mięśnie. Joga również będzie świetnym rozwiązaniem. Oprócz tego, że doskonale rozciąga ciało, to w dodatku rozluźnia i odstresowuje. 

10 tydzień

Uważamy, że najbardziej ekscytującą wiadomością związaną z dziesiątym tygodniem, jest fakt, że twoje dziecko może cię już usłyszeć. Nie jest to jeszcze czas na śpiewanie piosenek – chociaż to na pewno nie zaszkodzi! Śpiewanie działa relaksująco na dosłownie każdego. 

Nudności i wymioty mogą się nasilić. Pamiętaj o nawadnianiu się i odpoczynku! Na co jeszcze możesz zwrócić uwagę? Możesz odczuwać problemy ze.. Wzrokiem. Nieostrość widzenia to naturalna przypadłość dla tego okresu. Wynika to ze zbyt dużego ciśnienia tętniczego oraz faktu, że masz zbyt wiele krwi w krwioobiegu.

U twojego dziecka ukształtowane są już wszystkie narządy wewnętrzne. W następnych tygodniach ciąży będą się systematycznie rozwijać. Maluch pobiera wszystkie składniki odżywcze z łożyska. 

Podczas tego okresu, dziecko wychwytuje już emocje. Postaraj się w jak najmniejszym stopniu ograniczyć stres – twoje dziecko to wszystko odczuwa! Towarzyszy ci niepokój, lęk? Postaraj się zastosować techniki relaksacyjne. Joga może być zbawienna. Pamiętaj, teraz jest was dwójka! Towarzysząca ciąży huśtawka nastrojów na pewno nie pomoże ci w opanowaniu emocji, ale dzięki ćwiczeniom na pewno będzie to prostsze!

 

11 tydzień

To w tym tygodniu za pomocą aparatu Dopplera, przy kolejnej wizycie twój ginekolog będzie w stanie wychwycić szmer bicia serca twojego dziecka. To dla wielu matek bardzo wzruszający moment – bądź na to przygotowana! 

Jedenasty tydzień oznacza również zmiany w twoim wyglądzie zewnętrznym. Rzecz jasna, możesz się już trochę zaokrąglić, ale oprócz tego na pewno zauważysz znaczną poprawę kondycji cery oraz włosów! 

Nie zapominaj o zażywaniu witaminy D3 oraz kwasu foliowego. Teraz u dziecka rozpoczyna się kolejny proces, który trwać będzie aż do końca ciąży – mineralizacja kości. Obniżone libido również jest naturalną rzeczą – nie powinno być to dla nikogo dziwne, twoje piersi są tkliwe i obolałe! 

Unikaj kofeiny, herbat, napojów gazowanych – zwiększają produkcję moczu. Najlepsza do picia będzie dla ciebie woda – conajmniej 2 litry wody dziennie, w ciągu gorących miesięcy jeszcze więcej! 

Jeśli cierpisz na bóle głowy, pamiętaj, aby nie przyjmować leków przeciwbólowych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zamiast tabletek lepszy dla ciebie będzie spacer i świeże powietrze. W tym okresie mogą przydarzyć ci się również omdlenia – bądź bardzo ostrożna! Jeśli tylko poczujesz, że robi ci się słabo bez wahania przerwij cokolwiek robiłaś i połóż się – albo chociaż usiądź. W miejscach publicznych koniecznie poproś kogoś o pomoc – nie ignoruj tego! 

Wielu lekarzy zaleca w tym momencie pracę nad mięśniami Kegla – pamiętaj jednak, że każde ciało jest inne i takich ćwiczeń zdecydowanie nie polecamy wykonywać na własną rękę! Zanim rozpoczniesz te praktyki – skontaktuj się ze swoim lekarzem.

12 tydzień

Kończymy pierwszy trymestr ciąży! Pewnie na to czekałaś – teraz właśnie powinny ustać wszystkie ciążowe dolegliwości i możesz w pełni korzystać z obecnego stanu. Pożegnaj się z mdłościami! 

Co więcej – na miejsce zmęczenia wchodzi mnóstwo siły. Będziesz mieć ochotę działać! Wiele kobiet na tym etapie znajduje sobie nowe hobby – fotografię, pisanie, decoupage, szydełkowanie. Wiele, wiele czytają i uczą się!

Poprzez delikatną zmianę umiejscowienia macicy, pęcherz nie będzie już aż tak uciskany i liczba odwiedzin toalety w ciągu dnia powinna się znacznie zmniejszyć. Rzecz, na którą powinnaś spożytkować nowo nabytą energię, to… Relaks. Czytaj książki, słuchaj ulubionej muzyki Podczas bardziej wymagających ćwiczeń, mierz puls – nie może przekroczyć 140 uderzeń na minutę! Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga, na pewno pomogą wyciszyć umysł, a przy okazji doskonale wpływają na ciało.

Podczas dwunastego tygodnia, dziecko ma już rozwinięte najważniejsze części mózgu. Oprócz tego jest bardzo wrażliwe na dotyk. Rozwijają się mięśnie dziecka, które odpowiadają za fonację, ssanie, chwytanie i oddychanie. Maluch już się rusza – nie poczujesz jednak jeszcze jego ruchów. Kopie, zgina kolana, odbija się od ścian. Musisz poczekać jeszcze około miesiąca, aby to poczuć! 

Teraz jest czas, kiedy większośc kobiet decyduje się na podzielenie się dobrą wiadomością z bliskimi. Pamiętaj, że nie musisz rezygnować z seksu! 

Jednak rzecz, z której absolutnie nie powinnaś rezygnować, to ćwiczenia. Oczywiście, nie powinny być zbyt intensywne. 

13 tydzień

Co oznacza dla ciebie trzynasty tydzień ciąży? Możesz odczuwać bóle brzucha – nie są one jednak powodem do niepokoju, a wynikiem rozszerzającej się miednicy. Teraz zaczną pojawiać się pierwsze rozstępy na twojej skórze, więc jest to dobry moment, żeby zacząć im zapobiegać. Na rynku dostępnych jest wiele kremów, które pomogą ci im zapobiec, a online dostępnych jest wiele domowych sposobów. 

Nie zapominaj, że regularne ćwiczenia również pomagają uelastycznić skórę – nie muszą to być wyłącznie drogie kosmetyki! 

Głowa dziecka stanowi połowę wielkości całego ciała! Oprócz tego twój maluch ssie swój kciuk i już ma odruch szukania piersi. Reaguje na dźwięk – a na twarzy dziecka można zauważyć już miny! Będzie się krzywić i marszczyć.

Maluch rośnie jak szalony! I nie przestanie jeszcze przez kilka tygodni. Serce twojego dziecka może przepompować nawet trzydzieści litrów krwi dziennie. Poziom cukru jest już regulowany – dziękujemy za to maleńkiej trzustce! Dziecięce nerki funkcjonują już prawidłowo. 

Nie musisz obawiać się zbyt gwałtownych ruchów. Jeśli zdarzy ci się mały wypadek – na przykład się przewrócisz – twoje dziecko może nawet tego nie odczuć. Jest to zasługa zwiększonej ilości płynu owodniowego, który załagodzi ewentualne wstrząsy. Nie oznacza to jednak, rzecz jasna, że nie należy na siebie uważać! Płyn owodniowy zapewnia również utrzymanie stałej temperatury ciała.

Mamy dobre wiadomości – wiele kobiet, od teraz przeżywa ciążowy miesiąc miodowy!

14 tydzień

Teraz dziecko wielkością przypomina mandarynkę. Pojawiają się zalążki włosów, brwi i rzęs. Twoje dziecko potrafi zacisnąć już dłoń w pięść. 

Jeśli do tej pory tego nie zrobiłaś, teraz jest ostatni moment na badanie USG. Istnieje już nawet prawdopodobieństwo rozpoznania płci twojego malucha! Nie będziesz jeszcze w stanie tego wyczuć, ale maleństwo nieustannie się rusza. Ćwiczy swoje umiejętności ruchowe – korzysta jeszcze z całego mnóstwa przestrzeni! 

Teraz u dziecka rozwijają się również narządy płciowe. 

Co u Ciebie? Możliwe jest, że zaczną ci krwawić dziąsła – nie martw się, to zupełnie naturalne. Możesz również cierpieć na krwotoki z nosa. Jak sobie z nimi poradzić? Usiądź, pochyl głowę delikatnie do przodu. Zaciśnij nos. Połóż coś zimnego na jego czubek. W żadnym wypadku nie odchylaj głowy do tyłu – istnieje wtedy duże ryzyko zachłyśnięcia się krwią!  

Odczuwasz przypływ energii, ale w nocy nie możesz spać. Kłopoty ze snem również są jak najbardziej naturalne i nie powinny budzić niepokoju, choć rzecz jasna, są uciążliwe! Żeby choć częściowo im zapobiec, pamiętaj o unikaniu jedzenia zbyt ciężkostrawnych potraw ani picia w zbyt dużej ilości. Pamiętaj, by pomieszczenie, w którym śpisz, było porządnie wywietrzone, a także zadbaj o to, by w sypialni było ciemno.

Może również zacząć doskwierać ci zgaga. Brzuch powoli się już zaokrągla, więc teraz będzie czas na wymianę garderoby. Mamy to szczęście, że obecnie ciążowe ubrania nie przypominają worków – nie musimy rezygnować z dopasowanych ubrań, tak długo, jak nie uciskają zbyt mocno brzucha.

15 tydzień

Jeśli chodzi o piętnasty tydzień, to naszym zdaniem wygrywa jedna ciekawostka… Twój malec może dostać czkawki! Przygotowuje się też do oddychania. Jeśli chodzi o mamę – macica się powiększa i napiera na przeponę, co może spowodować problemy z oddychaniem. Pamiętaj o zębach! Mogą pojawić się w nich ubytki.

Jesteś teraz na początku drugiego trymestru. Oznacza to, że większość narządów twojego dziecka już pracuje! Czy wiedziałaś, że skóra twojego malucha jest tak cienka, że możesz zobaczyć przez nią wszystkie naczynia krwionośne a nawet jego bijące serduszko? 

Twój brzuch jest widoczny, bo macica jest większa i zaokrąglona – jeśli chcesz, to możesz wyczuć ją ręką! Wystarczy, że położysz się na wznak, rozluźnisz i zaczniesz uciskać obszar pomiędzy spojeniem łonowym a pępkiem. Poczujesz tam twardą wypukłość – to właśnie ona! 🙂 

Niedługo pracę rozpoczną gruczoły mleczne. Pamiętaj o dbaniu o piersi – powinny być nawilżone. Na rozstępy pewnie masz już ulubione sposoby, jednak pamiętaj, że czasem będą one po prostu zapisane w genach i niemożliwe będzie im zapobiec.

Jeśli poczujesz, że twoje serce bije jakby szybciej i mocniej, nie obawiaj się. O ile jest to regularny rytm, wynika to po prostu z tego, że twoja krew jest obecnie ma większą objętość. Jest to niezbędne do zaspokojenia potrzeb twoich i dziecka.

Piętnasty tydzień to dobra pora, aby nawiązywać kontakt z maluszkiem! Powoli zaczyna już słyszeć – nie rozpozna jednak jeszcze mowy. Może za to zareagować na uciskanie brzucha! W tym pierwszym kontakcie nie chodzi o dziecko – nie mamy pewności, w jaki sposób będzie to na niego wpływać, ale za to ty na pewno na tym skorzystasz. Umocnisz swój macierzyński instynkt!

16 tydzień

To moment, na który czeka wielu rodziców. Podczas tego tygodnia jesteś w stanie poznać płeć dziecka! Dla Ciebie szesnasty tydzień może oznaczać kłopoty z krążeniem. Na to świetnie sprawdzą się ćwiczenia! Nie zapominaj o spacerach, rozciąganiu. Twoje ciało ci za to podziękuje. 

Co ciekawe, twój maluch oddaje teraz mocz w zaskakująco równych odstępach. Trenuje oddech – najważniejszą funkcję! Będzie musiał jej użyć już za kilkanaście tygodni. 

Szesnasty tydzień upływa na kształtowaniu się dziecięcych zmysłów i układu nerwowego. Ćwiczy równowagę – jest bowiem kołysane twoim ruchem i oddechem. Słyszy już pracę twoich jelit i serce! Podczas szesnastego tygodnia możliwe jest, że czujesz już ruchy twojego dziecka. Jeśli jest to twoja pierwsza ciąża, istnieje duże prawdopodobieństwo, że na to będziesz musiała poczekać jeszcze około miesiąca. 

Mimo tego, że poranne nudności już za tobą, to nie jest nic dziwnego w fakcie, że czasami odrzuci cię od jedzenia. Spadek apetytu wynikać będzie z wrażliwości na zapachy – ta jeszcze nie minie! Oprócz spadku apetytu, może się okazać, że nagle będziesz mieć ochotę na potrawy, za którymi do tej pory nie przepadałaś, a nawet na takie, których zjedzenie do tej pory nie przeszłoby ci nawet przez myśl. 

Jeśli nie jest to twoja pierwsza ciąża – czas teraz przyzwyczajać innych członków rodziny na nadejście nowego. Jeśli masz jedynaka, dobrym pomysłem będzie wspominanie mu, co się niedługo wydarzy! Rzecz jasna, przed tobą jeszcze miesiące, ale przyzwyczajanie dzieciaków nie powinno zaszkodzić, a na pewno będzie bardzo pomocne!

17 tydzień

Już na początku siedemnastego tygodnia ciąża staje się bardzo widoczna. Wiele kobiet czeka na ten moment – w końcu brzuszek staje się wyraźny i nikt nie ma żadnych wątpliwości! Teraz i bliscy, mimo że powiadomieni o ciąży od kilku tygodni, naprawdę zdają sobie sprawę, że niedługo powitają nowego członka rodziny. Mogą stać się nadopiekuńczy – nie denerwuj się, tylko wytłumacz, jakie zachowania nie są dla ciebie zbyt komfortowe. Na pewno się dogadacie!

Poprzez gwałtowny rozwój, serce twojego dziecka bije bardzo szybko – aż 160 razy na minutę (tak, dokładnie! Dwa razy szybciej, niż twoje!). Trenuje teraz chwyt – od czasu do czasu będzie łapać pępowinę.

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego dzieci łykają wody płodowe? Jest to przygotowanie do tego, aby potrafiły ssać pierś! 

Ty przybierasz na wadze – teraz to zapewne kilka kilogramów, ale od teraz przyrost masy ciała przyspieszy. Macica się powiększa (dzięki zwiększonej ilości płynu owodniowego i przyrostowi masy dziecka), więc brzuch trochę się podniesie – potrzebujesz już dużo luźniejszych ubrań! 

Wzrost wagi i fakt, że zmieniło się umiejscowienie brzucha sprawi, że zacznie boleć cię kręgosłup. Unikaj obcasów, bądź ostrożna i ćwicz! Joga pomoże ci w rozluźnieniu mięśni. Dodaj do tego delikatne ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców. 

18 tydzień

Podczas tego tygodnia po raz pierwszy będziesz w stanie poczuć ruchy dziecka. Maluszek jest w stanie też już ziewać, połykać, robić miny. Co więcej, rozwija się narząd wzroku! Oprócz tego dochodzić będą do niego głosy z zewnątrz. Ostrożnie, niektórych może się nawet przestraszyć! Nie zapominajmy, że maluch jest teraz w stanie okazywać emocje. 

Jeśli w czasem czujesz, że maluch zaleje, a w innych nie jesteś w stanie wyczuć niczego – oznacza to, że malec śpi. Może z czasem przystosować się do twojego rytmu dobowego, ale będzie raczej na odwrót 🙂 Uwaga! Jeśli zauważysz, że dziecko gwałtownie zmieniło swoją aktywność, niezwłocznie udaj się do lekarza! Może okazać się, że potrzebne będzie cesarskie cięcie. Takie sytuacje zdarzają się w sytuacjach silnego stresu.

Ból kręgosłupa będzie ci już stale towarzyszyć – pamiętaj o ćwiczeniach. Joga, pilates będą rewelacyjne – możesz chodzić też na basen! 

Dodatkową radą będzie spędzanie jak najwięcej ilości czasu z nogami u góry! pomoże zapobiec to obrzękom. Pamiętaj, ciąża to nie czas na mocny wysiłek! Powinnaś przede wszystkim o siebie dbać i odpoczywać. 

19 tydzień

Teraz coraz częściej będziesz czuć ruchy dziecka – będzie kopać i robić fikołki! Jeśli zjesz obfity posiłek i zaczniesz odpoczywać, wtedy będziesz najmocniej odczuwać ruchy maluszka. 

Twoje ciało, oczywiście, ciągle się zmienia i twoje dotychczasowe preferencje mogą zmienić się o 180 stopni. Zazwyczaj było ci gorąco? Teraz będzie ci zimno! 

Mów do dziecka. Twój głos będzie mu się kojarzyć z poczuciem bezpieczeństwa, co znacznie pomoże ci w opiece nad malcem zaraz po porodzie! Co więcej, jeśli poczujesz, że twój malec czegoś się wystraszył, już teraz możesz go uspokoić mówiąc spokojnie i głaskając brzuch. Z pewnością poprawi to sytuację. Niesamowite, prawda? 

Niech inni domownicy też zaangażują się w czytanie i śpiewanie maluszkowi. Nauczy się rozpoznać ich głosy! Będzie to pomocne po porodzie.

Możesz odczuwać zawroty głowy podczas gwałtownego wstawania. Niestety – ciągle będziesz musiała pracować nad złagodzeniem bólu kręgosłupa, dlatego musisz jak najwięcej odpoczywać! Pilnuj swojej wagi. Wiele kobiet traktuje ciążę jako dyspensę – nie powinno tak być! Owszem, dodatkowe kilogramy są naturalną sprawą, ale ich zbyt duża ilość nie będzie dla ciebie zbyt zdrowa. 

Kolejne dolegliwości, z jakimi będziesz musiała się zmierzyć, to skurcze mięśni nóg. Będą ci doskwierać głównie w nocy. Jak możesz na to zaradzić? Próbuj delikatnie masować nogi przed snem. Poproś kogoś bliskiego, żeby zrobił to dla ciebie! Bliscy na pewno będą zadowoleni, że mogą ci pomóc. Dalej towarzyszyć ci będą zawroty głowy – tu pamiętaj o nawodnieniu i o tym, aby absolutnie gwałtownie nie wstawać. 

20 tydzień

Serce twojego dziecka bije już tak wyraźnie, że wystarczy stetoskop, aby je usłyszeć. Twój maluszek zaczyna już przypominać noworodka 🙂 Ty możesz odczuwać skurcze – twoja macica ćwiczy ruchy

Czy wiesz, że twoje dziecko od teraz do końca tygodnia zwiększy swoją masę aż dziesięciokrotnie? Będziesz miała co dźwigać! 🙂 

Dziecko posiada już wrażliwe zmysły smaku, słuchu, wzroku i dotyku. Mów do dziecka, śpiewaj mu – maluch rozpoznaje już twój głos! Możesz włączać mu muzykę, której będziecie razem słuchać! Unikaj hałaśliwego otoczenia – twój maluszek może wystraszyć się głośnych, nieprzyjemnych dźwięków. 

Organizm twojego dziecka będzie teraz doskonalił wszystkie rozwinięte funkcje. W dziąsłach znajdują się zalążki zębów, które pojawią się 8 – 9 miesięcy po narodzinach. Serce bije szybciej – reaguje na wiele bodźców. Zmiany temperatury, oświetlenia, silne dźwięki (te wprowadzają stan pobudzenia i niepokoju). Spędzaj czas w domu, a także na świeżym powietrzu. Wybieraj jednak zaciszne miejsca – unikaj miastowego zgiełku. 

Jeśli mowa o dolegliwościach, to ciągle dokuczać będa ci te już znane. Może dojść jednak również do nadciśnienia tętniczego – a co za tym idzie, bóle głowy i obrzęki. Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza, kontroluj masę ciała oraz ciśnienie. Wypoczywaj na świeżym powietrzu, nie zapominaj o aktywności fizycznej i staraj się nie spożywać zbyt wiele soli!

21 tydzień

Twoje ciało pracuje na najwyższych obrotach, odczuwasz mnóstwo emocji – czasami nawet nie będziesz zdawać sobie z nich sprawy. Objawiać się to będzie w realistycznych snach: unikaj więc nieprzyjemnych obrazów przed snem! 

Dziecko na tym etapie może rozróżniać już smaki. Ma dobrze rozwinięte gałki oczne i mimo zamkniętych powiek, reagować będzie na zmiany światła. Pamiętaj, że malucha nie usypia brak światła, ale twoje ruchy – najprawdopodobniej więc maluch śpi wtedy, kiedy spacerujesz a nie, kiedy sama śpisz!

Teraz rozpoczyna się produkcja białych krwinek, które będą pomocą do walki z infekcjami! System odpornościowy się rozwija. 

Co u ciebie? Na tym etapie twój organizm przygotowuje się do ciąży jeszcze bardziej intensywnie. Twoje ciało, chcąc ułatwić ci poród sprawi, że powiększą ci się biodra! Do działania pobudzone zostaną również gruczoły mleczne. Piersi stale się powiększają. 

Po ekspozycji na słońce, na skórze twarzy mogą pojawiać się przebarwienia! Jeśli chodzi o twój ciążowy brzuszek, to możesz zaobserwować fakt, że skóra na nim zrobiła się sucha! Jest to rezultat szybkiego wzrostu. Natłuszczaj więc te okolice – świetnie sprawdzą się naturalne balsamy jak i olej kokosowy. 

Nie rezygnuj z ćwiczeń! Te są dla ciebie bardzo pomocne. Jeśli mocno doskwierają ci różne dolegliwości, wybierz się chociaż na spacer. Pamiętaj – nie chodzi o mocny wysiłek, a o przygotowanie ciała do porodu! Ćwiczenia zbawiennie wpływają na twoje ciało. Dobrze wypracowane nawyki podczas ciąży, po porodzie będą jeszcze prostsze do wykonania! 

22 tydzień

Pamiętaj, że maluszek słyszy twój głos. To i bicie twojego serca będą dla niego jedynymi, znajomymi rzeczami tuż po porodzie. Ty teraz możesz mieć ochotę na.. Słodycze i cytrusy! Możesz też odczuwać wstręt do jedzenia, które do tej pory uwielbiałaś. 

Na nogach mogą pojawić się bolesne żylaki! Żeby im zapobiec, pamiętaj o aktywności fizycznej oraz o tym, aby jak najczęściej odpoczywać z nogami u góry. Kiedy kładziesz się spać, pamiętaj o tym, aby podłożyć coś pod nogi – złożony koc lub poduszkę. 

Teraz jest czas na umówienie się z położną. Taka wizyta pomoże ci uporać się z ewentualnymi lękami. Możesz zadać położnej wszystkie pytania – nawet takie, które wydają ci się niemądre. Pamiętaj – ona ma doświadczenie i na pewno nie jesteś pierwszą kobietą, z którą rozmawia! Śmiało więc pytaj o wszystko. Możesz już również zastanowić się nad wyborem szpitala. 

Nie zapominaj, aby spożywać jak najwięcej produktów bogatych wapń – wzmocni on układ kostny twojego dziecka! 

Wielu rodziców zaczyna się zastanawiać nad imieniem pociechy. Rzecz jasna, decyzja jest twoja i nie powinnaś słuchać wszystkich na raz! Wiele mam jednak ostatecznie na imię decyduje się po porodzie – kiedy zobaczą swoje dziecko!

23 tydzień

Nie powinnaś być zaskoczona skurczami – mogą się teraz pojawić. To skurcze przepowiadające. Teraz będzie dobry moment na ćwiczenia rozluźniające! 

Pamiętaj, że na tym etapie twoje dziecko jest na tyle wrażliwe na dźwięki, że może wystraszyć się mocnego hałasu. Pomocny jest fakt, że dziecko rozpoznaje twój głos i może już się dzięki niemu uspokoić. 

Możesz czuć się zmęczona i ociężała. Potrzebujesz wiele odpoczynku – sen byłby zbawienny, ale coraz większy brzuch w tym nie pomaga. Staraj się nie jeść ciężkostrawnych posiłków, spać w wywietrzonym pokoju. Przed snem możesz jeszcze wybrać się na spacer!

Wielu rodziców teraz zaczyna przygotowywać się do przyjścia dziecka na świat – kompletują niezbędne sprzęty! Wybierają fotelik, nosidełko, wózek. Pamiętaj, że od ładnego designu ważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Teraz jest też dobry moment na przygotowanie kącika lub pokoju dziecka – online jest dostępnych wiele mebli i przydatnych akcesoriów w niższej cenie! Pamiętaj, twoje dziecko będzie szybko rosnąć – kupowanie dużej ilości drogich ubranek nie jest potrzebne. Wiele mam wymienia się w internecie ubrankami, z których ich dzieci już wyrosły – jest to miłe rozwiązanie i dla portfela, i dla środowiska!

Jest jeden zakup, do którego szczególnie zachęcamy – jest nim poduszka dla ciężarnych! Jej kształt pomoże ci znaleźć wygodną pozycję do snu. Jak pewnie doskonale wiesz, sen jest bardzo ważnym elementem, którego lepiej nie zaniedbywać. Dodatkowo, bezsenne noce dopiero przed tobą i nie mamy na myśli tych podczas ciąży. Po porodzie liczyć się będzie każda minuta!

24 tydzień

Co najważniejsze – dziecko zaczyna mieć swój dobowy rytm. Możesz zapisywać, w jakim okresie dziecko jest aktywne, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że nie zmieni się to po porodzie!

Tobie ustają zmienne nastroje. Możesz być jednak albo już trochę znudzona obecną sytuacją, albo podekscytowana. Często pojawiają się obawy związane z przyszłością. Nie martw się – wiele kobiet to przeżywa. Pamiętaj, że jeśli towarzyszą ci lęki, zawsze warto skontaktować się z psychologiem. Pomoże uporać się z natarczywymi myślami. Joga również pomaga poradzić sobie ze stresem i lękiem. Oczyszcza umysł, uspokaja myśli. Pamiętaj, że nie jesteś sama w tej sytuacji!

Możesz mieć kłopoty ze złapaniem oddechu – to wszystko rezultat tego, że w brzuchu robi się coraz ciaśniej i macica może napierać na poszczególne narządy. Kolejną, zupełnie naturalną przypadłością związaną bezpośrednio z faktem rozrastania się macicy jest nietrzymanie moczu przez kobiety. Potrzeba skorzystania z toalety jest często gwałtowna, a podczas kichania zwyczajnie nie jesteśmy w stanie tego skontrolować! Pamiętaj, jest to zupełnie naturalne, przydarza się większości kobiet i nie jest to absolutnie powodem do wstydu. 

Typowym objawem dla 24 tygodnia jest też mocny wzrost apetytu – możesz budzić się w nocy bardzo głodna, mimo kolacji tuż przed snem. Jest to potrzebne dziecku! Pamiętaj, aby jedzenie było zdrowe, pełnowartościowe. Maluch na pewno będzie wdzięczny!

25 tydzień

Ciekawostka – twoje dziecko najbardziej będzie aktywne podczas twojego odpoczynku, a odpoczywać będzie, gdy ty będziesz w ruchu. Serce twojego dziecka bije tak mocno, że można je usłyszeć, przykładając ucho do twojego brzucha. Mimo faktu, że niekoniecznie masz problemy z zasypianiem, twoje sny nigdy nie były tak barwne i realistyczne – w nocy więc zbyt bardzo nie odpoczywasz. Unikaj nieprzyjemnych obrazów tuż przed snem. Czytaj raczej relaksujące książki i artykuły. Pamiętaj o praktyce jogi. Pomoże uporać się z myślami. 

Możesz odczuwać problem z poruszaniem się – jest to wina macicy, która jest już tak duża, jak piłka do siatkówki (dla porównania: przed ciążą była wielkości gruszki!). 

Nie zaniedbuj masażu i nawilżania skóry brzucha. Swędzenie może być wyjątkowo nieprzyjemne, więc lepiej jest mu zapobiegać. W nocy możesz zacząć chrapać, nawet jeśli do tej pory nigdy tego nie robiłaś! Niestety, nie możesz zrobić z tym zbyt wiele. To naturalny objaw ciąży. 

Możesz odczuwać problemy związane z poruszaniem się – wiele kobiet skarży się na to, że nie potrafią już ładnie się poruszać. Nie ma w tym nic dziwnego! Trudno jest codziennie nosić ciężar w postaci ciążowego brzucha. 

Jeśli chcesz sobie trochę pomóc przy zgadze i częstych wizytach w toalecie, czarną herbatę, która działa moczopędnie, zamień na owocowe herbaty. Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu się – nie musi to być tylko woda (choć powinna stanowić większość przyjmowanych płynów). Spróbuj wyciskać soki owocowe, warzywne. Szczególnie przydatny jest sok z buraka! Wiele kobiet zarzekało się, że nie brzmi to zbyt dobrze, ale są miło zaskoczone smakiem! 

26 tydzień

Jesteś oficjalnie  ostatnim tygodniu poprzedzającym ostatni, trzeci trymestr. W tym okresie większość mam przygotowuje się do porodu. Towarzyszy ci ból pleców i nóg. Rozwiązaniem na to będą ćwiczenia rozluźniające. Sprawdź, jakie ćwiczenia będą najlepsze podczas szóstego miesiąca. Twój kręgosłup będzie ci bardzo wdzięczny! 

Twoje dziecko wielkością przypominać będzie główkę kalafiora. Możesz zacząć się już z nim… Bawić! Delikatnie poklepuj brzuch i oczekuj reakcji. 

Jeśli szybciej się męczysz – oznacza to, że macica naciska na kolejne narządy, co utrudnia ci oddychanie. Nie martw się, nie ma objawów do niepokoju. 

Wielu rodziców zapisuje się teraz do szkoły rodzenia! Jest to świetne rozwiązanie – szkoła rodzenia przygotuje cię do porodu, uspokoi, rozwieje wątpliwości. Oprócz tego, będziesz mogła wymienić doświadczenia z innymi mamami. Pamiętaj jednak, że każda ciąża jest inna oraz że każda kobieta reaguje na nią inaczej. Jeśli więc inne ciężarne znoszą lepiej lub gorzej pewne sytuacje i dolegliwości – to zupełnie normalne!

Teraz jest również czas, w którym podejmujesz decyzje o porodzie. Naturalnie czy przez cesarskie cięcie? Sama, z partnerem, może z mamą, przyjaciółką? Wszystkie opcje są dobre – pamiętaj, że jest to wyłącznie twoja decyzja i nikt nie ma prawa na nią wpływać! To jest twoja ciąża i twoje dziecko – jeśli denerwują cię rady innych osób (mimo tego, że zapewne nie mają złych intencji), po prostu zwróć im na to uwagę. Twój komfort jest teraz najważniejszy, nie spełnienie marzeń mamy partnera! 

Tydzień 27

Twoje dziecko teraz może przespać nawet 15 godzin na dobę. Rozróżnia smaki, może mieć czkawkę, gdy zjesz coś pikantnego. Możesz czuć skurcze, które wiele kobiet mylnie myli ze skurczami porodowymi. Oprócz tego towarzyszyć ci mogą skurcze łydek, ból pleców. Ćwiczenia, które pomogą ci rozluźnić mięśnie, będą zbawienne! 

Mózg twojego dziecka przypomina już wyglądem mózg dorosłego człowieka – jest pofałdowany. Maluch sporo śpi – jeśli jednak akurat tego nie robi, to bardzo intensywnie kopie i się rozpycha! Powoli zaczyna brakować mu miejsca na fikołki. 

Nadchodzi teraz czas, kiedy zwyczajnie będzie ci ciężko. Ciążowy brzuch niczego nie ułatwia. Czujesz się obolała, zmęczona. Doskwiera ci ból kręgosłupa i skurcze łydek. Od teraz dziecko będzie mocno przybierać na wadze (gromadzi się tkanka tłuszczowa). Jeśli nosisz pierścionki – czas je ściągnąć! Opuchnięte palce mogą to później uniemożliwić, a jak wiadomo, noszenie pierścionków na spuchniętych palcach nie jest zbyt komfortowe. 

Coraz częściej odwiedzać będziesz lekarza. Na koniec ciąży będzie to nawet co dwa tygodnie. 

Pamiętaj, aby w diecie uwzględniać produkty posiadające dużo błonnika. Jedz dużo warzyw i owoców! Delikatnie ćwicz. Ćwiczenia relaksujące, delikatnie rozciągające będą dobrym rozwiązaniem. Nie zapominaj również o basenie, jeśli lubisz pływać! Odciąży to kręgosłup i przyniesie ulgę w bólach. 

Tydzień 28

Bądź ostrożna – teraz jesteś bardziej niż kiedykolwiek narażona na infekcje dróg moczowych. Teraz intensywnie rozwija się mózg twojego dziecka, a także niezbędny do przeżycia odruch ssania. U ciebie pojawia się instynkt wicia gniazda. 

Żeby pomóc sobie z opuchniętymi stopami i skurczami łydek staraj się robić delikatne ćwiczenia. Usiądź wygodnie, podnieś stopy do góry i rób delikatne kółka. Nie jest to obciążające ćwiczenie, a może wiele zdziałać! Wiele kobiet przed ciążą nie było fankami aktywności fizycznej. Ciąża może to zmienić – wpływ ćwiczeń na ciało jest widoczny bowiem od razu. Ruch sprawia, że twoje ciało odpoczywa! 

Zapewne miewasz wątpliwości związane z porodem i rolą, w której już wkrótce się znajdziesz. Spróbuj spotykać się z innymi mamami! Wymiana doświadczeń, obserwowanie innych pomoże nabrać ci pewności siebie. Pamiętaj: żadna z nich na początku nie wiedziała, co robi! To, że z powodzeniem zajmujemy się swoimi dziećmi, jest zapisane w naszych genach. Od porodu instynktownie będziesz wiedzieć, co robić, aby sprawić, że twoje dziecko będzie szczęśliwe. Po prostu, mamy to we krwi! Raczej nie słuchaj starszych cioć, babci, a nawet mamy, jeśli chodzi o poród. Rodziły dawno temu – od tej pory wszystko się zmieniło! I zwyczaje panujące w szpitalach, i warunki. 

Podczas 28 tygodnia twój maluch może już śnić! Regularnie już oddycha – wcześniej było to przypadkowe. 

29 tydzień

Twoje dziecko teraz potrafi odróżnić dzień od nocy. Światło słoneczne jest dla niego bardziej wyraźne! Teraz jest też moment na to, by czytać na głos – nie zapominaj o tym! Możesz też słuchać spokojnej, relaksacyjnej muzyki. Maluszek może też mniej się ruszać, ponieważ nie będzie mieć wystarczającej ilości miejsca. Jest mu już trochę ciasno! Powoli będzie przygotowywać się do przyjścia na świat. 

29 tydzień to również dobry czas, żeby wybrać się… Do kosmetyczki! Wiele salonów proponuje zabiegi dla przyszłych mam. Poczujesz się atrakcyjna, zadbana – na pewno poprawi ci to nastrój! Z coraz większym brzuchem nie jest zbyt proste zawsze czuć się wspaniale. Czujesz się opuchnięta, oprócz tego towarzyszą ci różne myśli. Pamiętaj jednak… Nosisz pod sercem drugie życie! To niesamowita, piękna sprawa. Powinnaś być z siebie dumna każdego dnia. Twój organizm codziennie ciężko pracuje, by pomóc maluchowi w rozwoju – a ty robisz wszystko, żeby mu pomóc. 

Pamiętaj, że szkoła rodzenia to pouczające momenty dla ciebie i partnera! Nawet jeśli do porodu wolisz iść sama – podczas szkoły rodzenia powinien towarzyszyć ci ktoś, kto będzie przy tobie podczas pierwszych dni z maluszkiem. Tam również nauczycie się, co dzieje się po porodzie, jak opiekować się maluszkiem, co będzie dla was najlepsze! Szkoła rodzenia jest też świetna w oswojeniu lęku przed porodem. Nie wstydź się tego, że się boisz – będzie to dla ciebie nowa sytuacja, której nie da się określić i każda kobieta przeżywa to inaczej. Lęk jest naturalny! Jeśli jednak nie daje ci spać, skonsultuj się z psychologiem. 

30 tydzień

Teraz mogą towarzyszyć ci pewne nieprzyjemne dolegliwości – stopy będą puchnąć, coraz częściej będziesz odwiedzać toaletę. Może też dokuczać ci krzyż i zgaga. Odczujesz też na pewno kłopoty ze snem. Od tego tygodnia twój maluch jest na tyle rozwinięty, że byłby zdolny przeżyć poza macicą. 

Podczas badania USG możesz zauważyć, że twój maluch otwiera już oczy! Dzieje się to raz na jakiś czas. 

Sen w nocy jest utrudniony – nawet specjalny rożek nie pomaga. Staraj się więc ucinać krótkie drzemki w ciągu dnia! Pamiętaj, że dziecko staje się ruchliwe wtedy, kiedy ty się nie ruszasz – wybudzeniem z drzemki najczęściej będzie więc kopniak od malucha. Syndrom wicia gniazda, o którym już wspomnieliśmy, będzie łączył się też z tym że każda sytuacja, która w jakiś sposób mogłaby przeszkadzać dziecku (czyli nawet bałagan!), może wyprowadzać cię z równowagi. Bliscy nie będą mieć teraz zbyt prostego zadania, by cię uspokoić czy pocieszyć, ale umówmy się – w tej sytuacji to zdecydowanie ty masz więcej praw! 🙂 W końcu rośnie w tobie dziecko!

Jeśli chodzi o seks – tutaj kontaktować się musisz z lekarzem. Wysiłek nie jest wskazany na tym etapie ciąży, ale może być prawdopodobne, że nie będzie ku temu przeciwwskazań. Pamiętaj jednak, że głównym zaleceniem w tym etapie jest odpoczynek! Relaksuj się z hobby, książkami. Joga również nie zaszkodzi! Spaceruj. Z natarczywymi myślami może pomóc ci… Pisanie! Nie zastanawiaj się co i jak – płynnie przelewaj myśli, emocje na papier. Jest to świetna metoda radzenia sobie ze stresem. Po sesji takiego pisania na pewno poczujesz się bardziej zrelaksowana, a co najważniejsze, pomoże ci to zrozumieć samą siebie. 

31 tydzień

Możesz odczuwać ucisk żołądka – przez co nawet najmniejsza ilość jedzenia może wydawać ci się zbyt duża. Koniec siódmego miesiąca oznacza największy do tej pory rozwój dziecka. Mocno przybiera na wadze! Teraz będziesz w stanie przewidzieć, jaki twoje dziecko będzie mieć temperament. Jeśli sporo się rusza, twój maluch najpewniej będzie żywiołowy! Niestety, na tym etapie ciąży ruchy dziecka mogą czasem sprawiać ci ból. 

Maluch spędza teraz czas w pozycji, którą wszyscy znamy jako płodową! Jest skulone, ma skrzyżowane rączki i nóżki. Ta pozycja jest dla niego najwygodniejsza. 

Możliwe jest, że zauważysz problemy z widzeniem. To normalne, choć oczywiście, niezbyt komfortowe. Krótkowzroczność może utrudnić ci czytanie, więc dobrze, byś miała w zapasie kilka filmów, które z przyjemnością obejrzysz dla relaksu! 🙂 

Możesz mieć kłopoty z koncentracją. To naturalne dla tego etapu ciąży. Możesz odczuwać kłopoty przy wstawaniu. Do tej pory zupełnie bezwysiłkowe czynności mogą sprawiać ci trudność. Możesz odczuwać zdenerwowanie z tego powodu – niestety, niewiele możesz na to zaradzić! Dodatkowo, wraz ze wzrostem twojego dziecka, ty również będziesz szybko przybierać na wadze. 

Możesz odczuwać też mrowienie dłoni – a także, od czasu do czasu tracić czucie na niedługi czas. To również jest normalny objaw i ustanie od razu po rozwiązaniu. 

Teraz będzie dobry czas, by zacząć planować z bliskimi kilka dni po porodzie. Dobrze by było, byś miała wtedy towarzystwo! W przerwach na karmienie malucha będziesz miała moment na złapanie kilku cennych godzin snu!

32 tydzień

Za około osiem tygodni twoje dziecko będzie już na świecie. Czujesz tę wewnętrzną ekscytację? Skompletowałaś już wszystko, co jest potrzebne dla Twojego dziecka? Nie kupuj zbyt dużo! Przy pierwszym szale zakupowym możesz wydać naprawdę dużo, a okaże się, że połowy rzeczy nie będziesz potrzebować.  

Twoje maleństwo ma już w pełni ukształtowany układ pokarmowy. Jego skóra, która do tej pory była przezroczysta, nabiera koloru poprzez zbierającą się tkankę tłuszczową. Maluszek nadal pobiera pokarm przez pępowinę, chociaż jego układ pokarmowy jest już całkowicie ukształtowany. 

Możesz odczuwać lekki niepokój, ponieważ dziecko trochę się uspokoi. Ma już teraz mniej miejsca, więc jego ruchy są znacznie spokojniejsze. Wiesz, że w tym momencie Twoje dziecko jest jak liść jarmużu lub mała dynia? 

Wcześniejsze mocne uderzenia prawdopodobnie teraz ustaną. Jednak w tym okresie, mimo że dziecko się uspokaja, jego kopnięcia mogą powodować znacznie większy ból – szczególnie jeśli trafi na czułe miejsca takie jak pęcherz czy żebra! 

Zastanawiałaś się jakie umiejętności w Twoim brzuchu ćwiczy maleństwo, skoro już tak intensywnie nie szaleje? Ćwiczy wszystko to, co będzie mu potrzebne, jak tylko przyjdzie na świat – oddechy, ssanie, połykanie. Czasami na USG lekarzowi uda się uchwycić moment ssania kciuka przez maluszka! 

Twój ciążowy brzuszek niestety staje się coraz bardziej uciążliwy. Teraz niezbędne w twojej diecie będą węglowodany – makaron, ryż, pieczywo. Twoja skóra również Cię bardzo potrzebuje! Brzuch staje się na tyle duży, że na pewno ciężko Ci zawiązać sznurówki czy ogolić nogi. Pamiętaj – to wszystko jest okresem przejściowym! Nie wykonuj teraz trudnych i męczących ćwiczeń. Spokojna yoga, głębokie oddechy sprawią, że poczujesz się znacznie lepiej! 

Jeszcze jedna nowinka może się pojawić w 32 tygodniu ciąży – to siara. Siara to gęsty, często żółty płyn, który daje Ci znać, że Twoje piersi przygotowują się na przyjście na świat małego ssaka. 

Jeśli coraz częściej odczuwasz palącą zgagę, koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi. Dotyka ona wiele kobiet w ciąży, chociaż niektórzy twierdzą, że to zależy od dziecka – im więcej ma włosów, tym większa zgaga. Niedługo sama się o tym przekonasz!

33 tydzień

Brawo! Świetnie dajesz sobie radę! Jeszcze trochę i będziemy na mecie! Zastanawiałaś się już nad tym, jak ma wyglądać poród? Czy chcesz rodzić naturalnie, czy wskazane jest w Twoim przypadku cesarskie cięcie? Chcesz, aby ktoś był przy Tobie w tym ważnym momencie? To dobry moment, aby zdecydować jakie mamy pragnienia. 

Przygotowałaś już torbę do szpitala? Nie warto czekać do ostatniej chwili, tylko każdego dnia po trochu pakować najważniejsze rzeczy. Lista wyprawki do szpitala będzie dla Ciebie bardzo pomocna! 

A Twój maluszek? Rośnie jak na drożdżach! Każdego dnia jest coraz cięższy! Nie łudź się jednak, że to koniec jego przyrostu wagi – do dnia porodu będzie zwiększał swoją wagę!

To jest moment, w którym rozwijają się bardzo mocno płuca dziecka. W końcu już niedługo opuści swoje przytulne mieszkanko i będzie musiał oddychać samodzielnie, dlatego wykorzystuje ten czas na intensywne ćwiczenia. Jego układ odpornościowy właśnie zaczął się tworzyć.

Może być dla Ciebie to zaskakujące, ale Twój maluszek nie tylko czuje, ale również myśli! Ciekawe, o czym śni? Zwracaj uwagę na to, jak zachowuje się w ciągu dnia – często można rozpoznać temperament dziecka, zanim się urodzi. Bardzo ruchliwe maluchy są takie same po przyjściu na świat!

Jedzenie przestaje ci sprawiać już taką przyjemność. Trawienie jest teraz utrudnione, a zgaga jest mocno uciążliwa. Macica uciska wszystkie narządy wewnętrzne. Czasami przejście kilku kroków sprawia, że czujesz jakbyś zdobyła Mount Everest. Twoje ciało zapewnia dzięki temu odpowiednią ilość tlenu maluszkowi. 

Coraz częściej będzie ci trudno znaleźć wygodną pozycję do snu. Chęć sikania co chwilę również nie pomaga w szybkim zaśnięciu. W tym tygodniu możesz mieć objawy bezsenności. Nie martw się jednak tym na zapas. Wykorzystaj ten czas na czytanie ulubionych książek i relaks. 

Miejsce w Twojej macicy ciągle się zmniejsza, dlatego kopniaki maluszka mogą być coraz bardziej dotkliwe. 

Teraz jest idealna pora na ćwiczenia mięśni miednicy. Pomogą Ci uporać się z bólem pleców, który może Ci towarzyszyć do samego porodu. 

34 tydzień

Kochana, gratulujemy, że dotrwałaś do tego momentu. Zastanawiasz się jak będziesz rodzić? Często podczas USG okazuje się, że dziecko jest położone miednicowo, co powoduje skierowanie ciężarnej na CC. Jednak nie musisz się obawiać! Niektóre dzieci przekręcają się nawet w dniu porodu! 

Na USG Twoje dziecko przypomina już dziecko. Nie tylko z wyglądu, ale również z wagi. Dzięki temu, że tak intensywnie przybiera na wadze i rośnie coraz szybciej, teraz może wyglądać jak mały arbuz! 

W tym tygodniu Twoje dziecko ma już opanowane większość czynności i potrafi otwierać i zamykać oczy. Wiesz dlaczego? Skóra Twojej macicy robi się coraz bardziej przejrzysta, a to zapewnia dobry dostęp do światła. Maluszek je widzi i potrafi mrużyć oczy! Uważaj również na słowa – Twoje dziecko już bardzo dobrze Cię słyszy! Śpiewaj mu piosenki, opowiadaj o wszystkim, co robisz. Po przyjściu na świat na pewno rozpozna Twój głos!

Jeśli Twój maluszek urodziłby się teraz, potrzebowałby pomocy z oddychaniem. Jednak bardzo intensywnie ćwiczy zasysanie wód płodowych, aby być gotowym na przyjście na świat. 

W zależności czy spodziewasz się chłopcy, czy dziewczynki, musisz wiedzieć jedno. U dziewczynek w tym okresie kształtują się jajniki, natomiast u chłopców powoli mogą schodzić jądra.

Dobrze by było, gdybyś rozpoczęła ćwiczenia oddechowe – oczywiście, po konsultacji z lekarzem. Pomogą przygotować ci się do porodu. Nie zapominaj o jodze, która może być zbawienna i uczy Cię kontrolować oddech!

Dla Ciebie może to być ciężki czas – ciążowy brzuch jest na tyle duży, że czasami nogi mogą Cię boleć pod wpływem tego ciężaru. W efekcie następuje puchnięcie kostek. Pamiętaj też, że Twoje ciało jest bardzo wrażliwe – szczególnie cierpią na tym dziąsła. Szczotkuj je delikatnie, ponieważ w tym okresie mogą intensywnie krwawić podczas mycia zębów. Najpewniej również zgaga Ci nie minęła. 

Zauważyłaś na swojej skórze delikatne rozstępy? Nie martw się. To efekt szybkiego rozciągania skóry, dlatego w tym momencie warto o nią intensywnie dbać. Nie zapominaj o codziennym masażu skóry brzucha, aby delikatnie ją ujędrnić. Stres jest Ci teraz niepotrzebny – ani Tobie, ani maleństwu. Unikaj stresujących sytuacji, które mogą prowadzić do przedwczesnego porodu. 

Nie zdziw się również, jeśli otworzysz lodówkę i znajdziesz w niej klucze do domu lub książkę, której szukałaś od dwóch dni. Rozproszenie, utrata koncentraty są całkowicie normalne na tym etapie ciąży. Możesz mieć problemy z zapamiętywaniem pewnych rzeczy. 

Mamy nadzieję, że Twoja torba już czeka spakowana! Nie ma co czekać do ostatniej chwili. Oszczędź sobie stresu i przygotuj się już teraz. Masz podstawowe rzeczy dla dziecka po powrocie ze szpitala? To dobrze. Maluszek przez pierwsze tygodnie będzie potrzebował głównie Ciebie, nie różnych zabawek czy atrakcji. 

35 tydzień

Jeśli teraz urodziłabyś dziecko, jest duże prawdopodobieństwo, że nie niosłoby to ze sobą żadnych konsekwencji.

 Maluch przybiera na wadze, organizm już mocno przygotowuje się do porodu. Można powiedzieć, że Ty odpoczywasz przed porodem, kiedy ono intensywnie pracuje. Ciągle ssie kciuki lub piąstki, strasznie dużo pije wód płodowych i dzięki temu również często robi siku! Jego płuca są już prawie dojrzałe. 

Czaszka Twojego maluszka nie jest jednak do końca twarda. To dobrze! Dzięki temu maluszek będzie mógł przecisnąć się przez Twój kanał rodny bez żadnych konsekwencji! 

Maleństwo gromadzi teraz przeciwciała – musi być pewny, że będzie zdrowy i nie zaatakują go żadne choroby, jak tylko wyjdzie z brzuszka mamy! Dodatkowo zbiera zapas żelaza – zapewni mu to ochronę przed anemią. 

Jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko odpowie na twój ruch! Spróbuj do niego… Zapukać. Zapewne odpowie ci kopnięciem! 

A co się dzieje u Ciebie? Twój brzuch jest coraz cięższy, co znacznie utrudnia Ci normalne funkcjonowanie. Zgaga pewnie nadal Cię męczy, a Twoje kostki puchną. Nie przestrasz się, jeśli nie wciśniesz nogi w swoje ulubione szpilki – Twoje stopy również zaczynają rosnąć. Ten fakt zmieni się po rozwiązaniu. Pamiętaj też, aby nie zakładać nogi na nogę podczas siedzenia – taka pozycja wymusza zatrzymanie krążenia krwi. Oznacza to, że Twoje nogi mogą odreagować ten fakt skurczami. 

Najbardziej uciążliwe może być częste oddawanie moczu. W tym okresie maluszek naciska na wiele Twoich organów – również na pęcherz. Dlatego częste nocne pobudki na siku nie powinny być niczym dziwnym. Czasami również może się zdarzyć, że popuścisz trochę moczu przy większym wysiłku. Ćwicz mięśnie Kegla, aby po ciąży na spokojnie wrócić do poprzedniego stanu. 

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? To proste ćwiczenie, które możesz robić, oglądając telewizję. Spróbuj napiąć pochwę tak, jakbyś chciała powstrzymać oddawanie moczu, wytrzymaj tak kilka sekund, po czym rozluźnij ją. To ćwiczenie przyda Ci się nie tylko podczas ciąży, ale również po niej. 

Unikaj teraz ciężkich i mocnych ćwiczeń. Bieganie najpewniej jest ostatnią czynnością, na którą masz ochotę. Jednak są ćwiczenia, które możesz wykonywać nawet teraz – delikatna joga na pewno da Ci odprężenie. 

Pamiętaj również o używaniu wkładek higienicznych. Produkujesz coraz więcej śluzu, dlatego Twoje upławy znacznie się nasiliły. 

Jeśli w tym tygodniu jesteś umówiona ze swoim ginekologiem, to najpewniej dostaniesz skierowanie na badanie GBS. Najczęściej wykonywane jest pomiędzy 35 a 37 tygodniem ciąży. 

Czy Twój brzuch czasem twardnieje? Nie przejmuj się tym za bardzo. Są to skurcze przepowiadające, które będą się nasilać z każdym kolejnym tygodniem. Nie jest to nic strasznego – a raczej ma za zadanie przygotować Cię do porodu. Obserwuj swoje ciało. Skurcze przepowiadające występują bardzo nieregularnie, czym różnią się od skurczów porodowych. 

36 tydzień

Dziś jest ten moment, w którym zaczynasz ostatni miesiąc. Zaczynasz się zastanawiać jak to będzie? Myślisz jak będzie wyglądać poród? Spokojnie, tego nie da się zaplanować w 100%. Pamiętaj o spokoju i delikatnym oddechu. 

W tym tygodniu Twoje dziecko jest już gotowe na przyjście na świat i samodzielne funkcjonowanie. Wszystkie układy są już w pełni wykształcone, w tym układ krążenia, układ pokarmowy czy mięśniowo-szkieletowy. Jednak układ pokarmowy będzie w pełni rozwinięty po pierwszym łyku mleka – mamy lub modyfikowanego – w zależności od tego, jak zamierzasz karmić. 

Maluszek w dalszym ciągu przybiera tkankę tłuszczową – pomoże mu to regulować temperaturę ciała. 

U Ciebie mogą występować krwotoki z nosa. Objawy, które rozpoczęły się już w 30 tygodni, nie znikają. Nadal możesz mieć problem z puchnięciem nóg, zgagą czy krwawiącymi dziąsłami.  Twoje upławy mogą być znacznie gęstsze – macica przygotowuje się do porodu i jej szyjka znacznie się rozszerza. Przy zbyt szybkim podnoszeniu się możesz obserwować zawroty głowy.

Nie ignoruj ćwiczeń rozciągających! Dzięki nim, w kolejnym etapie będzie ci tylko łatwiej. 

Mamy nadzieję, że Twoja torba czeka już przy drzwiach. Teraz jest odpowiedni moment na odpoczynek i oczekiwanie. Zresztą – wiele kobiet w tym okresie ma problem ze schylaniem się ze względu na spory brzuch. 

Twoje piersi mogą zacząć już produkować mleko, a to oznacza, że do stanika przydadzą Ci się wkładki. Jeśli jednak tak nie jest – nie martw się! Czasami organizm później rozpoczyna “wyrzut” mleka, a dziecko po przyjściu na świat przez pierwsze doby je bardzo mało. Jest najedzone jeszcze tym, co mu zapewniłaś, kiedy był w brzuchu. 

Unikaj stresu! Wiemy, że łatwo się mówi, bo to wszystko może być dla Ciebie nowe. Jednak pamiętaj, że wszystko, co czujesz Ty – czuje również dziecko. Nie funduj mu niepotrzebnego poczucia stresu. Zrelaksuj się.

Nie wiesz, czy możesz pozwolić sobie na seks z partnerem? Jeśli lekarz kategorycznie nie zakazał Ci tego, to nie ma przeciwwskazań, aby przestać. Pamiętaj jednak, że możesz nie mieć na to ochoty – skupiasz się na wiciu gniazda i ciągle zastanawiasz, jak to będzie. Nie zapominaj jednak o więzi ze swoim partnerem. 

Teraz powoli Twój brzuch będzie się obniżał. Dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat. Czasami możesz odczuwać ból w kroczu, ponieważ maleństwo lokuje się w dnie miednicy.  

37 tydzień

Teraz twój maluszek uczy się oddychać. Możesz się jednak zdziwić, ile rzeczy już potrafi – obracać główkę, wodzić oczami, mrugać, zaciskać pięści. Maleństwo nadal przybiera na wadze, jednak już nie rośnie wzdłuż. 

 Zmniejsza się też aktywność dziecka. Jeśli czujesz związany z tym niepokój, przeprowadź próbę i w pozycji leżącej lub półleżącej przez godzinę licz ruchy dziecka. Minimalna liczba to 10. 

Nie zapomnij dbać o skórę na swoim brzuchu. Ponieważ maleństwo bardzo szybko rośnie, brzuch robi się coraz bardziej napięty. Przy tak szybkim wzroście, na skórze mogą się zrobić rozstępy, dlatego smaruj go kremami i rób delikatne masaże. 

Zastanawiasz się, w jakie pozycji możesz kochać się ze swoim partnerem? Z racji dużego brzucha przed Tobą, najwygodniej będzie dla Ciebie w pozycji na łyżeczkę. Jeśli jednak podczas zbliżeń poczujesz ból, to nie zmuszaj się do kontynuowania czynności.  

Teraz jest moment na to, by zdecydować, z kim chciałabyś rodzić. Mama? Partner? Przyjaciółka? Może sama? Poród to czas, w którym najważniejsza jesteś dziecko i ty. Jeśli więc nie masz ochoty na towarzystwo – wszyscy powinni to uszanować! 

Boisz się, że przegapisz moment, w którym zaczniesz rodzić? Boisz się, że odejdą Ci wody niczym na amerykańskich filmach w dziwnym miejscu? Obserwuj swoje ciało, aby wiedzieć, czego możesz się spodziewać. 

Twój brzuch się obniża i czujesz niewygodny ucisk w dole brzucha. To wszystko dlatego, że Twoje maleństwo nie może się już doczekać spotkania z Tobą. Skurcze Braxtona Hicksa, czyli skurcze przepowiadające są nieregularne – pamiętaj o tym. Występowały we wcześniejszych tygodniach. Jeśli jednak zaczniesz odczuwać regularne skurcze, nasilające się, to jedź do szpitala. 

To jest ostatni moment, aby zrobić badania VDRL lub WR oraz WZW B. To ostatnie jest bardzo ważne, ponieważ jeśli wynik okaże się pozytywny, dziecko po narodzinach otrzyma odpowiednią dawkę immunoglobuliny. Ona nie pozwoli na uszkodzenia wątroby dziecka. 

38 tydzień

Ten tydzień można określić jako donoszoną ciążę. Oznacza to, że już teraz możesz spodziewać się, iż poród zacznie się w każdej chwili. Na tym etapie Twoje dziecko wykształcone ma już wszystkie układy. Kiedy już go zobaczysz, nie będzie pokryty meszkiem płodowym, a na jego ciele nie będzie woskowej powłoki. Płuca są już całkowicie wykształcone.  Maleństwo jest już gotowe na spotkanie z Tobą, ale to nie oznacza, że musisz wywoływać poród! Dwa tygodnie, które jeszcze mu zostały, pozwolą przygotować się na nowe otoczenie. 

Nowość, którą możesz doskonale odczuć to czkawka dziecka. Jeśli maleństwa ma czkawkę, Twój brzuch będzie rytmicznie podskakiwał. Będzie to niezwykłe uczucie!

Wiesz, że pierwsza kupa po urodzeniu jest czarna? To smółka. Właśnie zaczyna gromadzić się w jelitach maluszkach. 

W tym tygodniu najważniejszy jest dla ciebie relaks i spokój. Nie pozwól, by cokolwiek by ci w tym przeszkadzało! 

Sen nie jest najprostszym zadaniem. Brzuch przeszkadza Ci w każdej pozycji, a bolące nogi i skurcze nocne potrafią przybrać na sile. 

Maksymalnie skup się na sobie i odpoczywaj, odpoczywaj, odpoczywaj. Rób to, co sprawia ci największą przyjemność. 

Twoje hormony prawdopodobnie teraz straszliwie buzują, dlatego nie obawiaj się, jeśli Twoje sny będą niezwykłe i mało realistyczne. Kobiety w tym okresie ciąży mają naprawdę nieziemskie przeżycia podczas snu. 

Cukier w Twoim organizmie dość szybko spada, dlatego czasami możesz czuć zawroty głowy lub delikatne omdlenia. Pamiętaj o stałych posiłkach, odpowiednim nawodnieniu i delikatnych ćwiczeniach. Nie rób niczego wymagającego, a na pewno nie zawieszaj firanek! Wiemy, że szykujesz mieszkanie dla swojego maleństwa, ale nie przesadź z tym. 

Twój brzuch może Cię doprowadzać do obłędu. Nie możesz spokojnie leżeć, spać, chodzić, a czasami nawet siedzieć. Wszystkie znane Ci pozycje robią się nagle bardzo niewygodne. Nie martw się – to już prawie koniec! 

Jeśli na Twoich majtkach zauważysz coś przezroczystego lub delikatnie zabarwionego krwią – może to być czop śluzowy. Nie martw się, że został wydalony 2 tygodnie przed czasem – czasami się tak dzieje. 

Joga może sprawiać Ci problemy ze względu na brzuch czy utrzymanie równowagi. Pamiętaj jednak o tym, aby nie zaniedbywać ćwiczeń. Pomogą Ci przede wszystkim na bolące nogi czy plecy, ale również pozwolą znacznie szybciej wrócić po ciąży do formy! 

Skurcze przepowiadające robią się coraz silniejsze i coraz częstsze. Jeśli zmieniając pozycję, nadal je odczuwasz i robią się regularne, to mogą być skurcze porodowe. Nie ignoruj sygnałów!

W 38 tygodniu wykonuje się zazwyczaj KTG. Jest to monitorowanie stanu dziecka. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, a potrafi ocenić stan maleństwa. 

Jeśli czujesz słabe ruchy dziecka – nie powinno być to niepokojące. Jednak jeśli jest ich mniej niż 6, jedź do szpitala! Dziecko ma teraz bardzo mało miejsca, dlatego nie wykonuje wielu ruchów. 

39 tydzień

Twój brzuch znacznie się obniża. To dlatego, że twoje dziecko szykuje się już do porodu, umieszczając głowę na dole. Na tym etapie maluch przestaje już rosnąć – waży już około 3200-3800g.  

Oprócz tego dzieciątko ma doskonale rozwinięty narząd słuchu, jednak wzrok ciągle jest niedoskonały. Maluch jest w stanie zobaczyć ostre światło. Jego paznokcie też bardzo szybko rosną, dlatego po porodzie będzie trzeba je obciąć lub założyć mu rękawiczki, aby się nie podrapało.  System nerwowy oraz mózg Twojego dziecka są już prawie całkowicie ukształtowane. 

Ty powinnaś jak najwięcej odpoczywać – niedługo będziesz potrzebować wiele energii podczas porodu! 

Mimo że wiele osób będzie ciągle pytać o datę porodu, Ty się nie spiesz. Każdy dzień w Twoim brzuchu jest dobry dla Twojego maleństwa. Jeszcze zdążysz się nim nacieszyć! 

Twoje dolegliwości z ostatnich tygodni takie jak zgaga czy ciężkie łapanie oddechu, teraz zmniejszają swoją siłę. Wiąże się to z ułożeniem dziecka oraz obniżaniem brzucha. Twoje stopy i nogi nadal puchną, a plecy nadal będą Cię boleć – w końcu dźwigasz przed sobą sporego arbuza :). Czasami bywasz niezdarna, masz kłopoty z koncentracją oraz chwiejesz się podczas spaceru. To wszystko jest normalne i niedługo się skończy. 

Przez to, że skóra na Twoim brzuchu robi się coraz bardziej napięta, może on delikatnie lub mniej delikatnie swędzieć. Stosuj odpowiedni kremy i masuj brzuch. 

W tym tygodniu mogą pojawić się pierwsze objawy początku porodu. Jeśli masz biegunkę, ból w kroczu, Twój czop śluzowy już odpadł, a skurcze robią się coraz mocniejsze i bardziej regularne, to znak, że trzeba jechać na porodówkę. 

Na pewno nie pomylisz skurczów porodowych z przepowiadającymi. Są regularne i bardziej dotkliwe. Ich siła zwiększa się za każdym razem, tak że odczuwasz je nawet w plecach, a odstępu między nimi zmniejszają się. 

40 tydzień

Czas porodu! Piękny czas ciąży teraz się kończy. Pamiętaj, że to wyłącznie twój wybór, jak decydujesz się rodzić! Twoje dziecko waży około 3,5 kilograma. Ty pewnie nie możesz doczekać się rozwiązania, ale jesteś również pełna obaw. Nic się nie martw! Wszystkiego wspólnie się nauczycie. 

 Ciąża zakończyła się, a przed tobą najpiękniejszy moment twojego życia – już niedługo zobaczysz swoje dziecko! 

Miej wiele wyrozumiałości dla siebie i dziecka. Twoje maleństwo pokonało właśnie najtrudniejszą drogę, aby do Ciebie dotrzeć. Ciesz się Waszym wspólnym czasem, rozkoszuj nim. 

Jeśli jednak jeszcze Twoje maleństwo nie chce wyjść na świat, to pamiętaj aby obserwować swój brzuch. Dziecko jest mało ruchliwe – w końcu nie ma tam zbyt wiele miejsca. 

Ostatnie chwile przed porodem mogą być również trudne dla Ciebie ze względu na stan zdrowia. Możesz czuć senność, chociaż sen przychodzi z trudem. Bywasz zmęczona, a czasami nawet rozdrażniona. Masz albo biegunkę, albo zaparcia, a Twoja skóra na brzuchu strasznie Cię swędzi! Ilość kilometrów, które pokonałaś do łazienki za każdym razem, jak chciało Ci się siku, jest doskonałym ćwiczeniem. 

Ćwicz mięśnie Kegla, odpowiedni rytm oddychania i ciesz się ostatnią chwilą wolności i samotności. Już niedługo (przez najbliższe 18 lat) nie będziesz sama 🙂

Poród – czy to już?

Jeśli skurcze są regularne, zmniejszają swoją częstotliwość i nasilają się za każdym razem – to sygnał, aby udać się do szpitala. Nie panikuj – lekarza dobrze się Tobą zajmą. Jeśli chcesz, aby partner był z Tobą, poproś go również o spokój. Niech masuje Ci plecy, podaje wodę i będzie wsparciem. 

Jeśli minął właśnie 40 tydzień ciąży, a Ty nadal jesteś w dwupaku i martwi Cię to – udaj się do szpitala na badanie KTG. Lekarz zdecyduje co dalej. Powodzenia!

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Czy dieta podczas przygotowań do ciąży jest ważna? | Portal Ciąży - […] Jeśli jesteś już pewna, że chcesz mieć maluszka i zaczynasz powoli przygotowania do ciąży, to sprawdź jak będą wyglądały…

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube