Najpopularniejsze objawy ciąży

wrz 28, 2020 | 0 komentarzy

Ciąża to z pewnością jedno z najbardziej wartościowych wspomnień w życiu każdej kobiety. Natomiast zanim wszystko zostało potwierdzone, z pewnością pojawiła się niepewność, odrobina niepokoju i strachu. Kobiety często wypatrują pierwszych oznak – niektóre pojawić się mogą już po dziesięciu dniach od zapłodnienia, inne ujawnią się dopiero po kilku tygodniach. Co więcej, te najwcześniejsze sygnały niekoniecznie muszą być z ciążą związane, stąd wiele przyszłych mam przez kilka pierwszych tygodni – czasem nawet miesięcy – nawet nie wie, że spodziewa się dziecka! Jeśli zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze objawy ciąży – zachęcamy Cię do przeczytania dzisiejszego wpisu! 

Zmęczenie i ból głowy

Tak! Pierwsze na liście pojawiło się zmęczenie. Rzecz jasna, samo to nie musi oznaczać, że jesteś w ciąży, jednak jest to jeden z bardziej popularnych objawów. Nie jest w tym nic zaskakującego – organizm zaczyna się przygotowywać do ogromnego wysiłku! 🙂 Ból, zawroty głowy są rezultatem zwiększającego się ciśnienia krwi i zmian hormonalnych. Na tę mieszankę nie ma innej rady, jak tylko sporo odpoczywać. 

Wahania nastroju 

To kolejny symptom. Jak wiadomo, wahania nastrojów mogą nam również towarzyszyć przy innych okazjach, ale jeśli kilka symptomów się zbiega, warto zrobić test. Czujesz się fantastycznie, a w kolejnej chwili wszystko jest nie tak? Wszystko wydaje się w porządku, ale czujesz się rozdrażniona? To zupełnie naturalne – wszystkie wiemy, że ciąża mocno nadwyręża nasze hormony! 😉 

Zmiana samopoczucie i drażliwość wynika z gwałtownego przyrostu hormonów. Nasze ciało w krótkim czasie musi się do tego przystosować – nic dziwnego, że tak reagujemy! 

Plamienie

Plamienie również jest objawem, który dotyka wielu kobiet. Często błędnie uznawane za miesiączkę, daje nam znać o tym, że w naszym organizmie coś się zmienia, a dokładniej – że zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w macicy. 🙂 Panie, które do tej pory nie miesiączkowały regularnie mogą nawet nie zwrócić na to uwagi! 

Oprócz plamienia może pojawić się również lepka wydzielina. Jeśli nie ma niepokojącego koloru lub zapachu, wszystko jest w porządku – jeśli jednak cokolwiek budzi Twoje obawy, warto skonsultować się z ginekologiem. Jak wiadomo – o infekcję nietrudno! 

Zmienny apetyt

Masz ochotę dosłownie na wszystko? A może zdecydowanie odrzuciło Cię od jedzenia, a niektóre zapachy doprowadzają Cię do szaleństwa? To może oznaczać, że spodziewasz się dziecka. Co ciekawe, niektóre Panie nawet po ciąży dalej mają wstręt do niektórych produktów, których zapach w pierwszym trymestrze odczuwały jako drażniący.

Masz może ochotę na nietypowe połączenia albo na coś, czego zazwyczaj unikałabyś szerokim łukiem? Odpowiedź nasuwa się sama! Zmianom apetytu często towarzyszy również metaliczny posmak w ustach.

Mdłości i wymioty

To jest doskonale znane każdej kobiecie, nie ważne, czy planuje zajście w ciążę czy nie. Jest to z pewnością jeden z bardziej nieprzyjemnych objawów, które dotykają kobiety spodziewające się dziecka. Poranne mdłości są jednym z najgorszych, ciążowych wspomnień, ale mamy też dobrą wiadomość – zdarzają się panie, które nie były tym dotknięte! 🙂 Nie jest to więc reguła. Nie zmienia to jednak faktu, że mdłości i wymioty to najpopularniejsze objawy ciąży! 

Brak miesiączki

Kolejny z objawów, o którym wiedzą absolutnie wszyscy! Brak miesiączki jest również pierwszym sygnałem dla kobiet, po którym sięgają po test ciążowy. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli miesiączkujemy bardzo regularnie, czasem, z różnych powodów – takich jak stres czy zmiana klimatu – miesiączka może się nieznacznie opóźnić. Test ciążowy zrobić warto, ale tak jak w przypadku pozostałych symptomów – spóźniony okres może, ale nie musi oznaczać ciąży! 

Zatrzymanie wody w organizmie

A co za tym idzie – opuchlizna. Trudności przy zakładaniu butów, niemożność ściągnięcia pierścionka, uczucie ciężkości. Nic przyjemnego! Warto zadbać o zdrową dietę i unikać soli, ale tak jak w przypadku wielu ciążowych dolegliwości – musimy przez to przejść! Zdrowa dieta i umiarkowana aktywność fizyczna z pewnością mocno pomoże, ale nie rozwiąże problemu do końca. 

Tkliwe piersi 

Znacznie powiększone, tkliwe piersi są również jedną z pierwszych oznak ciąży. Wynika to z tego, że powiększają się gruczoły – ciało przygotowuje się do karmienia w niedalekiej przyszłości! 

Pojawiają się żyłki i potrzeba noszenia bardzo wygodnych, bardzo miękkich i miłych w dotyku biustonoszy. Warto się w nie zaopatrzyć, aby w choć najmniejszym stopniu uśmierzyć ból. 

Ucisk na pęcherz

I z tego powodu – częste wizyty w toalecie. Macica powiększa się, naciskając na pęcherz, przez co intensywniej czujemy potrzebę opróżnienia go! Tego nie da się w żaden sposób przeskoczyć ani temu zaradzić. Jedyne, jak możemy sobie pomóc, to upewnić się, że wszędzie, gdzie się wybieramy, znajduje się toaleta! 🙂 

Zmiany skórne i wypryski

Niestety – cera podczas ciąży lubi się popsuć! Oczywiście, to również związane jest ze zmianami hormonalnymi. Tutaj również warto – jak przez cały okres ciąży- zadbać o prawidłową dietę. Tak jak wcześniej – może nie wyeliminować problemu całkowicie, ale z pewnością nie zaszkodzi. W większości przypadków jednak należy poczekać, aż hormony się ustabilizują! 

Bóle brzucha

I niestrawność! To również najpopularniejsze objawy ciąży. Nad tym również często ciężko jest zapanować, ale zmiana diety na tę bardziej lekkostrawną powinna choć odrobinę pomóc. 

Problemy z koncentracją

Te razem z wahaniami nastrojów tworzą naprawdę wybuchową mieszankę! Przyszła mama może się denerwować, że na przykład zadania w pracy, które do tej pory zły jej śpiewająco, potrzebują włożenia przez nią więcej wysiłku. Tutaj pomoże… Relaks i zrozumienie swojego ciała. Jest poddawane teraz wielu, bardzo intensywnym zmianom. Bądźmy dla siebie dobre! Tak jak wszystkie ciążowe dolegliwości – to minie! 🙂 

Do problemów z koncentracją nierzadko dochodzi niezdarność. 🙂 To sprawka zatrzymanej w organizmie wody oraz rozluźnionych stawów, dlatego nie do końca mamy kontrolę nad własnym ciałem. To bardzo ciekawe, prawda? Trzeba jednak na siebie bardzo, bardzo uważać. Jeśli jest taka możliwość, to należy powstrzymać się przed wszelkimi, potencjalnie groźnymi (nawet odrobinę) czynnościami, gdy w domu nikogo nie ma! Jak widać – objawy ciąży nie zawsze są tak oczywiste.

Krwawienie z nosa i dziąseł

To również częste objawy! Związane są z tym, że w ciąży zwiększony jest przepływ krwi. W najbardziej ukrwionych miejscach pękają naczynia krwionośne (ponieważ są zanadto rozszerzone). Jeśli krwawienie dziąseł jest bardzo uporczywe, należy wybrać się do dentysty. Na początek jednak warto zmienić szczoteczkę do zębów na taką z bardzo delikatnym włosiem! 

To już wszystko, co przygotowałyśmy dla Ciebie na dziś! Rzecz jasna – objawów ciąży może być dużo więcej, ponieważ każdy organizm jest inny i inaczej będzie odczuwać dane sytuacje. 

Co ciekawe, wiele kobiet może nie mieć żadnych objawów – ciąża więc może być niemałą niespodzianką! 🙂 Jeśli starasz się o dziecko, warto być pod stałą opieką lekarza, a i zaopatrzyć się w kilka testów ciążowych. Życzymy powodzenia podczas tego wyjątkowego okresu w życiu! 🙂

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube