Pierwsza Wielkanoc z maluchem

kwi 16, 2022 | 0 komentarzy

Święta wielkanocne właśnie zaglądają do naszych okien. Kiedyś w gorączce przedświątecznej myłyśmy okna i pucowałyśmy cały dom. Dziś czasy są inne i najważniejsze jest to, aby spędzić czas świąt na swoich własnych warunkach. Jeśli mamy ochotę umyć okna – róbmy to, jeśli nie mamy na to ochoty – to z czystym sumieniem tego nie róbmy!

Jak spędzić te wiosenne święta?

Przede wszystkim tak, aby czuć się dobrze z tym co robisz. Daj sobie czas i przyzwolenie na odpoczynek, wyspanie się, zrelaksowanie. Nie daj się wkręcić w spiralę obowiązkowych spotkań na konkretne godziny, dziesiątek godzin spędzonych w kuchni i innych “dobrze” widzianych, tradycyjnych aktywności. To jest pierwsza zasada świąt dla wszystkich i zawsze – spędzam je tak, jak chcę!

Mój termin porodu wypada w Wielką Niedzielę!

Jeśli tak jest, to wyobrażam sobie, że możesz czuć zarówno radość jak i delikatny niepokój. Przede wszystkim pamiętaj, że niewielki procent dzieci rodzi się w wyznaczonym technicznie przez lekarza terminie. Jeśli tak zdarzy się u Ciebie, to poproś kogoś z rodziny od razu o wykupienie kuponu Lotto 🙂 Ale ogólnie podchodząc do tematu terminu porodu w czasie trwania świąt, to traktuj ten termin dokładnie tak samo jak każdy inny. Nie koncentruj swojej uwagi na tym, że to Wielka Niedziela czy wielkanocny Poniedziałek. maleństwo i tak samo zdecyduje kiedy przyjdzie na świat, zatem rozmyślanie o tym nic nie da, poza tym, że będziesz się denerwować. Jeśli masz ochotę możesz posłuchać rozmowy z Paulina Grzelak o tym, jak joga w ciąży i techniki oddechowe pomogły jej w czasie porodu.

Kolejny aspekt jest taki, że szpitale położnicze normalnie pracują, w prawdzie w trybie dyżurowym, ale są tam wszyscy, których Ty i Twoje maleństwo potrzebujecie: położna, lekarz, pielęgniarka. Zatem jesteś zupełnie bezpieczna, będziesz miała fachową, profesjonalna opiekę. Miej przygotowane wszystkie potrzebne rzeczy, spakowaną torbę szpitalną. Dużo w tym czasie medytuj, stosuj techniki oddechowe, których można nauczyć się podczas jednego z naszych kursów.

Jeżeli planujesz poród domowy, to tutaj data nie ma znaczenia:-) W momencie, gdy poród się rozpocznie, zgodnie z umową zawiadamiasz swoją położną czy doulę i spokojnie czekasz:-) 

Jestem w ciąży, ale mój termin porodu jest jeszcze odległy

W takim przypadku masz niesamowity przywilej spędzić święta wielkanocne będąc w ciąży:-) Możesz ten czas spędzić absolutnie tak jak tylko chcesz:-) Jeśli masz ochotę możesz wyjechać z miasta aby pobyć w ulubionym miejscu: nad morzem, w górach, a może kochasz Mazury? Masz zupełną dowolność! Na pewno wyjazd dobrze wpłynie na Twoją kondycję psychiczną i fizyczną. Będziesz mogła korzystać ze spacerów, nawet górskimi szlakami:-) Spacer Doliną Chochołowską czy Kościeliską, a nawet wyprawa nad Morskie Oko są absolutnie w zasięgu Twoich możliwości. Oczywiście pod warunkiem, że nie masz przeciwwskazań do dłuższych spacerów. Jeśli w okolicy miejsca w którym się zatrzymasz będzie basen, to zachęcamy Ciebie do skorzystania:-) Jak bezpiecznie korzystać z pływalni podczas ciąży pisałyśmy tutaj.

Maleństwo jest już z nami

Gratulacje! To będą Wasze pierwsze wspólne święta! Pozwól sobie na to, aby wypoczywać – jeśli jesteś w połogu, daj się sobą zaopiekować! Pamiętaj, że to jak spędzisz 42 dni połogu wpłynie na Twoje życie i zdrowie na następne 42 lata! Mówi o tym ajurweda i warto pozwolić sobie na to, aby w tym czasie regenerować swój organizm. Tutaj możesz posłuchać naszej rozmowy z Wandą Kruszyńską, genialną specjalistką medycyny ajurwedyjskiej i ajurdoulą o tym jak dbać o siebie w czasie połogu.

Jeżeli w tym czasie nie masz ochoty na odwiedziny u rodziny czy wizyty rodziny u siebie, to świadomie z tego zrezygnuj. Masz takie prawo i nie przejmuj się tym, co powiedzą inni. To jest Twój czas, Twojego maleństwa, Twojego męża czy partnera. Jeżeli pogoda będzie sprzyjała – a nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie – to spacer jak najbardziej wskazany. Możesz zostać w domu, a na spacer z maleństwem może pójść mąż czy ktoś z rodziny. Ty w tym czasie odpoczniesz. Te pierwsze wspólne święta z pewnością zapamiętasz na zawsze, zatem warto zadbać o to, aby odbyły się w duchu slow:-)

Bez względu na to, na jakim etapie ciąży jesteś, czy być może już w czasie połogu, najważniejsze jest to, aby spędzać czas na własnych zasadach, tak aby czuć się dobrze. Tego Tobie życzyMY. Dobrych świąt:-)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube